Na zdj. (od lewej) m.in.: Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Katarzyna Pokwicka-Croucher, CEO i założycielka firmy Ecopolplast

Ecopolplast – z plastiku i gumy powstaje nowy produkt - to oczyszcza świat

W środę (8.11) w Gdyni oficjalnie otwarto fabrykę Ecopolplas. To to pierwszy na świecie zakład produkujący cyrkularne elastomery, które w 100% wykonane są z recyklatów. W inauguracji udział wzięli m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz przedstawiciele firmy Ecopolplast.
Bogdana
Wachowska
8.11.2023 / 18:51

(wideo: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze)

Firma Ecopolplast oficjalnie zainaugurowała innowacyjną pilotażową linię do produkcji cyrkularnych elastomerów termoplastycznych (TPE). To pierwszy tego rodzaju zakład na świecie – tutejsze elastomery są wykonane w 100% z recyklatów. Co oznacza, że zespół Ecopolplastu stworzył jedyną na świecie technologię, która wykorzystuje plastik oraz gumę z recyklingu i tworzy z tego nowy produkt.

W fabryce, która mieści się przy ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni, wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

– Dla każdego nowoczesnego miasta posiadanie na swoim terenie firm, które realizują ekologiczne projekty w ramach biznesu i prowadzą do działań w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, to spełnianie celów strategicznych. Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj tę firmę wspólnie otwierać w Gdyni – życząc powodzenia i trzymając kciuki za jej rozwój – mówi prezydent Wojciech Szczurek.

Katarzyna Pokwicka-Croucher, CEO i założycielka firmy Ecopolplast, zapytana o historię powstania firmy, odpowiada:

– Pomysł się wziął z problemów, które istnieją na świecie – rosnącego zanieczyszczenia plastikiem i gumą. Jestem z wykształcenia humanistką, ale tak sobie wymyśliłam, że skoro mamy tyle śmieci, to trzeba je jakoś wykorzystać. I udało się. Stworzyliśmy jedyną na świecie technologię, która wykorzystuje plastik i gumę z recyklingu, i tworzy z tego nowy produkt.

Tym nowym produktem jest elastomer, czyli uelastyczniony plastik, który można wykorzystywać w bardzo wielu branżach. A ponieważ jest produktem cyrkularnym, oczyszcza świat i zostaje w obiegu zamkniętym.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze