Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uroczysta sesja i gala nagród burmistrza „Kartëskô skra” w ramach obchodów 100-lecia miasta Kartuzy

Kartuzy świętują 100-lecie nadania praw miejskich. Po otwarciu wystawy fotograficznej Artura Sochy, dokładnie w dniu urodzin miasta, dwa dni później w miniony w piątek, 31 marca odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Kartuzach, a wieczorem w Kartuskim Centrum Kultury – gala wręczenia nagród burmistrza „Kartëskô skra" (Kartuska iskra), przyznawanych za zasługi i wybitne osiągnięcia na rzecz gminy.
100-lecie miasta Kartuzy, uroczysta sesja i gala nagród burmistrza „Kartëskô skra"

Autor: UM Kartuzy

100-lecie miasta Kartuzy. Uroczysta sesja i gala nagród burmistrza „Kartëskô skra"

Podczas uroczystej sesji z udziałem radnych, ale też gości z partnerskich miast, przedstawicieli instytucji samorządowych i państwowych oraz parlamentarzystów, wręczono okolicznościowe pamiątki i wysłuchano wystąpienia Barbary Kąkol, dyrektorki Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach o historii miasta.

– Historia ta rozpoczyna się już w czasach wczesnego średniowiecza i trwa do dzisiaj. Mimo wielu nieszczęść, jakie spadały na mieszkańców Kartuz, trwali oni z uporem przy swoich tradycjach, kulturze i dziedzictwie. Dowodem na to jest dzisiejszy jubileusz – podkreśliła Barbara Kąkol. – Jesteśmy spadkobiercami 100-letniej tradycji naszego miasta. Kolejnym ogniwem w sztafecie pokoleń. Dziś należy się wdzięczność tym, którzy żyli i pracowali dla naszej Małej Ojczyzny, dla Kartuz – stolicy Kaszub. W Raju Maryi biją serca wielkich ludzi, którzy kształtowali przez lata tożsamość miasta oraz myśli i uczucia następnych pokoleń – dodała.

Tego samego dnia w Kartuskim Centrum Kultury zorganizowano galę wręczenia Nagród Burmistrza Kartuz „Kartëskô skra. Przyznano 17 wyróżnień i 16 nagród w kategoriach: kultura, sport, promocja, pomagają innym, całokształt działalności. Otrzymali je animatorzy kultury, działacze społeczni, przedsiębiorcy i sportowcy.

To dowód naszego podziękowania i uznania. Wszyscy Państwo pokazujecie, że warto pomagać, warto działać dla tego środowiska, warto zmieniać to miasto. W roku stulecia miasta kończymy to, co było marzeniem wielu kończymy oczyszczanie jezior. To ogromne wydarzenie i wspaniały prezent dla naszych mieszkańców – stwierdził Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

W części artystycznej gali pięknie zaprezentowały się chóry: Cartusia, Kakofonia, chór dziecięcy z Kartuskiego Centrum Kultury oraz Adam Pietrzak piano, Bartek Werachowski gitara basowa, Łukasz Łapiński perkusja. Dyrygentem była Małgorzata Kuchtyk.

KARTËSKÔ SKRA 2023

Wyróżnienia

KULTURA

 • Mariusz Kliszewski za wydanie debiutanckiej powieści „Bez rozgrzeszenia”, której wątki literackie powiązane są z historią Kartuz stolicy Kaszub.
 • Ludwika Czerwionka – za zaangażowanie w działania, służące zachowaniu tradycji naszych przodków, oraz dbałość o upowszechnianie bogactwa kaszubskiej kultury poprzez działalność w kartuskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
 • Ryszard Leszkowski za zaangażowanie w popularyzację historii Kartuz stolicy Kaszub oraz przywracanie pamięci o kartuskiej społeczności żydowskiej na łamach „Gazety Kartuskiej” i wśród młodzieży szkolnej.
 • Koło Gospodyń Wiejskich Kiełpinianki w Kiełpinie za integrację społeczności lokalnej sołectwa Kiełpino poprzez stworzenie atrakcyjnej oferty wspólnego działania i spędzania wolnego czasu oraz propagowanie aktywnej roli kobiet w środowisku lokalnym.

SPORT

 • Magdalena Malotka-Trzebiatowska – za ciężką pracę włożoną w doskonalenie swoich umiejętności strzeleckich oraz konsekwentne dążenie do osiągnięcia najwyższych wyników sportowych, które owocują licznymi zwycięstwami na arenie krajowej i zagranicznej.
 • Jerzy Meissner – za promocję zainteresowania aktywnością fizyczną wśród młodych mieszkańców gminy Kartuzy, a szczególnie uprawianiem piłki nożnej poprzez wieloletnią pracę trenerską w klubie GKS „Cartusia 1923” Kartuzy.

PROMOCJA

 • Amatorska Drużyna Kolarska MTB START Kartuzy za podejmowanie różnorodnych inicjatyw aktywizujących i integrujących środowisko rowerzystów w stolicy Kaszub, oraz promocję gminy Kartuzy na trasach kolarskich.


PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

 • Firma Bell Dom – za dynamiczny rozwój firmy, świadczącej profesjonalne usługi na najwyższym poziomie, zapewniającej kompleksową i profesjonalną obsługę klientów oraz fachowe doradztwo na każdym etapie realizacji inwestycji.

POMAGAJĄ INNYM

 • Halina Szymichowska – za pracę organizacyjną i merytoryczną na rzecz gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, upowszechnianie wiedzy pożarniczej poprzez angażowanie się w realizację zawodów sportowo-pożarniczych oraz Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na etapie gminnym i powiatowym.
 • Kazimierz Szwaba – za podejmowanie inicjatyw służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego sołectwa Sianowska Huta oraz wspieranie wielu inicjatyw służących lokalnej społeczności i jej integracji.
 • Firma Infoprojekt – za wieloletnie wspieranie Kartuskiego Klubu Szachowego Ormuzd Kartuzy, a w szczególności za wkład w rozwój talentu mistrza tej królewskiej gry Pawła Teclafa.
 • Klub Abstynenta Novum – za 25 lat działalności na rzecz niesienia pomocy osobom borykającym się z problemami uzależnień, udzielanie im kompleksowego wsparcia oraz inspirowanie do dokonywania życiowych zmian.
 • Aleksandra Lewicz za zaangażowanie w aktywizację seniorów tworzących lokalną społeczność gminy Kartuzy oraz inspirowanie do działania poprzez prężny rozwój kartuskiej filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
 • Klub Wolontariatu Warto przy Spółdzielni Socjalnej Pozytywka za promocję idei pomocy drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w działania na rzecz seniorów i dzieci oraz działalność na rzecz obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Kartuz, uciekając z ogarniętej wojną ojczyzny.
 • Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby - za zaangażowanie w niesienie pomocy obywatelom Ukrainy, uciekającym przed tragedią wojny w swoim kraju, organizację konwojów humanitarnych oraz stworzenie Centrum Wsparcia Uchodźców w Kartuzach

CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI

 • Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirachowie w roku 100-lecia działalności jednostki za nieustanną gotowość do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców Mirachowa i okolic oraz realizację przedsięwzięć służących integracji lokalnej społeczności.
 • Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach za kontynuowanie tradycji strażackich orkiestr dętych poprzez działalność Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach, która towarzyszy społeczności gminy w najważniejszych uroczystościach o charakterze lokalnym i państwowym, budząc podziw i zapewniając słuchaczom niepowtarzalne wrażenia artystyczne.

NAGRODY

KULTURA

 • Katarzyna Olszewska – za organizację wspaniałych koncertów muzycznych w ramach Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w pięknym wnętrzu kartuskiej Kolegiaty oraz inicjatywę wydania płyty CD pt. „Ave Maria w Raju Maryi” z okazji jubileuszowej edycji festiwalu.
 • Zespół Regionalny Krôsniata przy Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach – w roku jubileuszu XX-lecia działalności za różnorodne działania kształtujące wrażliwość dzieci na dziedzictwo kaszubskiej kultury i dające możliwość wszechstronnego rozwoju ich uzdolnień oraz zainteresowań.
 • Jerzy Matkowski – za zaangażowanie w powstanie i budowanie prestiżu Galerii Refektarz, aktywne uczestnictwo w pracach jej Rady Programowej oraz działania upowszechniające wśród mieszkańców gminy Kartuzy wrażliwość na sztuki piękne.
 • Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach za stworzenie różnorodnej oferty upowszechniającej i promującej bogaty dorobek kaszubskiej kultury oraz działania, które uczyniły placówkę innowacyjną i interesującą dla odwiedzających ją mieszkańców i gości.

SPORT

 • Bartłomiej Szlija, zawodnik UKŻ Lamelka Kartuzy – za osiągnięcia we współzawodnictwie sportowym w 2022 roku, a szczególnie za zdobycie srebrnego medalu i tytułu wicemistrza świata juniorów w żeglarstwie w klasie olimpijskiej 470 oraz promocję uprawiania sportów wodnych poprzez włączanie się w inicjatywy realizowane w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze.

PROMOCJA

 • Artur Socha, fotograf i pasjonat historii – za podejmowanie różnorodnych działań promujących gminę Kartuzy, przybliżających jej historię i ukazujących niepowtarzalne piękno, szczególnie za pośrednictwem zdjęć lotniczych.
 • Miasto Polanica-Zdrój i Towarzystwo Przyjaciół Polanicy – za wspieranie inicjatyw służących budowaniu trwałych fundamentów miast Kartuzy i Polanica-Zdrój oraz promocję gminy Kartuzy poprzez stworzenie siedziby przedstawicielstwa Kartuz w Polanicy-Zdroju.
 • Kazimierz Wierzbicki, właściciel Grupy Trefl – za promocję Kartuz i Kaszub na produktach firmy Trefl, otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka oraz wspieranie inicjatyw realizowanych na rzecz dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej im. Leona Kąkola w Grzybnie.


PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

 • Wibo Adamczak – za konsekwentne dążenie do rozwoju firmy i marki Wibo, rozpoznawalnej w kraju i za granicą, oferującej usługi na najwyższym poziomie, dającej nowe miejsca pracy mieszkańcom i możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego.
 • Piekarnia Janca – za skuteczną realizację strategii rozwoju firmy, której wypieki są rozpoznawalne na całym Pomorzu i cenione przez klientów dzięki wysokiej jakości oferowanych produktów oraz konsekwentnemu budowaniu szerokiej sieci obiektów handlowych firmy.
 • Bravo Developer – za realizację inwestycji służących tworzeniu wysokiej jakości bazy mieszkaniowej w stolicy Kaszub, profesjonalizm w kontaktach z klientami i budowanie marki firmy godnej zaufania.
 • Firma Mielewczyk – za stworzenie nowoczesnej firmy, dla której spełnienie oczekiwań klientów i ich pełne zadowolenie jest najważniejszych priorytetem, a także wspieranie inicjatyw upowszechniających aktywność fizyczną.

POMAGAJĄ INNYM

 • Ks. dr Marek Trybowski, dyrektor Kartuskiego Centrum Caritas – za realizację inwestycji budowy hospicjum stacjonarnego „Dom Nadziei” w Kartuzach oraz prowadzenie hospicjum domowego, które niosą pomoc w cierpieniu i wspierają mieszkańców gminy Kartuzy w najtrudniejszych chwilach ich życia.

CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI

 • Miasto Duderstadt i Niemiecko-Polskie Koło Przyjaźni w Duderstadt – za wielkie zaangażowanie w budowanie i rozwijanie trwałych fundamentów współpracy w ramach partnerstwa miast Kartuzy-Duderstadt, życzliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka oraz organizację pomocy dla dzieci, kartuskiego hospicjum i szpitala, a także zbiórkę darów dla potrzebujących wsparcia obywateli Ukrainy.
 • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego – za przywrócenie połączenia kolejowego Kartuz – stolicy Kaszub z Trójmiastem poprzez realizację inwestycji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz stałe wspieranie projektów podnoszących jakość życia mieszkańców gminy Kartuzy.
 • Dariusz Drelich, wojewoda pomorski – za wspieranie rozwoju gminy Kartuzy poprzez aktywne włączanie się w realizację kartuskich planów inwestycyjnych i programów poprawiających jakość życia naszych mieszkańców.

Specjalne podziękowania od burmistrza Kartuz otrzymali: Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i pełnomocnik rządu ds. CPK oraz Andrzej Regliński, właściciel firmy Artstal z Somonina, twórca odlewu kartuskiego mnicha, który wkrótce ma stanąć w przestrzeni publicznej miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama