książę Karol

Rada Akcesyjna proklamowała Karola III królem

Karol III formalnie proklamowany królem. Dokonała tego Rada Akcesyjna, która w sobotę, 10 września zebrała się w Pałacu św. Jakuba w Londynie. Karol III jest następcą swojej matki Elżbiety II, która zmarła w czwartek, 8 września i była najdłużej panującą monarchinią na brytyjskim tronie.
Redakcja
Zawsze Pomorze
10.09.2022 / 12:26

Karol III został królem „automatycznie” po śmierci królowej Elżbiety II. Formalnie jednak w sobotę, 10 września o godz. 11:00 czasu polskiego w Pałacu św. Jakuba w Londynie królem proklamowała go Rada Akcesyjna. Ta zbiera się tylko po śmierci monarchy, a ostatnie jej posiedzenie odbyło się w 1952 roku.

Karol III zadeklarował, że całe pozostałe życie poświęci swojej nowej roli. Złożył także przysięgę, że będzie dbał o niezależność Kościoła Szkocji.

W 2022 roku po raz pierwszy w historii posiedzenie Rady Akcesyjnej było transmitowane na żywo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Profesora Jerzego Limona rozmowy z Królową

Król Karol III jest patronem Fundacji Theatrum Gedanense, odpowiedzialnej za budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jego twórca, prof. Jerzy Limon w 2014 r. za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej został odznaczony przez królową Elżbietę II Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego.

Nie żyje królowa Elżbieta II. Kondolencje z całego świata

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września. Miała 96 lat i była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. W 2022 roku obchodziła 70-lecie panowania.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie żyje Elżbieta II, najdłużej panująca królowa Wielkiej Brytanii w historii

Po śmierci królowej z całego świata natychmiast popłynęły kondolencje, także z Pomorza. Polskę na pogrzebie Elżbiety II reprezentować ma prezydent Andrzej Duda.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kondolencje z Pomorza po śmierci królowej Elżbiety II

W 1991 roku brytyjską królową odwiedził ówczesny prezydent Polski Lech Wałęsa, z czym wiąże się kilka anegdot. Najbardziej komentowana było wypowiedź o łóżku w królewskiej sypialni. Podobno było tak duże, że w nocy prezydent „nie mógł w nim znaleźć swojej żony”.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Jak królowa z elektrykiem, czyli spotkanie Elżbiety II z Lechem Wałęsą

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze