Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Myśliwskie Eurofightery włoskiego lotnictwa przyleciały do Malborka

Cztery samoloty Eurofighter Typhoon, należące do włoskiego lotnictwa, wylądowały na lotnisku w Królewie Malborskim, gdzie stacjonuje 22. Baza Lotnictwa Taktycznego. Przez pewien czas mieszkańcy Malborka i okolic będą widzieć i słyszeć startujące oraz lądujące odrzutowce, znacznie różniące się od malborskich MiG-29. Włoscy piloci przybyli w ramach misji nadzoru przestrzeni powietrznej Air Policing.
Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon ląduje w Królewie Malborskim (fot. Sztab Generalny WP | Moment Photo)

Lotnisko w Królewie Malborskim już nie po raz pierwszy gości pilotów i samoloty z sił powietrznych innych państw. Przylatują tam również maszyny z innych polskich lotnisk. Mieszkańcy Malborka interesujący się lotnictwem potrafią rozpoznać typy maszyn nawet po hałasie wydawanym przez silniki odrzutowe. Dla przykładu – MiG-29 wydaje zupełnie inny dźwięk podczas startu niż F-16.

Eurofighter Typhoon to bardzo nowoczesna, zaawansowana, lecz i kosztowna w produkcji maszyna, teraz cztery samoloty stacjonują w Malborku (fot. Sztab Generalny WP | Moment Photo)

Tym razem z Włoch przyleciały cztery maszyny Eurofighter Typhoon. To dwusilnikowe myśliwce wielozadaniowe zbudowane w ramach konsorcjum Eurofighter przez kilka państw europejskich. Powstało kilkaset maszyn w wersji jedno- i dwuosobowej, Włochy od początku należą do krajów najbardziej zaangażowanych w konstrukcję i budowę tych samolotów. Służą one w ramach włoskich Aeronautica Militare.

(fot. Sztab Generalny WP | Moment Photo)

Stacjonujące w Królewie Malborskim maszyny będą uczestniczyć – jak informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego – we wzmocnionej misji nadzoru przestrzeni powietrznej. Wcześniej podobne zadania wykonywały m.in. myśliwce F-16 sił tureckich.

(fot. Sztab Generalny WP | Moment Photo)

Misje Air Policing polegają na ochronie integralności suwerennej przestrzeni powietrznej państw członkowskich NATO. Prowadzone są w czasie pokoju w ramach systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. W trakcie tych misji samoloty państw członkowskich NATO pełnią dyżury bojowe nad państwami, które nie dysponują wystarczającą ochroną przestrzeni powietrznej – tu przykładem służba polskich maszyn w Baltic Air Policing w Estonii, Łotwie i Litwie, oraz doskonalą współdziałanie z siłami powietrznymi krajów członkowskich NATO, jak Polska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka