Jerzy Owsiak

Do kin wchodzi „Fenomen”. O człowieku, który poderwał Polskę do działania

To jest historia o nas, o Polakach, o Polsce. O tym, jak to jest mieć piękne serce, z którego jestem zawsze dumna na świecie – mówi Dominika Kulczyk, producentka filmu.
Ryszarda
Wojciechowska
20.01.2023 / 08:00

To musiało się stać. Musiał powstać film o Jurku Owsiaku – człowieku, który 30 lat temu poderwał do działania niemal całą Polskę. I który pokazał nam, jak bardzo potrafimy być szczodrzy i wrażliwi.

„Fenomen” od 20 stycznia w kinach. Opowieść o człowieku, który poderwał Polskę do działania

Już w piątek, 20 stycznia do kin wejdzie film pt. „Fenomen”. To dokumentalny obraz twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ale nie tylko, bo w tym filmie przeglądamy się jak w lustrze także my – ci wszyscy, którzy nie skąpili grosza na cel tej jedynej na świecie Orkiestry.

Specjalny pokaz filmu odbył się już w warszawskiej Kinotece.

– To wyjątkowy film. Pierwszy pełnometrażowy dokument zrealizowany z ekipą dFlights, z którą mam przyjemność pracować od bardzo wielu lat. To jest historia o nas, o Polakach, o Polsce. O tym, jak to jest mieć piękne serce, z którego jestem zawsze dumna na świecie. O tym, jak widzimy drugiego człowieka, jak go słyszymy, jak jesteśmy dla niego naprawdę. Ale też o tym, jacy czasami potrafimy być trudni i źli. Mam nadzieję, że przygoda z „Fenomenem” będzie dla państwa wyjątkowa i że odkryjecie w filmie nową historię dla siebie – podsumowała Dominika Kulczyk, producentka filmu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezydent Starogardu wystawił swoją pracę na aukcję WOŚP

„Fenomen” to pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza, w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów, jak brutalny hejt, jaki na niego spadł.

Film pokazuje też przemianę Jurka Owsiaka – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu, jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też, jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock

„Fenomen” został zrealizowany ze wsparciem finansowym, na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

PRZECZYTAJ TEŻ: WOŚP zagrała w Gdańsku już po raz 30. Wielki finał w B90

Autorem plakatu reklamującego film jest Andrzej Pągowski. Podczas specjalnego pokazu plakat podpisali twórcy „Fenomenu” – trafi on na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Fenomen”, plakat
(źródło: Andrzej Pągowski)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze