Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Martwy noworodek w Stanowie. Prokuratura potwierdza zabójstwo

Noworodek, którego ciało znaleziono w ostatni piątek w zamrażarce w jednym z mieszkań w Stanowie koło Dzierzgonia, przyszedł na świat żywy i zdolny do życia. Jego śmierć nastąpiła z powodu wstrząsu krwotocznego spowodowanego licznymi obrażeniami - podaje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która przejęła śledztwo w tej sprawie od Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie.
policja

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze | Zdjęcie ilustracyjne

Tragedia w Stanowie. Martwy noworodek w zamrażarce

Prokurator Okręgowy w Gdańsku podjął decyzję o przejęciu do dalszego prowadzenia śledztwa Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie w sprawie zabójstwa noworodka. Ukryte w zamrażarce zwłoki zostały odnalezione w dniu 6 listopada 2022 roku w mieszkaniu w miejscowości Stanowo koło Dzierzgonia. Matka dziecka to 16-letnia dziewczyna. Do porodu doszło około tygodnia przed odnalezieniem zwłok - informuje w komunikacie Prokuratura Okręgowa.

Jak już informowaliśmy, zarządzono sekcję zwłok dziecka. Biegli ustalili przyczyny jego śmierci. Jak wynika ze wstępnej opinii, noworodek płci męskiej urodził się żywy i zdolny do życia, po 9-miesięcznej ciąży. Jego śmierć nastąpiła z powodu wstrząsu krwotocznego, spowodowanego licznymi obrażeniami.

- W związku z dokonanymi  ustaleniami w dniu 8 listopada 2022 roku, stosownie do przepisów ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich  Prokuratura  Okręgowa w Gdańsku przekazała do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Kwidzynie materiały dotyczące nieletniej - podaje Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej. - Jednocześnie prokurator zgłosił się do postępowania jako strona oraz wniósł o przesłuchanie nieletniej jako sprawcy czynu z art. 148 § 1 k.k., zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia w schronisku dla nieletnich oraz dokonanie ustaleń czy nieletnia nie dopuściła się czynu z art. 149 k.k. Prokurator wniósł nadto, by w przypadku stwierdzenia, iż nieletnia dopuściła się czynu z art. 148 §1 k.k. sąd dokonał ustaleń zgodnie z art. 10 § 2 k.k., czy może odpowiadać na zasadach określonych w kodeksie karnym, a w przypadku dokonania takich ustaleń, przekazanie sprawy Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku do prowadzenia. W  sprawie w dalszym ciągu trwają intensywne czynności zmierzające do zabezpieczenia dowodów zmierzających do wyjaśnienia wszelkich  okoliczności zdarzenia, w tym roli innych osób - podaje prokurator Wawryniuk.

Nasze wcześniejsze informacje o tej sprawie: CZYTAJ TUTAJ

Oczywiście pojawia się pytanie o odpowiedzialność karną sprawcy, którym w tym przypadku może być osoba nieletnia. Jak wskazuje Prokuratura Okręgowa, nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego określonego w art. 148 § 1, 2 lub 3 kodeksu karnego może odpowiadać na zasadach określonych w tym kodeksie, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne.

Artykuł 148 par. 1 kodeksu karnego mówi: Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Jak udało nam się dowiedzieć, trwa bardzo intensywne śledztwo, dotyczące wszystkich szczegółów tej bulwersująćej sprawy, m.in. ustalenia ojca noworodka oraz jego dalszych kontaktów z matką dziecka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama