Młoda Lewica chce powołania w Gdyni Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia

(fot. Julia Michalska | Zawsze Pomorze)

Młoda Lewica: Apelujemy do prezydenta Gdyni
o powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia

Gdyńska Młoda Lewica zwraca się do prezydenta miasta Wojciecha Szczurka o powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia. Ma on pomóc w rozwiązywaniu konfliktów i stać na straży praw uczącej się młodzieży. Pomysł popiera poseł Marek Rutka.
Julia
Michalska
22.08.2022 / 16:43

– Dyskryminacja, niesprawiedliwe ocenianie, konflikty z dyrekcją i nauczycielami, a co za tym idzie, notoryczne łamanie praw uczniów, to nadal realia polskich szkół. Statystycznie 61% osób uczących się miała styczność z zabieraniem telefonu na lekcji, 55% otrzymało ocenę niedostateczną za brak podręcznika lub innych materiałów dydaktycznych, a prawie co 5 osoba ucząca się miała styczność z naruszeniem nietykalności cielesnej – przekazał na początku  poniedziałkowej (22 sierpnia) konferencji, zorganizowanej pod Urzędem Miasta Gdyni, Kacper Dominikowski, koordynator gdyńskich struktur Młodej Lewicy. 

Przy poparciu posła Marka Rutki, gdyńska Młoda Lewica apeluje do prezydenta Wojciecha Szczurka o powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia oraz spotkanie w tej sprawie z miejskimi strukturami młodzieżówki. Funkcja Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia ma funkcjonować także między innymi w Gdańsku, Białymstoku i w Poznaniu. 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Gdańscy uczniowie będą mieli rzecznika swoich praw

– Głośne medialne przypadki statutów niezgodnych z polskim prawem odnotowywane były również u nas, w Gdyni. Szkoła powinna być miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich. Liczymy na otwartą rozmowę z prezydentem i pozytywne rozpatrzenie naszych apeli na ten temat – mówił Kacper Dominikowski

Gdyński poseł Lewicy popiera pomysł młodych ludzi, a także apeluje do prezydenta Gdyni o to, aby, idąc śladami burmistrza Ustrzyk Dolnych, nie polecał krzywdzącego podręcznika do historii i teraźniejszości na terenie gminy Gdynia. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie chcą podręcznika do HiT. Proszą, by go nie wykorzystywać na lekcjach

– Stoimy u progu nowego roku szkolnego, a stan psychiczny młodzieży znacznie się pogarsza. Ubiegły rok był dramatyczny pod tym względem. Odnotowano ponad 1400 prób samobójczych, a 127 dzieci, niestety, skutecznie odebrało sobie życie. Jest to 77% wzrost prób samobójczych w porównaniu do roku 2020 – mówił Marek Rutka.

I dodał: – Dzieci i młodzież zostały wciągnięte do dorosłej polityki, ponieważ cała afera, która toczy się wokół podręcznika do HiT, sprawiła, że stały się one zakładnikami obecnej władzy.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze