Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Zielone Pomorze

Filip Gołębiewski
Niech żyją mikroby, czyli walka z globalnym ociepleniem na Kaszubach

Jak w praktyce ratuje się klimat na Kaszubach?- opowiada Filip Gołębiewski, z wykształcenia – architekt, z pasji – rolnik, właściciel pięciohektarowego eksperymentalnego gospodarstwa rolnego w gminie Nowa Karczma.

17.02.2023 15:44
sadzenie lasu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada na interpelację ws. TPK

Po uchyleniu przez wojewodę pomorskiego uchwały chroniącej Trójmiejski Park Krajobrazowy, senator Sławomir Rybicki wystąpił w tej sprawie z interpelacją do minister klimatu i środowiska. Z odpowiedzi resortu wynika, że urzędnicy nie mają zastrzeżeń do polityki Lasów Państwowych.

10.02.2023 16:44
Mariusz Szmidka
Zostawmy drzewa! Rozpoczynamy akcję społeczną w obronie pomorskich lasów

Od kilku lat prowadzony jest masowy wyrąb lasów państwowych. Równocześnie skutecznie ograniczane są próby „działań ochronnych", czego przykładem jest chociażby zawetowanie przez wojewodę uchwały Sejmiku o ochronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

10.02.2023 15:30
Gospodarka leśna nie polega na „radosnym piłowaniu”. Opiera się na precyzyjnych planach
Gospodarka leśna nie polega na „radosnym piłowaniu”. Opiera się na precyzyjnych planach

- Ludzie mówią: „nie było leśników, a las był”. To prawda – był, ale jak ludzie zaczęli go intensywnie użytkować, po prostu przestał być. Odtąd trzeba było go odtwarzać i o niego dbać – mówi zastępcą dyrektora Lasów Państwowych w Gdańsku ds. gospodarki leśnej Paweł Januschewski, który deklaruje, że leśnicy są otwarci na dialog i przekonuje, że – wbrew twierdzeniom oponentów – gospodarka leśna nie polega na „radosnym piłowaniu”, ale na precyzyjnych planach.

10.02.2023 08:00
Ruszamy z akcją „Zostawmy lasy”. Coraz więcej wycinek na Pomorzu!
Ruszamy z akcją „Zostawmy lasy”. Coraz więcej wycinek na Pomorzu!

Wycinki w pomorskich lasach budzą coraz większy niepokój. Protestują nie tylko aktywiści ekologiczni, ale również samorządowcy z miast i gmin województwa. Czy Wam także wycięli już las? Rozpoczynamy akcję społeczną w obronie lasów pod hasłem „Zostawmy lasy”.

10.02.2023 07:00
wycięte drzewa
Uprawianie lasu. Jak uratować choć jedno drzewo?

Ustawa o lasach jest tak skonstruowana, że pozbawia obywateli jakiegokolwiek wpływu na to, co dzieje się z lasami, będącymi w końcu własnością Skarbu Państwa, czyli naszym wspólnym dobrem. Powierzono to dobro instytucji, która sama napisała tę ustawę. Równocześnie sposób, w jaki Lasy Państwowe wykonują swoje obowiązki, budzi coraz większy opór społeczny – mówi Paweł Szutowicz, prawnik z Grupy Inicjatywnej Mieszkańców Trójmiasta.

16.01.2023 08:47
Reklama
Trójmiejski Park Krajobrazowy, wycinka
Mieszkańcy Trójmiasta apelują do wojewody [nl] o nieprzeszkadzanie [nl] w ochronie TPK

Już ponad 1,5 tysiąca osób podpisało się pod apelem do wojewody Dariusza Drelicha o zaprzestanie blokowania ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

21.12.2022 15:01
wycinka, Trójmiejski Park Krajobrazowy
Walka o uchwałę ws. ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powstrzyma wycinkę?

Nadal trwa dyskusja po zakwestionowaniu przez wojewodę uchwały o ochronie TPK. Włączył się do niej Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, polemizując z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych. - W skali całego Parku zaproponowano faktycznie rozwiązania skutkujące zmniejszeniem pozyskania drewna - czytamy w stanowisku PZPK.

14.12.2022 14:28
Burza wokół ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Leśnicy atakują marszałka
Burza wokół ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Leśnicy atakują marszałka

Do dyskusji po uznaniu przez wojewodę za nieważną uchwały o ochronie TPK, włączyła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. - Sugerowanie, że uchylenie przez Wojewodę Pomorskiego planu ochrony może oznaczać dalsze, niekontrolowane wycinki i wyniszczenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jest nadużyciem - czytamy w piśmie RDLP.

08.12.2022 14:21
Reklama
wycinka, Trójmiejski Park Krajobrazowy
Jest interpelacja poselska w sprawie uchylenia ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Czy decyzja wojewody o uchyleniu uchwały chroniącej Trójmiejski Park Krajobrazowy była właściwa? – pyta Agnieszka Pomaska w interpelacji skierowanej do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy. – Lasy Państwowe zachowują się jak państwo w państwie, a wojewoda temu pomaga – mówi pomorska posłanka.

07.12.2022 16:59
zrąb lasu w Bukowcu
Wielki las. „Pozyskiwanie” albo „wycinka”, o której powinniśmy, a tak trudno myśleć

Leśnicy rozmawiają dziś ze społeczeństwem o „Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2025–2034”. To bardzo ważny dokument, na nieodległą dekadę, meblujący równie nieodległe, wielkie i piękne tereny, gdzie zbieramy grzyby, spacerujemy, oddychamy. Krytyka leśników, podobnie jak dialogowanie z nimi, są bardzo ważne. Tylko oczy nie potrafią uciec od innego lasu.

08.10.2022 11:27
Reklama