Krótkometrażowy film „Dotknąć obrazu” („Touching the Icon”), którego reżyserkami są związane z Pomorzem i Kaszubami Olga Blumczyńska oraz Barbara Ostrowska, zdobył nagrodę podczas festiwalu filmowego w USA w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Film opowiada o kolejnym pokoleniu Kaszubów, podtrzymującym tradycję pokłonów feretronów, czyli tańca ze świętymi obrazami.
Na Kaszubach spadł pierwszy śnieg. Dla jednych to radość, bo mogą iść na sanki, a dla innych utrapienie, gdyż trzeba odśnieżyć samochód lub chodnik przed posesją.
Dokładnie 2 grudnia 1956 roku powstało Zrzeszenie Kaszubskie, które w 1964 roku, po połączeniu się ze Zrzeszenie Kociewskim, przyjęło nazwę Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Z okazji 65. rocznicy powstania tej organizacji w sobotę, 27 listopada w Gdańsku odbyła się jubileuszowa uroczystość. Wzięli w niej udział działacze kaszubscy, parlamentarzyści, w tym wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, samorządowcy na czele z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem i przewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego Janem Kleinszmidtem.
W Swarzewie odbyła się piękna uroczystość z okazji 151. rocznicy urodzin biskupa Konstantyna Dominika. Były sztandary Oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Władysławowa, Banina, Jastarni i Pucka.
Przyszły biskup Konstantyn Dominik, kandydat na ołtarze, urodził się w Gnieżdżewie 7 listopada 1870 r. Jego rodzice Michał i Anna z Derców gospodarowali na dziewięciu hektarach ziemi. Wielu z bliskich krewnych przyszłego biskupa było księżmi, między innymi brat matki ks. Klemes Derc. Kolejny brat Jakub posiadał własnoręcznie wykaligrafowany śpiewnik, którego używał do nabożeństw, a zwłaszcza do śpiewu kościelnego, podczas pielgrzymich marszów, a także podczas pustych nocy i innych modlitw domowych. Śpiewnik ten szczęśliwie się zachował za sprawą wnuka J. Derca, Józefa Ceynowy, kaszubskiego pisarza, autora m.in. słynnej pieśni „Jem jô rëbôk”. XIX-wieczny śpiewnik przechowywany jest w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
W Bibliotece Miejskiej w Bytowie rozstrzygnięto powiatowy konkurs czytania w języku kaszubskim. Mistrzowie ósmej edycji konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô” pojadą 10 grudnia do Wejherowa, by zmierzyć się w finale regionalnym.
Cztery pary małżeńskie z Bytowa świętowały 60. rocznicę ślubu, czyli Diamentowe Gody. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Ponad 1000 prac nadesłali autorzy z całego Pomorza na organizowany już od ponad 20 lat w Brusach konkurs „Jesień na Kaszubach. Jury wyłoniło te najlepsze. Oto laureaci.
Lidia Szałkowska, uczennica klasy 2c Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie zdobyła III miejsce w swej kategorii na Wojewódzkim Konkursie na najpiękniejszą pieśń o Biskupie Konstantynie Dominiku. Na konkurs trzeba było przygotować nagranie wokalne pieśni o tytule „Rozsewac miłotã” wraz z realizacją materiału filmowego.
Kaszuby zaczynają się morzem. Urzekają: niezwykłym bogactwem krajobrazów, nadmorskimi wydmami i plażami, jeziorami, wybujałymi wzgórzami morenowymi, urwistymi stokami, rozległymi lasami i łąkami, ale też unikatowymi w skali europejskiej budowlanymi zabytkami kultury, sztuki i techniki. Ludzie zakochani w tym regionie uważają, że Kaszuby to Bieszczady i Mazury razem wzięte. A kto raz tu zawita – często wraca.
Wielkim sukcesem zakończył się wojewódzki konkurs na najpiękniejszą pieśń o biskupie Konstantynie Dominiku, który ogłoszony został przez Radę Naczelną Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego patronem roku 2021. Uczestnicy konkursu musieli przygotować nagranie wokalne pieśni o tytule „Rozsewac miłotã” wraz z realizacją materiału filmowego. Mimo że nie było to łatwe zadanie, bo pieśń wymaga dużych umiejętności wokalnych, to napłynęło aż kilkadziesiąt prac. Było to miłym zaskoczeniem dla organizatorów przedsięwzięcia. W swoich kategoriach trzecie miejsa wywalczyły Julita Obrycka, uczennica klasy 4d Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kolbudach oraz Lidia Szałkowska, uczennica klasy 2c Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie
30.07.2022 r. – tę datę powinni zapisać i zapamiętać wszyscy Kaszubi. Tego dnia bowiem w Brusach odbędzie się Światowy Zjazd Kaszubów. Taką datę ustalił komitet organizacyjny wydarzenia, czyli przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, gminy Brusy i powiatu chojnickiego.