Fragment drogi 501 przed samą Krynicą Morską naprawiono jeszcze w roku 2021 - to zdjęcie z ówczesnych prac, teraz pora na remont 17 km dalszej drogi aż do Stegny

Droga ze Stegny do Krynicy Morskiej idzie do remontu

Wyremontowana zostanie droga wojewódzka 501 na Mierzei Wiślanej, na odcinku pomiędzy Stegną i Krynicą Morską. To znakomita wiadomość zarówno dla mieszkańców tego regionu jak też przyjeżdżających tam turystów. Wszyscy muszą dziś korzystać z szosy, która znajduje się w fatalnym stanie technicznym, lecz nie ma dla niej alternatywy. To jedyna droga prowadząca od Mikoszewa na prawym brzegu Wisły do Piasków na Mierzei, na granicy państwa. Jest jeszcze druga strona przysłowiowego medalu - remont prowadzony będzie bez wstrzymywania ruchu, którego nie ma gdzie przenieść, dlatego utrudnienia w przejeździe są nieuniknione.
Piotr
Piesik
28.10.2022 / 06:00

Drogę na długości 17,2 km między Stegną a Krynicą Morską (do miejsca, gdzie kończy się droga wyremontowana jeszcze w roku 2021) zmodernizuje firma Budimex. Odpowiednie dokumenty podpisali przedstawiciele wykonawcy oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich. 

– Droga została zniszczona w czasie budowy przekopu przez mierzeję. Ciężki sprzęt, ciężarówki z dostawami materiałów budowlanych praktycznie rozjeździły trasę. Samorządowcy wielokrotnie zgłaszali nam potrzebę naprawy traktu – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

Istotnie, samorządy lokalne zwracały się już od wielu lat z wnioskami o gruntowny remont drogi wojewódzkiej 501, która jeszcze przed rozpoczęciem  budowy kanału żeglugowego przez mierzeję znajdowała się w złym stanie. Doraźne naprawy uszkodzeń nawierzchni przynosiły krótkotrwałą poprawę. Niestety z każdym rokiem intensywność ruchu samochodowego na tej trasie stale wzrastała, jedynie w czasie pandemii koronawirusa wyraźnie zmniejszyła się ilość pojazdów. Teraz powraca to do poprzedniego stanu, a przecież w tzw. międzyczasie trwała budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Przy realizacji tej inwestycji ciężkie pojazdy bardzo wyeksploatowały trasę 501.

Przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz firmy Budimex podpisują umowę na remont drogi nr 501 

Na domiar złego sieć komunikacyjna w tym regionie jest oparta w pierwszym rzędzie właśnie na drodze 501. To jedyna arteria komunikacyjna prowadząca wzdłuż Mierzei Wiślanej, w Sztutowie, Stegnie i Mikoszewie droga łączy się z szosami prowadzącymi na południe. Wójt Sztutowa Robert Zieliński zapowiada, że samorządy wspólnie z wykonawcą będą się starały zminimalizować uciążliwości spowodowane remontem, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy na Mierzeję przybywa mnóstwo zmotoryzowanych turystów. Gdzie tylko będzie to możliwe, powstaną objazdy. Latem, w czasie tzw. długich weekendów intensywność prac będzie ograniczana.

Mieczysław Struk
marszałek województwa pomorskiego

Droga została zniszczona w czasie budowy przekopu przez mierzeję. Ciężki sprzęt, ciężarówki z dostawami materiałów budowlanych praktycznie rozjeździły trasę. Samorządowcy wielokrotnie zgłaszali nam potrzebę naprawy traktu

Na odcinku 17,2 km prace będą prowadzone w czterech etapach. Zakończenie planowane jest za dwa lata. Wzmocniona zostanie konstrukcja nawierzchni jezdni, zaś łuki zostaną wyprofilowane. Przebudowane zostaną skrzyżowania oraz zjazdy i zatoki autobusowe. Zmodernizowane będzie odwodnienie drogi oraz jej oświetlenie. W granicach miejscowości wybudowane zostaną chodniki, w niektórych miejscach zainstalowane będą bariery ochronne. Aby zrekompensować konieczną wycinkę drzew zagrażających bezpieczeństwu ruchu zasadzone zostaną nowe drzewa oraz zagospodarowana będzie zieleń w granicach pasa drogowego.

Koszt prac jest szacowany na 94 mln złotych. Około 30 mln wyłoży województwo pomorskie, pozostałe fundusze pochodzić będą z funduszu Polski Ład.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze