Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zawsze Zielone Pomorze

„Segregowisko”, Kartuzy
Kartuska młodzież zebrała tonę makulatury i zorganizowała warsztaty dla 200 uczniów w ramach projektu „Segregowisko”

Aktywni uczniowie Technikum nr 2 w Kartuzach z powodzeniem prowadzą ważny społecznie projekt „Segregowisko”, którego celem jest zmotywowanie mieszkańców powiatu kartuskiego do segregacji śmieci. Zorganizowali warsztaty, w których udział wzięło ponad 200 uczniów, a zakończył je konkurs wiedzy, i zebrali ponad tonę makulatury. Projekt jest realizowany w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

15.03.2023 14:11
W Choczewie stanie elektrownia atomowa. Mieszkańcy boją się o las
W Choczewie stanie elektrownia atomowa. Mieszkańcy boją się o las

Mówią, że żyją w jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Gmina Choczewo to morze, szerokie plaże, wydmy, jeziora obrośnięte lasami. I najbardziej boli ich, że las wraz z budową Elektrowni Atomowej zacznie znikać. Zwłaszcza, że już teraz jest go jakby trochę mniej.

14.03.2023 07:00
ZWiK w Tczewie
„Kompost Pomorski” z tczewskiej oczyszczalni pełnowartościowym nawozem organicznym

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie otrzymał decyzję pozwalającą na rozszerzenie zakresu stosowania nawozu pn. „Kompost Pomorski”. Można go teraz wykorzystywać do upraw sadowniczych, upraw roślin ozdobnych, zakładania trawników, jak i do rekultywacji gruntów zdegradowanych. Dotychczas nadawał się wyłącznie do upraw polowych roślin rolniczych.

13.03.2023 18:46
Reklama
Czy wyrok NSA wpłynie na losy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?
Czy wyrok NSA wpłynie na losy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?

Spór wokół uchylenia przez wojewodę pomorskiego uchwały sejmiku, chroniącej TPK wiąże się z odmienną interpretacją prawa. Według wojewody samorząd nie mógł uchwalić planu ochrony parku przed sporządzeniem audytu krajobrazowego. W tym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny podważył ten argument.

02.03.2023 16:39
„O ten las za daleko!”, czyli jak walczyć o Trójmiejski Park Krajobrazowy
„O ten las za daleko!”, czyli jak walczyć o Trójmiejski Park Krajobrazowy

"O ten las za daleko!" to książka - rozrachunek społeczny z postępowaniem leśników w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. - Nie należy negocjować z leśnikami, powinniśmy od nich wymagać, życzyć sobie, żądać. To jest nasz las, jako Polek i Polaków, bo to las państwowy, a leśnik jest naszym pracownikiem - mówi dr inż. nauk leśnych Sławomir Zieliński, ekolog, entomolog, główny koordynator prac nad książką.

26.02.2023 21:08
zrąb lasu w Bukowcu
Zostawmy Lasy. Wojewoda odpowiada na petycję ws. ochrony TPK

Podpisana przez ponad 5 tys. mieszkańców Trójmiasta petycja do Dariusza Drelicha, by wycofał się z weta wobec planu ochrony dla TPK, doczekała się odpowiedzi. Wojewoda tłumaczy swoją decyzję względami prawnymi i radzi czekać na wyrok sądu. - Tymczasem Nadleśnictwo Gdańsk nie czekając na decyzję sądów, przymierza się do wycięcia 170-letnich buków w Dolinie Radości! -alarmują autorzy apelu.

22.02.2023 14:31
Reklama
Filip Gołębiewski
Niech żyją mikroby, czyli walka z globalnym ociepleniem na Kaszubach

Jak w praktyce ratuje się klimat na Kaszubach?- opowiada Filip Gołębiewski, z wykształcenia – architekt, z pasji – rolnik, właściciel pięciohektarowego eksperymentalnego gospodarstwa rolnego w gminie Nowa Karczma.

17.02.2023 15:44
sadzenie lasu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada na interpelację ws. TPK

Po uchyleniu przez wojewodę pomorskiego uchwały chroniącej Trójmiejski Park Krajobrazowy, senator Sławomir Rybicki wystąpił w tej sprawie z interpelacją do minister klimatu i środowiska. Z odpowiedzi resortu wynika, że urzędnicy nie mają zastrzeżeń do polityki Lasów Państwowych.

10.02.2023 16:44
Mariusz Szmidka
Zostawmy drzewa! Rozpoczynamy akcję społeczną w obronie pomorskich lasów

Od kilku lat prowadzony jest masowy wyrąb lasów państwowych. Równocześnie skutecznie ograniczane są próby „działań ochronnych", czego przykładem jest chociażby zawetowanie przez wojewodę uchwały Sejmiku o ochronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

10.02.2023 15:30
Reklama
Gospodarka leśna nie polega na „radosnym piłowaniu”. Opiera się na precyzyjnych planach
Gospodarka leśna nie polega na „radosnym piłowaniu”. Opiera się na precyzyjnych planach

- Ludzie mówią: „nie było leśników, a las był”. To prawda – był, ale jak ludzie zaczęli go intensywnie użytkować, po prostu przestał być. Odtąd trzeba było go odtwarzać i o niego dbać – mówi zastępcą dyrektora Lasów Państwowych w Gdańsku ds. gospodarki leśnej Paweł Januschewski, który deklaruje, że leśnicy są otwarci na dialog i przekonuje, że – wbrew twierdzeniom oponentów – gospodarka leśna nie polega na „radosnym piłowaniu”, ale na precyzyjnych planach.

10.02.2023 08:00