(fot. Gdański Teatr Szekspirowski)

Filmowe lato pod chmurką otwarte. Kina pod chmurką czekają na widzów

Filmy można oglądać na dachu teatru i na piasku, na molo i przy szumie fal, pod domem i w ogrodzie ratusza. Byle tylko pogoda dopisała.
Ryszarda
Wojciechowska
6.07.2022 / 10:23

Rosną jak grzyby po deszczu. Bo kto latem nie kocha kina pod chmurką? Zwłaszcza, kiedy doskonałe filmy można oglądać na... dachu z widokiem na Gdańsk, nad morzem przy delikatnym szumie fal czy na festiwalowym patio w Gdyni.

Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego

Takiego drugiego kina jak to na dachu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku nie ma w całej Polsce. To unikatowe miejsce, w którym sam widok jest już wart obejrzenia. Przez całe wakacje w tym wyjątkowym kinie pod chmurką będzie można obejrzeć 22 seanse, najciekawsze filmy ubiegłych lat, nagrodzone i wyróżnione na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, Cannes, Sundance czy Wenecja. Pojawią się też obrazy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach i z Nowym Jorkiem w tle.

W programie m.in. „Na rauszu” w reżyserii duńskiego mistrza kina Thomasa Vinterberga, „Najgorszy człowiek na świecie” norweskiego reżysera Joachima Triera czy urzekający obraz „C’mon C’mon” Mike’a Millsa z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa. Widzowie zobaczą również "Minari" w reżyserii Lee Isaac Chunga oraz "Córkę" - debiut reżyserski aktorki Maggie Gyllenhaal.

Seanse odbywać się będą w środy, soboty i wybrane czwartki, do 27 sierpnia, o godz. 21.30 (o 21.00 w sierpniu). W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych (silny wiatr, deszcz) wybrany seans będzie przekładany na inny termin. Cena biletu – 18 złotych.

Kino Letnie w Orłowie

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się Kino Letnie w Orłowie. Też pięknie usytuowane. Tyle, że z widokiem na… morze. To kino ma już swoją kilkunastoletnią tradycję i wielu fanów.  Znajduje się przy wejściu nr 17 na plażę w Orłowie i do końca wakacji będzie można oglądać ciekawe filmy w każdy poniedziałek i w wybrane wtorki. Seanse rozpoczynają się o godz. 21.30. A w programie m.in.: „Najgorszy człowiek na świecie”, „Minari” „Matki równoległe” Pedro Almodóvara , „Piosenki o miłości”, „Córka” czy „Jeźdźcy Sprawiedliwości” Andersa Thomasa Jensena.

Kino Letnie na molo

Sopot też ma swoje kino letnie. Na molo. To tu odbywa się wakacyjny festiwal filmowy, który otwiera się 1 lipca jednocześnie na sopockim molo i zakopiańskich Krupówkach. Tradycją tego festiwalu jest nagroda Diamentowy Klaps Filmowy dla wyjątkowej, polskiej aktorki. Jej nazwisko poznamy 7 lipca.

Ale przede wszystkim ten festiwal to filmy dla prawdziwych kinomanów. Repertuar został tradycyjnie już podzielony na dni tematyczne.

W poniedziałki mamy cykl: We Are Tennis, czyli produkcje filmowe, których akcja rozgrywa się... na kortach. We wtorki obowiązuje hasło: Świat Cię potrzebuje. W środy - Made In Poland, czyli prezentacja rodzimego kina. W repertuarze m.in.: "Mistrz" z rewelacyjnym Piotrem Głowackim w roli legendarnego polskiego pięściarza oraz "Żeby nie było śladów" ze świetną kreacją ubiegłorocznego laureata Diamentowego Klapsa Filmowego Roberta Więckiewicza. Czwartki są dla koneserów filmów z Oscarami. W tym cyklu zobaczymy m.in.:"Bohemian Rhapsody", "Na rauszu", nostalgiczną "Licorice Pizza" i bardzo wartościową propozycję nie tylko dla najmłodszych - "W głowie się nie mieści".

Piątki ze Storytel to kino w związku z literaturą czyli: "Wyspa tajemnic" z rewelacyjnym Leonardo DiCaprio, młodzieżowy film o zombie "Wiecznie żywy", pełen wyrazistych kreacji aktorskich "Dom Gucci" z głośną rolą Lady Gagi i wielokrotnie nagradzany "Prestiż" Christophera Nolana z Hugh Jackmanem i Christianem Bale'em w rolach rywalizujących ze sobą magików.

Soboty to cykl: Jest akcja! - filmy rozrywkowe m.in. adaptacja kultowej japońskiej animacji ze Scarlett Johansson "Ghost In The Shell" oraz najnowsza wersja "Batmana" z Robertem Pattinsonem i Zoë Kravitz.  Niedziele: Kobieta z kamerą - filmy zwracające uwagę na wyjątkowe kobiety po obu stronach kamery. W repertuarze sąsiadują ze sobą: artystyczne arcydzieło "Mała mama" w reżyserii Céline Sciammy, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej z wielokrotnie nagradzaną kreacją Mai Ostaszewskiej oraz film oparty na autobiografii Amosa Oza "Opowieści o miłości i mroku" z Natalie Portman, debiutującej również w roli reżyserki.

Festiwalowe kino w Sopocie będzie otwarte i dostępne bezpłatnie przez cały lipiec i sierpień. Konieczny jest jednak zakup biletu wstępu na molo. Organizatorzy zapraszają również widzów na filmowe dyskusje przed i po seansach, które odbywać się będą w kawiarni festiwalowej Koło Molo w Sopocie.

Lato na Patio

Charakterystyczne Czerwone Patio na Placu Grunwaldzkim w Gdyni przez całe wakacje będzie wabić starszych i młodszych, amatorów lżejszego i ambitniejszego kina filmowymi atrakcjami. Słowem, dla każdego coś innego.

Pełnometrażowe filmy fabularne i dokumentalne prezentowane będą dwa razy w tygodniu – w czwartki i soboty o godz. 18.00. W programie przewidziano także pokazy specjalnie do seniorów i projekcje z tłumaczeniem na język ukraiński.

Skoro dla starszych są wieczory filmowe, to dla młodszych – poranki, w środy i piątki o godzinie 10.00.

W programie „Lato na Patio” poza filmem, znajdą się również m.in: tematyczne warsztaty artystyczne, kilkudniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży, koncerty w wykonaniu zespołów: Artificialice, Sk.ein (Białoruś), Pin Park, zajęcia gimnastyczne pod hasłem „Uważny ruch przy muzyce filmowej”, wieczory karaoke do muzyki filmowej, warsztaty kulinarne oraz spacery rodzinne i dla seniorów szlakiem filmowej, modernistycznej i letniskowej Gdyni z licencjonowanym przewodnikiem, Danką Ślipy, autorką bloga Frajda nad morzem.

Kino dzielnicowe

To ciekawa propozycja na wakacje dla mieszkańców Gdyni. Fani dobrego kina będą mogli obejrzeć za darmo interesujące filmy z całego świata.

Już po raz trzeci podczas wakacji, mieszkańcy gdyńskich dzielnic mogą brać udział w imprezie pt. Kino dzielnicowe # w Gdyni”. Tym razem kino pod chmurką zawita do większości gdyńskich dzielnic. To sami gdynianie wybrali miejsca, gdzie chcą, aby pojawiło się letnie kino. I głosowali na ten pomysł w Budżecie Obywatelskim. W tym roku pokazy będą się odbywać w dzielnicach: Chwarzno-Wiczlino, Chylonia, Dąbrowa, Karwiny, Leszczynki, Obłuże, Pustki Cisowskie-Demptowo, Redłowo i Wielki Kack. Poza tym rady dzielnic Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa, Karwiny, Obłuże, Pustki Cisowskie-Demptowo, i Wielki Kack zdecydowały się na finansowanie całości lub części pokazów z budżetów dzielnic.

Przez całe wakacje kinomani gdyńscy obejrzą łącznie 45 filmów! Zobaczymy więc m.in.: niezwykle interesującą historię, która wydarzyła się naprawdę w filmie Dom Gucci, wzruszającą Sonatę” – zdobywcę nagrody publiczności na festiwalu w Gdyni, a także przeboje kin studyjnych np. Najgorszy człowiek na świecieoraz Cmon, Cmon” czy świetną, polską komedię Zupa nic.
Filmy będzie można oglądać do 3 września, w każdy piątek i sobotę, na wielkoformatowych,
dmuchanych ekranach o szerokości 8 metrów. Podczas seansów widzowie do dyspozycji będą mieli wygodne, rozkładane krzesła. Wstęp oczywiście wolny.

(fot. Rada Dzielnicy Leszczynki | gdynia.pl)

Kino Letnie Bałtyk Movie

To już czwarta edycja plenerowego Kina Letniego. Od 6 do 27 lipca Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza w każdą środę do ogrodu przy Ratuszu Staromiejskim w filmową podróż do krainy bałtyckich twórców. W programie: islandzki film „Lamb”, polsko-szewdzki „Sweat”, duński „Winni” i polski „Moje wspaniałe życie”.

W przypadku niepogody seanse odbędą się w Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35. Bilet normalny kosztuje 5 złotych.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze