(fot. The Royal Family | Twitter)

Nie żyje Elżbieta II, najdłużej panująca królowa Wielkiej Brytanii w historii

W czwartek, 8 września, wieczorem zmarła Elżbieta Aleksandra Maria, czyli Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii. Miała 96 lat.
Olek
Knitter
8.09.2022 / 19:48

Królowa Elżbieta nie żyje

Elżbieta II urodziła się w 1926 roku w Londynie, była córką króla Jerzego VI i jego małżonki, Elżbiety Bowes-Lyon. Od 1952 roku Elżbieta II zasiadała na tronie Wielkiej Brytanii. W tym roku, w czerwcu, obchodziła 70-lecie panowania.

Od siedmiu lat królowa była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, gdyż pobiła wcześniejszy rekord królowej Wiktorii, która zasiadała na tronie przez 63 lata. Od sześciu lat Elżbieta II była najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie.

W 1947 roku w Opactwie Westminsterskim Elżbieta II wyszła za mąż za Filipa (zmarł rok temu w wieku 99 lat), z którym mieli czwórkę dzieci – Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Ich pierwszy syn, Karol, urodził się w 1948 roku, następna była księżniczka Anna w 1950 roku, książę Andrzej - w 1960 i książę Edward - w 1964. Królowa miała ośmioro wnucząt i 12 prawnuków.

Kadencja królowej Elżbiety II, jako głowy państwa, obejmowała okres powojennego ubóstwa i odbudowy, przejście od imperium do Wspólnoty Narodów, koniec zimnej wojny oraz wejście i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W czasie jej panowania, krajem rzadziło 15 premierów, począwszy od Winstona Churchilla, urodzonego w 1874 roku, po Liz Truss, urodzoną w 1975 roku i mianowaną przez królową w miniony wtorek.

Informację o śmierci Elżbiety II potwierdził Pałac Buckingham: „Królowa zmarła w pokoju w Balmoral dziś po południu.

Teraz na tronie zasiądzie jej najstarszy syn Karol, były książę Walii.

Królewskie akcenty w Trójmieście

Wprawdzie sama królowa w Trójmieście nigdy się nie pojawiła, ale na Pomorzu gościli członkowie jej rodziny. W 1975 roku Trójmiasto odwiedził mąż brytyjskiej monarchini, książę Filip, który uczestniczył zawodnik wziął udział w Mistrzostwach Świata w Powożeniu Zaprzęgów Czterokonnych.

Z kolei książę Karol, czyli jej najstarszy syn, Gdańsk odwiedził w maju 1993. Jego wizyta związana była z patronowaniem budowie Teatru Szekspirowskiego.

Dwukrotnie (1991 i 2006) Gdańsk odwiedziła księżniczka Anna, młodsza siostra księcia Karola. W 2000 r. Trójmiasto odwiedził książę Yorku Andrzej, drugi syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Ostatni akcent w Polsce związany z rodziną królewską miał miejsce w 2017 roku, gdy w Gdańsku przebywała para książeca

Po raz ostatni, w 2017 roku, Gdańsk odwiedziła para książęca Kate i William.

Książę William i jego żona księżna Kate podczas wizyty w Gdańsku witani byli m.in. przez prezydenta Pawła Adamowicza (fot. Jerzy Pinkas | www.gdansk.pl)

Tak para książęca była witana podczas swojej wizyty w Gdańsku

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze