Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Zawsze Zielone Pomorze

„O ten las za daleko!”, czyli jak walczyć o Trójmiejski Park Krajobrazowy
„O ten las za daleko!”, czyli jak walczyć o Trójmiejski Park Krajobrazowy

"O ten las za daleko!" to książka - rozrachunek społeczny z postępowaniem leśników w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. - Nie należy negocjować z leśnikami, powinniśmy od nich wymagać, życzyć sobie, żądać. To jest nasz las, jako Polek i Polaków, bo to las państwowy, a leśnik jest naszym pracownikiem - mówi dr inż. nauk leśnych Sławomir Zieliński, ekolog, entomolog, główny koordynator prac nad książką.

26.02.2023 21:08
zrąb lasu w Bukowcu
Zostawmy Lasy. Wojewoda odpowiada na petycję ws. ochrony TPK

Podpisana przez ponad 5 tys. mieszkańców Trójmiasta petycja do Dariusza Drelicha, by wycofał się z weta wobec planu ochrony dla TPK, doczekała się odpowiedzi. Wojewoda tłumaczy swoją decyzję względami prawnymi i radzi czekać na wyrok sądu. - Tymczasem Nadleśnictwo Gdańsk nie czekając na decyzję sądów, przymierza się do wycięcia 170-letnich buków w Dolinie Radości! -alarmują autorzy apelu.

22.02.2023 14:31
Filip Gołębiewski
Niech żyją mikroby, czyli walka z globalnym ociepleniem na Kaszubach

Jak w praktyce ratuje się klimat na Kaszubach?- opowiada Filip Gołębiewski, z wykształcenia – architekt, z pasji – rolnik, właściciel pięciohektarowego eksperymentalnego gospodarstwa rolnego w gminie Nowa Karczma.

17.02.2023 15:44
Reklama
sadzenie lasu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada na interpelację ws. TPK

Po uchyleniu przez wojewodę pomorskiego uchwały chroniącej Trójmiejski Park Krajobrazowy, senator Sławomir Rybicki wystąpił w tej sprawie z interpelacją do minister klimatu i środowiska. Z odpowiedzi resortu wynika, że urzędnicy nie mają zastrzeżeń do polityki Lasów Państwowych.

10.02.2023 16:44
Mariusz Szmidka
Zostawmy drzewa! Rozpoczynamy akcję społeczną w obronie pomorskich lasów

Od kilku lat prowadzony jest masowy wyrąb lasów państwowych. Równocześnie skutecznie ograniczane są próby „działań ochronnych", czego przykładem jest chociażby zawetowanie przez wojewodę uchwały Sejmiku o ochronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

10.02.2023 15:30
Gospodarka leśna nie polega na „radosnym piłowaniu”. Opiera się na precyzyjnych planach
Gospodarka leśna nie polega na „radosnym piłowaniu”. Opiera się na precyzyjnych planach

- Ludzie mówią: „nie było leśników, a las był”. To prawda – był, ale jak ludzie zaczęli go intensywnie użytkować, po prostu przestał być. Odtąd trzeba było go odtwarzać i o niego dbać – mówi zastępcą dyrektora Lasów Państwowych w Gdańsku ds. gospodarki leśnej Paweł Januschewski, który deklaruje, że leśnicy są otwarci na dialog i przekonuje, że – wbrew twierdzeniom oponentów – gospodarka leśna nie polega na „radosnym piłowaniu”, ale na precyzyjnych planach.

10.02.2023 08:00
Reklama
Ruszamy z akcją „Zostawmy lasy”. Coraz więcej wycinek na Pomorzu!
Ruszamy z akcją „Zostawmy lasy”. Coraz więcej wycinek na Pomorzu!

Wycinki w pomorskich lasach budzą coraz większy niepokój. Protestują nie tylko aktywiści ekologiczni, ale również samorządowcy z miast i gmin województwa. Czy Wam także wycięli już las? Rozpoczynamy akcję społeczną w obronie lasów pod hasłem „Zostawmy lasy”.

10.02.2023 07:00
wycięte drzewa
Uprawianie lasu. Jak uratować choć jedno drzewo?

Ustawa o lasach jest tak skonstruowana, że pozbawia obywateli jakiegokolwiek wpływu na to, co dzieje się z lasami, będącymi w końcu własnością Skarbu Państwa, czyli naszym wspólnym dobrem. Powierzono to dobro instytucji, która sama napisała tę ustawę. Równocześnie sposób, w jaki Lasy Państwowe wykonują swoje obowiązki, budzi coraz większy opór społeczny – mówi Paweł Szutowicz, prawnik z Grupy Inicjatywnej Mieszkańców Trójmiasta.

16.01.2023 08:47
Trójmiejski Park Krajobrazowy, wycinka
Mieszkańcy Trójmiasta apelują do wojewody [nl] o nieprzeszkadzanie [nl] w ochronie TPK

Już ponad 1,5 tysiąca osób podpisało się pod apelem do wojewody Dariusza Drelicha o zaprzestanie blokowania ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

21.12.2022 15:01
Reklama
wycinka, Trójmiejski Park Krajobrazowy
Walka o uchwałę ws. ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powstrzyma wycinkę?

Nadal trwa dyskusja po zakwestionowaniu przez wojewodę uchwały o ochronie TPK. Włączył się do niej Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, polemizując z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych. - W skali całego Parku zaproponowano faktycznie rozwiązania skutkujące zmniejszeniem pozyskania drewna - czytamy w stanowisku PZPK.

14.12.2022 14:28
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka