Spektakl „Ciotka Karola” otworzy festiwal Scena Wolności

Spektakl „Ciotka Karola” otworzy festiwal Scena Wolności

Aktorka ze zburzonego teatru w Mariupolu i inni ukraińscy aktorzy na scenie w Słupsku

Chcieliśmy obsadzić w tej sztuce otwierającej festiwal wszystkich ukraińskich aktorów, którzy przybyli do Słupska. Zależało nam, by mogli pracować w swoim zawodzie, by wrócili do teatru – mówi Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku.
Gabriela
Pewińska - Jaśniewicz
9.11.2022 / 09:00

Spektakl „Ciotka Karola” zainauguruje tegoroczny festiwal Scena Wolności.

To przedstawienie, które przygotowuje dla naszego teatru grupa aktorów i realizatorów – uchodźców z Ukrainy. Wszyscy oni przekroczyli granicę po 24 lutego. Tekst powstał na nasze zamówienie. W trakcie realizacji ulegał zmianom, nic dziwnego, skoro zmieniała się sytuacja wojenna. Pierwotny tytuł to „Babcia Karola”, ale aktorka, która przyjechała do nas z Ukrainy, była za młoda na babcię. Takich poprawek było więcej…

Chcieliśmy obsadzić w tej sztuce wszystkich ukraińskich aktorów, którzy przybyli do Słupska. Zależało nam, by mogli pracować w swoim zawodzie, by wrócili do teatru. By ze sceny mogli się wypowiedzieć, nie tylko artystycznie, ale i zabrać głos na temat tego, co dzieje się w ich ojczyźnie.

Skąd przyjechali?

Mamy w obsadzie dwoje aktorów z Kijowa, aktorkę teatru z Mariupola – jej występ jest tu szczególnie symboliczny, bo przecież teatr już nie istnieje, został w czasie wojny zrównany z ziemią, podobnie teatr z Charkowa – aktorka tej sceny także zagra w słupskim przedstawieniu. Towarzyszy im trójka aktorów naszego teatru. Spektakl gramy w języku ukraińskim, z tłumaczeniem wyświetlanym nad sceną. Nasi aktorzy grają po polsku, ich kwestie będą tłumaczone na ukraiński.

Tematem scenariusza autorstwa ukraińskiego reżysera i dramaturga Ihora Chayki są polsko-ukraińskie relacje w kontekście emigracji i wybuchu wojny w Ukrainie.

Bohaterką sztuki jest kobieta, która przyjechała do swojej rodziny w Polsce, aby uciec przed wojną. Jej siostra wyjechała z ojczyzny przed laty i jest żoną Polaka. Niespodziewanie w życiu rodziny pojawia się jeszcze jedna osoba, która pomoże spełnić marzenia i zmieni życie głównej bohaterki. Chcieliśmy, by spektakl był, tak dla ukraińskich aktorów, jak i ukraińskiej społeczności w Słupsku, wytchnieniem. To komedia kryminalna, dobra zabawa, ale jednocześnie porusza ważne tematy związane z niełatwą rzeczywistością, która nas otacza.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pięć premier! Słupski teatr rozpoczął nowy sezon artystyczny

Spektakl otwiera festiwal Scena Wolności, to otwarcie symboliczne. Bo wolność, o której mówimy podczas każdej z edycji festiwalu, owo przekraczanie granic na scenie tutaj ma zupełnie inny, ludzki wymiar.

„Ciotka Karola” – premiera w Nowym Teatrze w Słupsku 12 listopada

„Ciotka Karola” – premiera w Nowym Teatrze w Słupsku 12 listopada

Co jeszcze zobaczymy podczas festiwalu?

Ideą jest pokazać najważniejsze, przełomowe wydarzenia z całej Polski, spektakle ikoniczne. Zaczynamy od Narodowego Starego Teatru – „Paw Królowej” Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka. Autorstwa Masłowskiej, przypomnę – Pomorzanki pochodzącej z Wejherowa, jest też spektakl – „Inni ludzie” z Teatru Barakah w Krakowie . Zobaczymy również znakomity, nagradzany spektakl „Wujaszek Wania” z Teatru Ludowego w Krakowie, przepiękne, intymne przedstawienie, które święci triumfy na festiwalach w całym kraju. W repertuarze są też dwie propozycje z Teatru Nowego Proxima z Krakowa: głośny, kontrowersyjny „Kora. Boska” i „Wiedźmin. Turbolechita” – spektakl historiozoficzny, odnoszący się do naszej narodowej mitologii. Jako ostatni z gościnnych spektakli wystąpi Teatr Żeromskiego z Kielc z przedstawieniem „Samotność pól bawełnianych”.

Na finał pokażemy naszą ostatnią premierę – „Grupę krwi” Anny Wakulik, przygotowaną w ramach konkursu Instytutu Teatralnego „Dramatopisanie”, którego słupski teatr jest laureatem.

PRZECZYTAJ TEŻ: W gdańskiej synagodze powstaje teatr żydowski

To trzecia odsłona Sceny Wolności. Pierwsza odbyła się w 2018 roku, ale dwie musieliśmy odwołać, z powodu pandemii COVID-19. Mamy nadzieję, że tegorocznego, bogatego programu nic już nie zakłóci.

III edycja festiwalu Scena Wolności – 12-27 listopada 2022 roku.

Szczegóły: www.nowyteatr.pl.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze