Na Starym Rynku w Chojnicach wieczorem zebrali się mieszkańcy, by wyrazić swój sprzeciw wobec próby zniszczenia wolnych mediów w Polsce (fot. Maria Eichler)

Chojnice nie są bierne. Też chcą wolnej Polski i wolnych mediów

Na Starym Rynku w Chojnicach w niedzielę wieczorem zebrali się mieszkańcy, by wyrazić swój sprzeciw wobec próby zniszczenia wolnych mediów w Polsce. Bo teraz „na tapecie” jest stacja TVN, a nie wiadomo, kto będzie następny. - Zniszczono Trójkę, teraz to samo chcą zrobić z telewizją - mówił wicemarszałek Leszek Bonna.
Olek
Knitter
19.12.2021 / 20:39

Mieszkańcy przygotowali transparenty, które jasno „mówiły” o ich poglądzie w sprawie lex TVN. Również głośno skandowali: Wolna Polska, wolne media, wolni ludzie. Wszyscy, którzy w chłodny, zimowy, niedzielny wieczór przyszli na chojnicki Rynek, chcą bowiem wolnych, niezależnych od władzy mediów. - PiS zniszczył już moje ukochane radio Trójkę, teraz chce zrobić to z telewizją – mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Głos zabrali też starosta powiatu chojnickiego oraz m.in. radna powiatowa Bożena Stępień. – PiS chce rządzić wiecznie i doprowadzić do tego, że tylko ta partia będzie dyktować Polakom, jak mają żyć. I to nie koniec zakusów na jedynowładztwo. Teraz przyjdzie kolej na samorządy – mówił starosta.

W obronie mediów głos zabrali także redaktorzy naczelni Czasu Chojnic oraz Radia Weekend.

Apel organizatorów demonstracji do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie weta ustawy lex TVN

My, obywatelki i obywatele Polski apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy zwanej lex TVN, z dnia 11 sierpnia 2021 roku, a przyjętej w głosowaniu Sejmu w dniu 17 grudnia 2021 roku.

Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk sejmowy nr 1389) narusza nie tylko art. 54 Konstytucji RP, ale również traktaty międzynarodowe.

Była ona procedowana z naruszeniem Regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie.

Jej celem jest zmuszenie amerykańskiego koncernu – Discovery – do sprzedaży akcji TVN i wycofania się z inwestycji na polskim rynku medialnym.

Mówiąc wprost: to najpoważniejszy przypadek uderzenia w wolność słowa w Polsce po 1989 r. Partia rządząca i jej akolici chcą zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda.

Od podobnego zdarzenia zaczęły się w Rosji rządy Władimira Putina. Krytykująca władze m.in. za korupcję telewizja NTV została przejęta przez państwowy koncern Gazprom w 2001 r.

Nie zgadzamy się, by Polska poszła tą samą drogą co Rosja i Węgry.

Żądamy wolności, w tym gospodarczej, dla niezależnych od władzy mediów.

Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie ustawy, a przypomnimy o naszym apelu 19 grudnia 2021 roku o godz. 19 pod Pałacem Prezydenckim i w całej Polsce.

VETO! WOLNE MEDIA, WOLNI LUDZIE, WOLNA POLSKA!

 

Na Starym Rynku w Chojnicach wieczorem zebrali się mieszkańcy, by wyrazić swój sprzeciw wobec próby zniszczenia wolnych mediów w Polsce (fot. Maria Eichler)

Na Starym Rynku w Chojnicach wieczorem zebrali się mieszkańcy, by wyrazić swój sprzeciw wobec próby zniszczenia wolnych mediów w Polsce (fot. Maria Eichler)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze