kleszcz

Coraz więcej kleszczy na Pomorzu! Podwoiła się liczba osób dotkniętych chorobami odkleszczowymi

Wybierając się, nawet tylko na spacer, do lasu, warto pamiętać o zagrożeniu, jakie niesie ukąszenie kleszcza. Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych niebezpieczeństw, które występuje w naszym klimacie. Tylko w ubiegłym roku w Polsce zachorowało prawie 95 tys. osób, z tego niespełna 1500 przypadków boreliozy odnotowano w województwie pomorskim. W tym roku to już około 750 zachorowań, a sezon grzybowy dopiero się rozpoczął.
Krystyna
Paszkowska
18.08.2023 / 16:01

Jak rozpoznać, że ukąsił nas zakażony kleszcz?

Co prawda, nie każde ukąszenie kleszcza musi rodzić niebezpieczne konsekwencje dla człowieka, jednak jeżeli w miejscu ugryzienia pojawi się rumień wędrujący, czyli zmiana o kształcie owalnym, który powiększa się, powinno się zgłosić do lekarza. Można nawet nie poczuć ukąszenia, każde natomiast może się wiązać z ryzykiem zakażenia chorobami odkleszczowymi. Prowadzona statystyka tych zachorowań wskazuje, że problem narasta z roku na rok.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bliskie spotkanie ze żmiją zygzakowatą? W kociewskich lasach to nie rzadkość

– Jeszcze dziesięć lat temu, w 2013 roku, liczba pacjentów zgłaszających się do lekarzy rodzinnych z chorobą przenoszoną przez kleszcze nie przekraczała 42 tysięcy – mówi Monika Kierat, rzecznik prasowa Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – W ostatnich latach powiększyła się ona jednak dwukrotnie.

Monika Kierat
rzecznik prasowa Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

W 2021 roku do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zgłosiło się 85 tysięcy osób z rozpoznaniem choroby odkleszczowej, a rok później – już o 10 tysięcy więcej. U 99 chorych rozpoznano boreliozę – dodaje rzeczniczka.

Jakie są choroby przenoszone przez kleszcze?

Borelioza to jednak niejedyna choroba odkleszczowa. Rzadszą, ale bardziej niebezpieczną, jest wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. Tylko w ubiegłym roku zachorowało na nie 500 osób, z czego 80% pacjentów wymagało hospitalizacji.

Nie bez znaczenia jest też sezonowość występowania tych zachorowań. To zazwyczaj okres wakacyjny: od czerwca do września. Właśnie w tym czasie do lekarza zgłasza się najwięcej pacjentów. Ukąszeniom sprzyja czas spędzany na świeżym powietrzu.

Monika Kierat
rzecznik prasowa Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

W czerwcu ubiegłego roku do lekarzy POZ zgłosiło się 12,5 tysiąca osób z chorobą odkleszczową, w lipcu – 14,7 tysiąca, w sierpniu – 14,1 tysiąca, a we wrześniu – 10,4 tys.

Choroby przenoszone przez kleszcze. Objawy

Jak zazwyczaj rozwija się choroba? Jeśli byliśmy w lesie, parku czy w innym zadrzewionym terenie, to po ukąszeniu kleszcza może, ale nie musi, pojawić się rumień. Towarzyszyć mu mogą objawy grypopodobne:

 • gorączka,
 • zmęczenie,
 • bóle głowy,
 • uczucie rozbicia.

Rumień najwcześniej pojawia się po kilku dniach (zwykle około 7 dni), jednak nie występuje w każdym przypadku. Wcześniejsze zmiany to zwykle reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza lub zmiana zapalna.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Przed klatką jest duża żmija!” – nietypowa interwencja

kleszcz

Borelioza. Gdzie leczyć?

Borelioza jest chorobą wyleczalną. Jej objawy są znane i opisane, a występowanie rumienia wędrującego upoważnia do rozpoznania choroby bez badań serologicznych – informuje dr Marcin Dręczewski, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Dodaje, że są jednak przypadki, które wymagają kontaktu ze specjalistą.

 • Od początku roku w UCMMiT w Gdyni odnotowano 225 wizyt, których przyczyną była borelioza, oraz 20 hospitalizacji związanych z chorobą z Lyme.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejny atak wilków. W Choczewie zagryzły kilkanaście owiec

Na Pomorzu, oprócz Poradni Chorób Zakaźnych przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, specjalistyczne leczenie boreliozy, w oparciu o kontrakt z NFZ, prowadzą:

 • Poradnia Chorób Zakaźnych w Gdańsku, należąca do Szpitali Pomorskich,
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku
 • i Poradnia Chorób Zakaźnych w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej nr 1 w Rumi.

Wbity kleszcz. Co robić?

Warto dokładnie sprawdzać po każdym spacerze, czy nie mamy na sobie kleszczy.

– Gdy zauważymy na skórze kleszcza, należy usunąć go jak najszybciej – radzi mgr farm. Agnieszka Działo, specjalista ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

mgr farm. Agnieszka Działo
specjalista ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska

Z dostępnych przyrządów najlepiej wybrać plastikowy haczyk lub lasso. Trzeba chwycić kleszcza jak najbliżej skóry i postępować według zaleceń producenta urządzenia. Nie wolno wydrapywać, wyciskać lub smarować kleszcza tłustymi substancjami czy alkoholem. Zwiększa to ryzyko zakażenia boreliozą lub KZM. Ranę należy przemyć środkiem dezynfekującym, a ręce dokładnie umyć.

Magister farmacji przestrzega jednak, że jeśli nie uda się usunąć całego kleszcza, w miejscu ukłucia pokaże się „rumień wędrujący” albo pojawią się objawy grypopodobne ze strony układu ruchu, krążenia czy nerwowego, należy zgłosić się do lekarza.

 • Co ważne, tylko wystąpienie objawów lub mnogie ukłucia są wskazaniem do podania antybiotyku.
 • Nie zaleca się też badania kleszcza.

Mapa kleszczy 2023. Gdzie jest ich najwięcej?

Stworzono internetową mapę zagrożeń ukąszeniem kleszczy. Można na niej zobaczyć, z których miejsc w kraju mieszkańcy najczęściej zgłaszają przypadki występowania tych pajęczaków.

Mapa Kleszczy Mapa Kleszczy

W Tczewie jako miejsce szczególnie narażone na występowanie kleszczy wskazywane są tereny wojskowe.

– Co spacer, w domu odnajdywane są kleszcze – pisze tczewianin.

Na mapie odnotowano także zgłoszenie z Osiedla Witosa. Sporo powiadomień dotyczy również Kolbud.

Kleszcze. Sposoby zapobiegania

Co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko ukąszeń? Oto kilka podstawowych rad:

 • na wycieczką poza miasto, np. do lasu, załóżmy długie spodnie, bluzę, kapelusz lub czapkę i zabudowane buty. Wybierzmy ubranie w jasnych kolorach – kleszcz będzie na nim dużo lepiej widoczny,
 • nie pozostawiajmy ubrań na ziemi lub na podłodze,
 • stosujmy bezzapachowe mydła i unikajmy perfum, jeśli zamierzamy spędzić czas na świeżym powietrzu,
 • każdego dnia sprawdzajmy siebie, dzieci i zwierzęta na obecność kleszczy, nawet jeśli na zewnątrz spędziliśmy tylko krótką chwilę,
 • można też sięgnąć po preparaty odstraszające kleszcze.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pająk uciekł z terrarium! Akcja służb w centrum Gdyni

kleszcz

Domowe sposoby na owady

Warto także skorzystać z naturalnych sposobów odstraszających owady.

Olejki eteryczne

Przed ich zastosowaniem warto sprawdzić, czy możemy użyć ich u dzieci – niektóre olejki mogą silnie uczulać. Odstraszać komary będą zwłaszcza olejki:

 • lawendowy,
 • z paczuli,
 • z mięty pieprzowej,
 • bazyliowy
 • czy eukaliptusowy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Spowodowała wypadek przez... pająka w samochodzie

U małych dzieci sprawdzą się produkty zawierające:

 • olejek tymiankowy,
 • olej neem
 • czy olej z bergamotki.

Pamiętajmy, że olejki są w stanie zapewnić jedynie krótką ochronę przed owadami, ponieważ parują i szybko ulatniają się ze skóry.

Niektóre rośliny

Możemy posadzić je w ogródku lub na balkonie. Komary i kleszcze nie lubią m.in.:

 • lawendy,
 • mięty pieprzowej,
 • kocimiętki,
 • bazylii
 • czy tymianku.

Ocet

Jeśli planujemy wieczorem posiedzieć w ogrodzie, warto postawić niedaleko siebie miseczki z octem.

kleszcz

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze