Nowy herb gminy Rzeczenica został przyjęty przez Radę Gminy Rzeczenica. Na zdjęciu wójt gminy Marcin Szulc
 

Już bez bociana... Rzeczenica ma nowy herb

Biały krzyż i dwie białe faliste linie na błękitnym polu – to symbole, które znalazły się w zatwierdzonym przez komisję heraldyczną nowym herbie gminy Rzeczenica. Stało się to po około dwóch latach starań. Gmina ma teraz nie tylko własny herb, ale też flagę.
Olek
Knitter
6.08.2023 / 05:00

Do tej pory gmina Rzeczenica jako jedyna w powiecie człuchowskim nie posiadała własnego herbu i flagi. Co prawda używany był logotyp z wizerunkiem bociana, ale nie spełniał on wymogów heraldycznych. Gminni urzędnicy podjęli więc starania o zgodny z zasadami herb. Zadania podjął się Tadeusz Matwiejewicz.

Zaproponowany przez niego herb i flaga zostały już zatwierdzone przez komisję heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przyjęte przez Radę Gminy Rzeczenica.

– Nowo przyjęty herb jest syntezą wszystkiego, co jest ważne w Rzeczenicy. I geograficznie, i historycznie, i społecznie, i w zakresie wartości – mówił podczas uroczystości nadania herbu i flagi – ich autor Tadeusz Matwiejewicz.

Przyjęty i zatwierdzony herb Gminy Rzeczenica to biały krzyż i dwie białe linie faliste znajdujące się na błękitnym polu. Fale symbolizują rzeźbę terenu oraz rzekę od której pochodzi nazwa miejscowości „Rzeczenica”. Krzyż to nawiązanie do wartości chrześcijańskich, a jednocześnie symbol wspólnoty społecznej. Błękitna tarcza jest także umownym symbolem Ziemi Człuchowskiej, bo podobne tarcze posiadają także herby gmin: Przechlewo, Koczała i gminy wiejskiej Człuchów, a podobny, granatowy kolor w tarczy posiada miasto i gmina Czarne.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze