Wolontariusze oceniają, że w samym Waplewie Wielkim bytuje około trzydziestu bezdomnych kotów (fot. Stowarzyszenie REKS Malbork)

Bezdomne koty mogą liczyć na wolontariuszy i (czasem) na samorządy

Dobra wiadomość - samorząd gminy Stary Targ zaoferował wsparcie w sterylizacji oraz leczeniu kilkunastu bezdomnych kotów bytujących w Waplewie Wielkim (powiat sztumski). Niedobra wiadomość - kotów potrzebujących pomocy jest niestety znacznie więcej. W tej gminie podobnie jak w wielu innych problem niekontrolowanego rozmnażania bezdomnych zwierząt pozostaje nierozwiązany.
Piotr
Piesik
5.02.2022 / 20:55

Aktualizacja 04.02.22r

Skontaktowała się z nami Gmina Stary Targ i zaoferowała pomoc w kastracji 10 kotków i leczeniu 3.

WSPÓLNYMI SIŁAMY BĘDZIEMY W STANIE POMÓC KOCIAKOM. Dziękujemy za wsparcie.

Systematyczne działania na rzecz leczenia bezdomnych zwierząt oraz ich sterylizacji podejmuje na Powiślu i Żuławach jedynie Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt REKS. Jego wolontariusze mieszkają w wielu miejscowościach regionu, dokarmiają bezdomne zwierzęta, pomagają w ich wyłapywaniu, prowadzą domy tymczasowe. Samorządy lokalne mają programy działania na rzecz ograniczenia problemu bezdomności zwierząt - ich posiadanie jest wymogiem ustawowym - lecz z praktycznymi poczynaniami jest znacznie gorzej. Ograniczają się najczęściej do wezwania ekipy schroniska dla zwierząt.

Nieliczne tylko - przykładem Dzierzgoń - robią więcej. Zakupują karmę, budki schronieniowe dla zwierząt, finansują sterylizowanie dla ograniczenia rozmnażania się zwierzaków. Straż Miejska w Sztumie, podobnie straż w Malborku, prowadzą kojce dla psów i aktywnie poszukują dla nich adopcji, zanim zwierzęta trafiłyby do schroniska.

W styczniu bieżącego roku stowarzyszenie REKS podało informację o fatalnym stanie wielu bezdomnych kotów bytujących w Waplewie Wielkim. Oceniano, że stado liczy przynajmniej 30 kotów, z których wiele wymaga leczenia. Zwrócono się poprzez Facebooka do internautów z prośbą o pomoc w zakupie karmy, finansowaniu leczenia i sterylizacji. Podano, że stowarzyszenie wystąpiło do gminy Stary Targ z prośbą o pokrycie kosztów sterylizacji dla 10 kotek i leczenia dla 3 kotów.

2 lutego stowarzyszenie REKS podało, że nie dotarła żadna odpowiedź Urzędu Gminy Stary Targ. Uruchomiono więc finansową zrzutkę. - Zdajemy sobie sprawę, że nie uzbieramy potrzebnej kwoty gdyż kotów jest tam przynajmniej 30 ale chcemy pomóc choć kilku kotkom. Pan Artur z Waplewa pomoże w ich transporcie do Lecznicy w Malborku - napisano na fanpage'u REKSA.

Sprawa może jednak mieć pozytywny finał. REKS podał w piątek, że gmina Stary Targ skontaktowała się ze stowarzyszeniem i zaoferowała pomoc w sterylizacji 10 kotek i leczeniu 3 kolejnych kotów. To pomoże przynajmniej ograniczyć problem bezdomnych czworonogów. 

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze