Tak będzie wyglądał mural przy ul. Piłsudskiego w Chojnicach (wizualizacja)

Ekologiczny mural w „starym młynie” w Chojnicach

Przy ul. Piłsudskiego w Chojnicach powstaje ciekawy mural. Ciekawy z dwóch względów – tematyki oraz zastosowanej farby.
Olek
Knitter
23.09.2022 / 11:25

Starsi chojniczanie wiedzą, iż w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dawniej mieścił się młyn. Teraz na jednej ze ścian „od głównej ulicy” powstanie mural, który będzie nawiązywał do tego miejsca i „zabierze” przechodniów do wnętrza starego młyna.

Projekt przygotowali Olgierd Szopiński i Błażej Miliwek. Obaj zajmują się też wykonaniem pracy.

Chodziło nam o połączenie przeszłości i przyszłości, a podział ściany na segmenty bardzo temu sprzyja. Stworzyliśmy więc coś na kształt wejścia do budynku, który wypełniają urządzenia w pastelowych kolorach. Drugie piętro jest bardziej abstrakcyjne i zastosowaliśmy tutaj kolor niebieski i fioletowy nawiązujący do wnętrza CEWu. Natomiast najwyższy segment to już odrobinę futurystyczna propozycja - mówi jeden z autorów Olgierd Szopiński.

Olgierd Szopiński i Błażej Miliwek w towarzystwie starosty Marka Szczepańskiego

Mural to... prezent starosty chojnickiego Marka Szczepańskiego z okazji 10. urodzin mieszącego się w tym miejscu Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego. Warto jednak dodać, że do jego stworzenia zastosowana zostanie specjalna antysmogowa farba elewacyjna, która przy zastosowaniu staje się powierzchnią aktywnie oczyszczającą powietrze. Pomaga to chronić ludzi przed szkodliwymi gazami. 

- Tego typu farby sprawdzają się elewacjach domów i budynków, gdzie mamy do czynienia ze smogiem. Co ciekawe 1 m. kw. powierzchni malowanej tą farbą oczyszcza powietrze jak jedno, średniej wielkości drzewo. Tutaj mamy 105 metrów kwadratowych więc jest tak jakbyśmy posadzili 105 drzew – mówi starosta Marek Szczepański.

Koszt to niecałe 30 tys. zł.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze