Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Odkryj na nowo kaszubską tożsamość

Największe kaszubskie wydarzenie kulturalne w Gdańsku odbywa się w dniach 8-14 czerwca. Goście odkryją na nowo kaszubską muzykę, rybackie rzemiosło, rękodzieło, regionalną kuchnię, złożoną historię, ciekawą literaturę, a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna.

W ramach Kaszëbë Music Festival (8 i 10 czerwca) na scenie zlokalizowanej na gdańskiej Ołowiance (a dokładniej na parkingu Filharmonii Bałtyckiej) wystąpią zespoły i muzycy kaszubscy tacy jak: Zespół Drëszë, Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, Kiev Office, ZPiT Sierakowice, ZPiT Gdańsk, Slavko The Violinist, Chór Scherzi Musicali, Zespół Tańca Ludowego Neptun oraz Zofia Muchowska. W przerwie pomiędzy występami odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami, animatorami kultury. Przed sceną będzie można odpocząć na leżakach orzeźwiając się np. kaszubskim piwem.

Oprócz muzycznej warstwy na Ołowiance odbędzie się również Jarmark Kaszubski, na którym będzie można poznać i zakupić regionalne produkty lokalne. Dla najmłodszych zaplanowano specjalne warsztaty.

Ideą akcji jest odtworzenie tradycji rybołówstwa, jaką kultywowali na Zatoce Gdańskiej kaszubscy rybacy. „Fischmarkt w Gdańsku”, który odbędzie się w sobotę 10 czerwca na Targu Rybnym nawiąże do wielowiekowej tradycji gdańskiego targu sięgającego XIV wieku. Rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili tu tradycyjnymi łodziami - pomerankami złowione przez siebie ryby. Organizatorzy zapraszają do odtworzonej wioski rybackiej oraz na inscenizację przypłynięcia łodzi rybackich, wyładunku ryb, pokaz targu – sprzedaży i oporządzenia ryb w tradycyjnych strojach przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi, organizację tradycyjnej chaty rybackiej. Fischmarkt rozpoczyna się o godz. 12.00 barwnym przemarszem inscenizatorów oraz gości z Targu Rybnego do Dworu Artusa po klucze do bram miasta.

- Zapraszamy do zwiedzania wystaw poświęconych wybitnym Kaszubom i historii naszych ziem oraz na spacery śladami kaszubskimi po Gdańsku – zapraszają przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Również w ramach Gdańskich Dni Kaszubskich organizujemy spotkanie otwarte w salonie Domu Uphagena w dniu 14 czerwca o godz. 17:00  - „Postaciach gdańskiego pogranicza”.

W poniedziałek 12 czerwca na scenie „Malarnia” w Teatrze Wybrzeże wystąpi grupa teatralna „Zymk” z kaszubskojęzyczną sztuką „Splotłô słoma”To muzyczno-teatralne widowisko z elementami pantomimy. Główną tematyką jest roczny cykl obrzędowy oraz rytuały powiązane z życiem człowieka.

- Naszym partnerem jest znajdująca się przy Targu Rybnym 1 restauracja Mercato, która przez okres Gdańskich Dni Kaszubskich będzie oferować specjalnie przygotowane kaszubskie set menu. Życzymy smacznego! – dodają organizatorzy. - Zapraszamy wszystkich do bliższego poznania kaszubskiej kultury. Zagłębienia się w tożsamość regionu, język kaszubski oraz odkrycia własnych inspiracji pomorskiej krainy w dniach 8-14 czerwca!

Dni Kaszubskie w Gdańsku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama