rakieta „Perun”

Gdynia: „Perun” ponownie wystartuje. Rakieta odbędzie drugi lot testowy

„Perun” to największa w historii polska rakieta suborbitalna, którą stworzyła gdyńska firma SpaceForest. W najbliższych dniach ponownie wystartuje i będzie to jej już drugi lot testowy.
Patrycja
Lniska
21.09.2023 / 21:25
Aktualizacja
godz. 21:25
Start rakiety przełożony

– Z powodów technicznych musieliśmy odwołać dzisiejszy start. Kolejna możliwość będzie dopiero w okolicach 10/10/23. Trzymajcie kciuki! – poinformowała firma SpaceForest.

Gdyńska rakieta „Perun” ponownie wystartuje

Rakieta „Perun” została skonstruowana przez SpaceForest, czyli firmę rozwijającą się przez lata w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Pierwszy jej lot odbył się w czerwcu, a podczas niego sprawdzano aerodynamikę rakiety i to, jak bardzo będzie się nagrzewać. Wtedy docelową wysokością miało być 50 km, ale, z powodu uruchomienia procedury bezpieczeństwa, osiągnęła pułap 22 km.

– Okno startowe jest już otwarte, ale musimy poczekać z lotem, aż warunki pogodowe w Ustce się poprawią. Trzymajcie kciuki za łagodny czwartek – czytamy na facebookowym profilu firmy SpaceForest.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polska rakieta Perun wystartowała z poligonu w Ustce!

Rakieta ma wystartować z Ustki, jeżeli pogoda na to pozwoli.

– Zrobiliśmy poprawki w algorytmach sterowania. Przetestowaliśmy je na rakiecie „Bigos”, i widać poprawę. Drugi lot „Peruna” da odpowiedź, na ile będzie lepiej. Sprawdzimy, na ile precyzyjnie uda się sterować rakietą, a także, czy poleci i wyląduje ona tak, jak zakładamy – powiedział Adam Matusiewicz, kierownik Działu Rakiet Doświadczalnych SpaceForest w programie „AstroKawa” na kanale Astrofazy na YouTubie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polska rakieta Perun ma dosięgnąć kosmosu! Powstaje w firmie z Gdyni

Już w ramach pierwszego lotu „Peruna” przeprowadzono akcję popularyzująca projekt. Chętni mogli zostać patronami lotu i poczuć się jego częścią poprzez nabycie pamiątkowej naszywki, umieszczenie na rakiecie własnej naklejki oraz wysłanie ładunku na jej pokładzie. Tę samą możliwość firma zaoferowała i przy tym locie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze