Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Literacka Podróż Hestii. Znamy laureatkę

Laureatką tegorocznego konkursu Literacka Podróż Hestii została Roksana Jędrzejewska-Wróbel za książkę „Stan splątania", wydaną w 2021 roku nakładem oficyny Wydawnictwo Literackie. Autorka nagrodzonej powieści otrzymała 50 tysięcy złotych.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel podczas gali wręczenia nagrody
Roksana Jędrzejewska-Wróbel podczas gali wręczenia nagrody

Autor: Mat. prasowe

W konkursie Literacka Podróż Hestii wyróżniani są autorzy i autorki klasycznych form: powieści, powieści graficznych i opowiadań – napisanych z myślą o młodych czytelnikach i czytelniczkach (10-15 lat). Wybierane są tytuły, które mają szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej. 

Nominacje do nagrody Literacka Podróż Hestii w tegorocznej, 2. edycji konkursu ogłoszone zostały w czerwcu tego roku. Tytuł zwycięskiej książki poznaliśmy podczas uroczystej gali 17 września. To „Stan splątania" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, książka wydana przez Wydawnictwo Literackie.

Laudację na cześć autorki odczytała członkini Kapituły Katarzyna Kasia.  

- „Stan splątania” jest książką o jednym z najważniejszych ludzkich praw, o prawie do mówienia „nie” - mówiła. - Źródłem buntu może być opisana przez antropologów kultury mistyczna więź łącząca dziadków z wnukami – tych, którzy jeszcze nie przekroczyli progu dorosłości z tymi, którzy są w fazie odchodzenia. Porozumienie pomiędzy osobami, których jeszcze i tymi, których już nikt nie słucha: młodymi, którzy się jeszcze boją a starymi, którzy nauczyli się oswajać strach; między sprawnymi i krzepkimi a kruchymi i delikatnymi; między tymi, którzy na scenę wchodzą i tymi, którzy z niej zaraz zejdą. Nagrodzona książka to także opowieść o prawie do radości. Chociaż okazuje się ona trudna w nastawionym na zysk społeczeństwie późnego kapitalizmu, to przecież jest fundamentalna. Radość wymaga odpuszczenia zarówno sobie jak i światu, a w nieustannym napięciu, bardzo trudno odpuścić. To historia o możliwości zwalczenia ograniczeń, które akceptujemy tylko dlatego, że wydaje nam się, że dzięki temu świat nas przyjmie lepiej, bardziej polubi. Kluczowe są też godność i szacunek, bez których nie ma mowy o tym, żeby ludzie się ze sobą porozumieli. Nikt nie jest za stary na godność ani za młody na bycie szanowanym.

- Jestem wzruszona i zaskoczona - powiedziała po ogłoszeniu werdyktu Kapituły laureatka Roksana Jędrzejewska-Wróbel. - Przeczytałam wszystkie nominowane książki i miałam swoich faworytów, były tak różnorodne, a jednocześnie uzupełniające się nawzajem... To że akurat moja została wybrana jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel to uznana autorka książek dla dzieci i popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej. Swoją twórczość prezentowała we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Francji i Holandii. Jest zwyciężczynią konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” oraz laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, międzynarodową listę Białych Kruków („The White Ravens”) oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2007 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużeni Kulturze – Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Unii Literackiej. Ma troje dorosłych już dzieci, mieszka w Gdańsku.

Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzymuje 50 tys. złotych. Fundatorem Nagrody Literacka Podróż Hestii jest Grupa ERGO Hestia. Konkurs organizuje Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. ERGO Hestia jest też Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce.

W Kapitule konkursu Literacka Podróż Hestii zasiadają:

  • Piotr Maria Śliwicki – Prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły,
  • Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej,
  • Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka;
  • Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie;
  • Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy, wykładowca akademicki, autor nominowanej do Nagrody LPH 2021 książki pt. Dzik Dzikus"
  • Magdalena Kąkolewska – prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura – księgarka, managerka kultury.

O idei Nagrody Literacka Podróż Hestii tak mówi Przewodniczący Kapituły Piotr M. Śliwicki, twórca marki ubezpieczeniowej ERGO Hestia i prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. Pomysłodawca konkursu Literacka Podróż Hestii oraz Artystyczna Podróż Hestii. Mecenas młodych talentów:

- W świecie pełnym dezinformacji istnieje zakątek, w którym króluje piękno i prawda. To literatura dziecięca. Otaczajmy ją szczególną troską, bo potrafi wpłynąć na całą gamę zainteresowań i ukształtować system wartości współczesnego młodego czytelnika. ERGO Hestia szeroko otwiera ścieżki dla obydwu stron tej aktywnej wymiany. W Literacką Podróż Hestii wyruszają bowiem nie tylko twórcy, ale też ich wymagający odbiorca – dzieci i młodzież. Nie da się odbyć tej podróży osobno lub w czyimś imieniu, tym bardziej, że przecież czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Fragmenty nominowanych książek przeczytali podczas gali zaproszeni na uroczystość aktorzy: Andrzej Seweryn i Bogusław Linda.

Książka dla dzieci i młodzieży - nominacje 2022


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka