Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Władze Gdańska wyłonią dostawcę prądu w trybie [nl] z wolnej ręki

Jesteśmy zdeterminowani, żeby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, zarówno mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta, wszystkim instytucjom, jak i wszystkim członkom naszej grupy zakupowej – mówiła podczas jednego ze spotkań Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
latarnia

Autor: Grzegorz Mehring | gdansk.pl

Po tym, jak pod koniec września nie rozstrzygnięto przetargu na dostawcę energii, władze miasta pracowały nad rozwiązaniami, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Prawo zamówień publicznych pozwala na poszukiwanie dostawcy z wolnej ręki. W czwartek, 20 października Sejm przyjął ustawę, która określa maksymalny poziom cen za energię.

– Po spotkaniach sztabu kryzysowego i całej metropolitalnej grupy zakupowej od razu przystąpiliśmy do rozmów – mówiła podczas jednego ze spotkań Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Metropolitalna grupa zakupowa pozostaje w komplecie

Przypomnijmy, Gdańsk zamawia energię w grupie zakupowej, do której należą przedsiębiorstwa działające na terenie miasta, m.in. Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, zoo, czy dostawca wody i odbiorca ścieków, oraz ponad 30 gmin i powiatów otaczających Gdańsk.

Warto odnotować, że żaden z podmiotów należących do metropolitalnej grupy zakupowej nie zdecydował się na jej opuszczenie, aby poszukiwać dostawcy na własną rękę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorskie miasta bez umowy na prąd! Sytuacja jest podbramkowa

– Wśród naszej grupy zakupowej wszyscy opowiadają się za tym, aby pozostać wspólnie, ponieważ do tej pory przynosiło nam to wszystkim korzyści – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – W tym tygodniu rozesłaliśmy zaproszenia do rozmów do dostawców energii, z którymi będziemy chcieli wypracować najlepsze warunki cenowe dla całej grupy.

Co oznacza przyjęta przez Sejm (20 września – dop. red.) ustawa ograniczająca wysokość cen energii elektrycznej? Gwarantuje maksymalną cenę za 1 MWh w wysokości 785 zł netto. To podwyżka rzędu 70 proc. względem ceny, jaką miasto płaci za energię w 2022 roku.

Gdańsk wyłoni dostawcę prądu z wolnej ręki

Po przyjęciu ustawy władze Gdańska przystępują do wyłonienia dostawcy energii z wolnej ręki. Przepisy prawa o zamówieniach publicznych dają taką możliwość podmiotom czy grupom zakupowym, którym nie udało się rozstrzygnąć przetargów. Pierwsze rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu. Na zaproszenie władz już odpowiedziała Energa Obrót.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama