Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Radny PiS dołącza [nl] do protestu przeciwko Mystic Festival

Na dzień przed rozpoczęciem Mystic Festival, radny Sejmiku Karol Guzikiewicz z PiS, wezwał organizatora imprezy do „wstrzymania posługiwania się nazwą Stocznia Gdańsk” oraz zmiany programu wydarzenia. To kolejny w ostatnich dniach głos niezadowolenia z organizacji w Gdańsku festiwalu metalowego. Wcześniej przeciwko Mystic Festival zaprotestowała grupa „Polska Katolicka, nie laicka”.
Radny PiS dołącza [nl] do protestu przeciwko Mystic Festival
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Dwa tygodnie temu grupa wiernych skupiona wokół Fundacji Instytutu Ks. Piotra Skargi wyraziła oburzenie faktem organizacji w Gdańsku wydarzenia skupiającego – jak określono – zespoły „gloryfikujące obrzydliwość oraz świętokradztwo”. W gronie najbardziej obrazoburczych wykonawców, którzy pojawili się w lineup’ie Mystic’a, wymieniają grupę Behemoth „łączącego demoniczną oprawę muzyczną z satanistycznymi tekstami, np. o Lucyferze” czy Ghost, który „nagrywa i wykonuje popowe hymny, które gloryfikują i sławią to, co obrzydliwe i świętokradcze”. Organizacja zaapelowała do „właścicieli terenów Stoczni Gdańskiej” o odwołanie imprezy oraz zachęcała do podpisywania petycji w tej sprawie.

Teraz swoje niezadowolenie wyraził także Karol Guzikiewicz, radny PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego. W opublikowanym na Facebooku „wezwaniu” do organizatora wydarzenia, Mystic Coalition, napisał, że NSZZ Solidarność popiera twórczość artystyczną i kulturalną, ale sprzeciwia się występom satanistycznym, w tym zespołu Behemoth.

„Festiwal odbywa się na terenach historycznych, upamiętniających wydarzenia z sierpnia 1980 r., ale przede wszystkim na nabrzeżu przy ul. Elektryków, gdzie 13 grudnia 1961 r. zginęło 22 stoczniowców na statku „Maria Konopnicka”. Dlatego też stoczniowcy pamiętając te wydarzenia, nie są obojętni co się na tym terenie dzieje” – pisze Karol Guzikiewicz.

Radny Sejmiku zarzucił Mystic Coalition bezprawne posługiwanie się nazwą Stocznia Gdańska. Na dzień przed rozpoczęciem festiwalu, wezwał ich do powstrzymania się od używania nazwy m.in. na stronach internetowych wydarzenia, bo -jak przekonuje - szkodzi to wizerunkowi Stoczni Gdańskiej Sp. z o.o.

Przypomnijmy, że Stocznia Gdańska Sp. z o.o. jest obecnie jedynie właścicielem nieruchomości, które użytkowanie są przez Baltic Operator Sp. z o.o. Natomiast Karol Guzikiewicz - poza funkcją pomorskiego radnego - jest zastępcą przewodniczącego Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w Stoczni Gdańskiej.

„Brak działań z Państwa strony, spotka się z dochodzeniem roszczeń z tytułu poniesionej szkody oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę” – czytamy w piśmie.

Ponadto radny zaapelował do organizatora o natychmiastową zmianę programu wydarzenia, „by nie było łamane polskie prawo i godziło w uczucia religijne innych obywateli” (pisownia oryginalna). Swój list skierował również do zarządu Stoczni Gdańskiej Sp. z o.o. oraz prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz. Poprosiliśmy Mystic Coalition o ustosunkowanie się do zarzutów, stawianych przez Karola Guzikiewicza. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją w naszym serwisie.

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja Mystic Festival odbędzie się na terenach postoczniowych w dniach 7-10 czerwca. Headlinerami są Ghost, Gojira oraz Danzig. W sumie na pięciu scenach wystąpi ponad 80 wykonawców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama