Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Kartuzy przygotowują się do jubileuszu 100-lecia nadania praw miejskich

Historia Kartuz jako osady liczy już ponad 630 lat. Ale dzieje Kartuz jako miasta zamykają się w 100 latach. Kartuzy zostały ogłoszone miastem 29 marca 1923 roku. Trwają przygotowania do tego święta. Przygotowano szereg imprez upamiętniających to wydarzenie.
Kartuzy przygotowują się do jubileuszu 100-lecia nadania praw miejskich
Kartuzy otoczone są pięcioma jeziorami. Do miasta - jak nigdzie w Europie - z każdej strony wjeżdża się przez las

Autor: Artur Socha

W dniu jubileuszu miasta, dokładnie 29 marca o godz. 17 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach otwarta zostanie wystawa fotografii znanego fotografa i pasjonata historii, a obecnie zawodowego policjanta Artura Sochy pt. „Kartuzy dawniej i dziś" . Wystawie będzie towarzyszyć prezentacja rękopisów z XVI i XVIII wieku, które muzeum udostępnił PAN. Tego samego dnia odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca oficjalne wizyty 4 prezydentów RP w Kartuzach. Są to: Stanisław Wojciechowski (1923, 1925), Ignacy Mościcki (1927), Lech Wałęsa (1995) i Lech Kaczyński (2010).  Tablica już powstała i została zamontowana na zewnętrznym murze Muzeum Kaszubskiego.

Z kolei Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach 29 marca zorganizuje finał wielkiego Testu Wiedzy o Kartuzach dla młodzieży szkół podstawowych i średnich. A dwa dni później, 31 marca o godz. 16 odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji 100-lecia nadania praw miejskich. Zaś po jej zakończeniu o godz. 18.30 w Kartuskim Centrum Kultury zaplanowano galę, na której burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński wręczy swoje doroczne nagrody „Kartëskô Skra” za działalność na rzecz gminy w minionym roku. Z okazji jubileuszu wydany zostanie też album pt. „Kartuzy – spacer śladami historii”.

Kartuzy z podpisem gen. Sikorskiego

Kartuzy to miasto atrakcyjnie położone w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej. Miasto urokliwe, otoczone pięcioma jeziorami, do którego – jak nigdzie w Europie - z każdej strony wjeżdża się przez las.

Gmina Kartuzy jest dobrze skomunikowana z Trójmiastem (drogi kołowe i PKM) i sąsiednimi powiatami, stanowi doskonałe miejsce do organizowania aktywnej turystyki. Kartuzy – stolicę Szwajcarii Kaszubskiej wyróżnia szczególna dbałość mieszkańców o zachowanie i promocję kaszubskiej kultury. Widać to np. na odnowionym kartuskim Rynku, gdzie motywy kaszubskie wpisano w elementy małej architektury. Szczególną wartość stanowi język kaszubski, który można usłyszeć na ulicach Kartuz. Język kaszubski obecny jest również w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera, prezentującym bogate zbiory etnograficzne.

Prawa miejskie wieś Kartuzy uzyskała 29 marca 1923 r. W lipcu tego samego roku Kartuzom nadano oficjalnie herb według projektu wybitnego działacza kaszubskiego oraz pisarza i poety, także lekarza, Aleksandra Majkowskiego. W 1998 roku miejscowość stała się stolicą powiatu obejmującego osiem gmin. Cztery lata później, na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej, św. Brunon stał się patronem Kartuz.

Prawa miejskie Kartuz

Muzeum Kaszubskie im. T. Tredera prezentuje bogate zbiory etnograficzne Kartuz i całych Kaszub

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zaliczenia gminy wiejskiej Kartuzy w poczet polskich miast podpisał gen. Władysław Sikorski, minister spraw wewnętrznych II Rzeczpospolitej Polskiej, 29 marca 1923 roku. Projekt herbu Kartuz opracował dr Aleksander Majkowski, lekarz, znany pisarz, lider ruchu młodokaszubskiego i miłośnik Ziemi Kartuskiej, mieszkający w Kartuzach. Autor epopei kaszubskiej "Życie i przygody Remusa". Herb jego autorstwa został zatwierdzony uchwałą Rady Miejskiej w Kartuzach z dnia 31 stycznia 1923 roku. Na niebieskim polu tarczy herbowej widnieje głowa czarnego gryfa ze srebrnym dziobem i czerwonym językiem, skierowanego w lewą stronę. Nad głową gryfa widnieje siedem srebrnych gwiazd, ułożonych w półkole.

W okresie międzywojennym Kartuzy były także prężnym ośrodkiem ruchu kaszubskiego. W 1929 r. z inicjatywy Jana Trepczyka i Aleksandra Labudy, za poparciem Aleksandra Majkowskiego, powołano w Kartuzach Zrzeszenie Regionalne Kaszubów. Podczas zjazdu organizacyjnego tj. 18 sierpnia 1929 r. po raz pierwszy wywieszono flagi kaszubskie. W 1938 r. w Kartuzach nastąpiło poświęcenie sztandaru warszawskiej Korporacji Cassubia. W wydarzeniu tym wziął udział dr Franciszek Kręcki.

Prężny ośrodek ruchu kaszubskiego

Pod opieką Zakonu Kartuzów

Historia osadnictwa na tych ziemiach i dzieje osady kartuskiej sięgają już XIV wieku i związane są z Zakonem Kartuzów. Mnisi tego zakonu – jak przypomina historyk Norbert Maczulis – przy pomocy gdańskich patrycjuszy zbudowali w latach 1383-1403 klasztor, który w latach 1731-1733 otrzymał nowy dach w kształcie wieka trumny, co nawiązywało do powitania braci zakonnych i brzmiało „Memento mori – pamiętaj o śmierci”. Pierwsze wzmianki o osadzie przyklasztornej, która z czasem stała się centrum życia społecznego, politycznego, gospodarczego oraz kulturalnego pochodzą z 1391 roku i są zawarte w dokumencie erekcyjnym parafii w Kiełpinie. Dzisiejszy kościół poklasztorny – Kolegiata – należy do najważniejszych i najciekawszych zabytków Kartuz.

Innym ważnym i pełnym wartości obiektem miasta jest regionalne Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera. Tutaj eksponowane są etnograficzne i historyczne zabytki z Kaszub, które przypominają o historii i ludziach tego regionu.

Miejscowość Kartuzy (Carthaus) została podniesiona do rangi siedziby powiatu po okresie wojen napoleońskich i dopiero od tego czasu zaczęto te nazwę stosować. Wcześniej używano nazwy „Raj Maryi – Marienparadies”.

W roku obchodów 100-lecia nadania praw miejskich Kartuzy będą też gospodarzem lipcowego 24. Światowego Zjazdu Kaszubów.

W dniu 22 stycznia 1956 r. w  budynku Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach doszło do pierwszego spotkania działaczy kaszubskich z kierownikiem muzeum Franciszkiem Trederem,  Feliksem Marszałkowskim,   dr Andrzejem Bukowskim, Lechem Bądkowskim, Bernardem Szczęsnym, Pawłem Szefką, którzy podjęli również, tak ważną dla historii Kaszub, ideę   o powstaniu organizacji skupiającej Kaszubów. W grudniu idea ta została wprowadzona  w życie. Powstało Zrzeszenie Kaszubskie,  które  od 1965 r. nosi nazwę Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie.

 

Podwaliny pod Zrzeszenie Kaszubskie

Najcenniejszym zabytkiem Kartuz jest XIV-wieczny kościół, obecnie Kolegiata, będąca świadectwem obecności zakonu Kartuzów

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka