Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Profesor Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem do rady miasta

Ruszyła inicjatywa Gdyńskiego Dialogu dotycząca zbierania podpisów pod wnioskiem w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Gdyni profesorowi Normanowi Daviesowi. W tym mieście przed laty został aresztowany i osadzony, później przez wiele lat do niego wracał. Czy Norman Davies wróci tam po raz kolejny, by odebrać zaszczytne wyróżnienie? To pokażą najbliższe miesiące.
Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Ruszyła zbiórka podpisów

Autor: Gdyński Dialog

Osoba Normana Daviesa jest znana większości gdynian. Dla wielu to wzór naukowca, pisarza, ale i przykład osoby, która jest w stanie skutecznie swoją opowieścią interesować. Książki Normana Daviesa czytają i Polacy, i ludzie na całym świecie.

Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Ruszyła zbiórka podpisów

Podjęta przez Gdyński Dialog inicjatywa ma się zakończyć przekazaniem radzie miasta podpisów mieszkańców popierających pomysł, by Norman Davies został honorowym obywatelem Gdyni. Zbiórka podpisów rozpoczęła się w piątek, 11 listopada w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w Gdyni podczas spotkania w ramach Biesiady Literackiej, prowadzonej przez Krystiana Nehrebeckiego. Gospodarz skorzystał z okazji, by jaką pierwszą o złożenie podpisu poprosić bohaterkę spotkania – Andę Rottenberg, historyczkę sztuki, krytyczkę, kuratorkę sztuki raz publicystkę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jan Klepin zostanie Zasłużonym Obywatelem Chojnic

– Podstawową motywacją wniosku o Honorowe Obywatelstwo Gdyni dla Normana Daviesa jest wdzięczność dla jego zasług w popularyzowaniu polskiej historii i kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski w Europie i na świecie – mówi Natalia Kłopotek-Główczewska z Gdyńskiego Dialogu. – Jego znakomite książki, tłumaczone na ponad 30 języków, pozwoliły, aby ważna opowieść o naszym kraju była opowiedziana ciekawie i przekonująco, i była słuchana. Nie Polak, a zatem z pewnym dystansem do naszego kraju, bada jego dzieje pieczołowicie i profesjonalnie, będąc wiarygodnym ambasadorem spraw polskich. To dzięki niemu na Zachodzie wiedzą znacznie więcej niż kiedyś o naszym kraju i o konkretnych wątkach naszej historii. Książki Normana Daviesa o Polsce to nie tylko lekcja historii, ale i napisana świetnym językiem opowieść – nie dziwi więc jego nominacja do literackiej nagrody Nobla – dodaje Kłopotek-Główczewska.

Norman Davies i jego związki z Gdynią

Przypomnijmy, profesor Norman Davies ogromnie przysłużył się przez lata polskiej nauce i popularyzacji historii Polski w kraju i zagranicą. Jest honorowym obywatelem Warszawy, Krakowa i Lublina. Otrzymał doktoraty honoris causa uniwersytetów: Jagiellońskiego, Gdańskiego, Marii Curie-Skłodowskiej, Warszawskiego oraz Mikołaja Kopernika. Został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

Norman Davies

PRZECZYTAJ TEŻ: Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Gdańska

Zdaniem wnioskodawców, warto by i Gdynia oddała hołd profesorowi, tym bardziej, że jego losy splotły się z tym miastem. To w gdyńskim areszcie zatrzymano i osadzono Normana Daviesa, wracającego z Krakowa do Wielkiej Brytanii w okresie Praskiej Wiosny w roku 1968. Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała wyjazd młodego naukowca z grodu Kraka, wiążąc jego obecność w Polsce z działaniami opozycji demokratycznej obu krajów.

Tymczasowo zwolniony z gdyńskiego aresztu, Davies znalazł schronienie w gościnnych progach Konsulatu Królestwa Szwecji przy ulicy Jana z Kolna 25 – obecnie Konsulatu Kultury. Do końca lat 70. ubiegłego wieku Norman Davies był częstym gościem w Gdyni, a pokoje szwedzkiego konsulatu pełniły rolę tymczasowego domu dla autora „Bożego Igrzyska”.

Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Kto popiera projekt?

Pierwszego dnia akcji apel do rady miasta – bo to ona jest władna, aby nadać tytuł Honorowego Obywatela Gdyni – poparła nie tylko Anda Rottenberg, ale również goszcząca na spotkaniu aktorka Katarzyna Figura, gdyński reżyser Andrzej Mańkowski, gospodarz Biesiady Literackiej Krystian Nehrebecki, posłanka Barbara Nowacka – a wraz z nimi, dziesiątki osób, które podpisały się pod wnioskiem.

Formalnym wnioskodawcą o nadanie honorowego obywatelstwa Normanowi Daviesowi będzie stowarzyszenie Młodzi na rzecz Gdyni – Gdynianka, a złożone podpisy zostaną dołączone do wniosku stowarzyszenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka