SKM, Szybka Kolej Miejska

Drożej za pociąg na Pomorzu. Od sierpnia ceny w górę

Od 1 sierpnia podrożały bilety kolejowe w ramach oferty Taryfy Pomorskiej (SKM i Polregio). Dotyczy to zarówno biletów jednorazowych, jak i okresowych. Taniej jest przez Internet, ale jedynie przez pół roku.
Anna
Merchel
13.07.2022 / 19:31

Wraz z 1 sierpnia w województwie pomorskim nastąpiłą kolejna podwyżka cen biletów zbiorowej komunikacji. Jak na początku czerwca przez Zgromadzenie MZKZG przyjęta została podwyżka cen na obszarze Metropolitarnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, tak teraz podwyżka zawitała również u przewoźników Taryfy Pomorskiej – Polskiej Kolei Państwowej Szybkiej Kolei Miejskiej (PKP SKM) oraz Polregio. Również nie pierwsza, bo od pierwszego czerwca za przewóz roweru w pociągach tych spółek płaci się dwa razy więcej – przed podwyżką 3, a po 7 złotych.

Inflacja przyczyną podwyżek

Przyczyna wzrostu cen argumentowana jest inflacją, która w Polsce przekroczyła 15 procent.

Drożeje energia elektryczna. Rosną także koszty pracy. Dlatego jesteśmy zmuszeni wprowadzić nowe ceny jednorazowych i miesięcznych biletów kolejowych, sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej – tłumaczy marszałek Mieczysław Struk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Będzie drożej za komunikację miejską. Od 1 czerwca podwyżki cen biletów

Tyle samo, ile wynosi poziom inflacji, tyle samo wynosić będzie podwyżka. 15 procent więcej oznacza, że od sierpnia, przykładowo za normalny bilet w strefie do 6 km zapłacimy 4,60 złotych. Natomiast za bilet z Gdańska do Słupska (121 km) zapłacimy 28,30 zł.

W przypadku biletów okresowych najtańszy tego rodzaju, wynoszący 94 złote zdrożeje o 14 złotych, a za bilet z Gdańska do Słupska trzeba będzie zapłacić 289 złotych, o 37 więcej niż przed zmianami.

Przez Internet taniej

Wraz z podniesieniem cen biletów w ramach Taryfy Pomorskiej Samorząd Województwa Pomorskiego wyjdzie do pasażerów również z ofertą promocji, przy zakupach ich usług drogą elektroniczną.

ZOBACZ TEŻ: Ile miasta zaoszczędzą na podwyżce cen biletów? „Grozi nam spirala cenowa”

Nie chcemy jednak przerzucać wszystkich kosztów na pasażerów. Dlatego przez pół roku, do 31 stycznia 2023 r. bilety kupowane w kanałach elektronicznych będą tańsze o 7,5 proc. Chodzi tu o zakup przez aplikacje mobilne i platformy internetowe – informuje Struk.

Przykładami takich kanałów elektronicznych są: KOLEO, Jakdojade czy SkyCash.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze