Fot. archiwum GTK

Literatura w akcji. Gdańskie Targi Książki 2022 przez trzy dni zagoszczą w Europejskim Centrum Solidarności

Blisko 70 wydawnictw, ponad 60 autorów i autorek oraz zaproszonych gości, 55 spotkań, premier, debat, warsztatów, seansów filmowych i przedstawienie dla dzieci – w ciągu trzech dni rozpoczynającego się weekendu. Będzie okazja by porozmawiać ze swoim ulubionym pisarzem, kupić książkę, wziąć autograf. Czwarta edycja Gdańskich Targów Książki w Europejskim Centrum Solidarności zapowiada się nadzwyczaj interesująco.
Redakcja
Zawsze Pomorze
16.09.2022 / 09:49

Czym Gdańskie Targi Książki różnią się od innych tego typu imprez organizowanych w kraju?

Myślę, że wyróżniają się na plus kameralnością – mówi Przemysław Czaja, koordynator wydarzeń literackich i rzecznik prasowy Gdańskich Targów Książki 2022. – Nie są to potężne targi międzynarodowe. Zależy nam przede wszystkim na krajowych, czy wręcz lokalnych wystawcach, choć, nie tracąc swojej kameralności, z roku na rok nasza impreza przyciąga coraz większą liczbę odbiorców, jak i wystawców. Tych ostatnich w tym roku jest ponad 60. Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich, ale przede wszystkim kierujemy je do wydawców lokalnych, niszowych, takich, którzy na co dzień nie mają przestrzeni, żeby zaprezentować swoje wydawnictwa.

Z drugiej strony w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 16-18 września pojawią się też największe krajowe wydawnictwa, z największą liczbą publikacji, i te, które mogą przygotować na targi książkowe premiery.

Jako pierwsi zaprezentujemy najnowszą książkę Marcina Wichy „Nic drobniej nie będzie”, wydaną przez Karakter – zapowiada Przemysław Czaja. – Swoje premiery będą też miały: druga powieść pochodzącego z Gdańska Pawła Radziszewskiego – „Niepowinność” oraz trzeci tom „Historii męskości”, wydawnictwa słowo/obraz terytoria z Gdańska. Warto też odnotować obecność ważnego gościa zagranicznego: Jānisa Joņevsa z Łotwy. Specjalnie na te targi przygotowana jest premiera polskiego wydania jego głośnej debiutanckiej powieści z 2013 roku „Jelgava ’94”.

Dwie pierwsze edycje Gdańskich Targów Książki odbyły się w budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W tym roku spotkanie twórców i miłośników literatury odbywa się w ECS  Fot. archiwum GTK

W tym roku targi są organizowane w Europejskim Centrum Solidarności. To rezultat doświadczeń z lat poprzednich. Kiedy po dwóch edycjach, które miały miejsce w budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, w 2021 imprezę przeniesiono do Amber Expo, wielu odbiorców sugerowało organizatorom, by powrócić do organizacji targów bliżej centrum miasta, gdzie można przyjechać komunikacją miejską, bądź przyjść pieszo.

Z tego powodu nawiązaliśmy współpracę z ECS i mamy nadzieję, że ta przestrzeń rzeczywiście będzie dobra dla tego typu imprezy – wyjaśnia Przemysław Czaja.

Pierwszy dzień targów, piątek, z założenia przeznaczony jest na spotkania branżowe, zawieranie umów, podpisywanie kontraktów, nawiązywanie współpracy etc. Tego dnia organizatorzy zapraszają też dzieci ze szkół podstawowych oraz ich nauczycieli. Dla uczniów przygotowano sześć spotkań autorskich, a dla bibliotekarzy i nauczycieli kreatywne warsztaty „Literatura w akcji!”, które odpowiedzą na pytanie, jak ciekawie korzystać z książek podczas lekcji i promować je w bibliotece.

Sobota i niedziela należeć za to będą niemal wyłącznie do autorów i czytelników.

dr Jakub Kufel
kierownik Wydziału Naukowego ECS

Gdańskie Targi Książki odbywają się w Tygodniu Demokracji. To wydarzenie, które ma na celu kształtowanie takich wartości jak wolność, solidarność, prawa człowieka, ale także promowanie zdobywania wiedzy przez młodych ludzi.

Zachęcamy do przybycia rodziców z dziećmi – zaprasza współodpowiedzialny za wydarzenie z ramienia ECS dr Jakub Kufel, kierownik Wydziału Naukowego ECS. – Gdańskowi, który pretenduje do tytułu Miasta Literatury, szczególnie zależy na tym, aby miłość do książek stawała się udziałem czytelników w każdym wieku, również tych najmłodszych. Takie duże eventy jak targi książki są okazją, żeby przypomnieć o roli i znaczeniu książki w rozwoju młodych ludzi. Warto wspomnieć, że nie bez przyczyny Gdańskie Targi Książki odbywają się w Tygodniu Demokracji. To wydarzenie przygotowywane przez Miast Gdańsk wraz z Europejskim Centrum Solidarności, które ma na celu kształtowanie takich wartości jak wolność, solidarność, prawa człowieka, ale także promowanie zdobywania wiedzy przez młodych ludzi.

W ideę Tygodnia Demokracji doskonale wpisuje się spotkanie z prawnikiem, byłym rzecznikiem praw obywatelskich, Adamem Bodnarem, bohaterem właśnie opublikowanego wywiadu rzeki „Nigdy nie odpuszczę”. W programie targów jest również spotkanie z gwiazdą estońskiej literatury, po raz pierwszy goszczącym w Polsce – Andrusem Kivirähkiem oraz projekcja filmu „Listopad”, opartego na jego prozie.

Spośród kilkudziesięciu autorów z pewnością uwagę przyciągną nazwiska osób znanych, których książki otrzymują nagrody literackie, są czytane i wygrywają w rankingach popularności, jak np. Radek Rak, Sylwia Chutnik, Ryszard „Tymon” Tymański (którego „Sclavus” wydany w gdańskim wydawnictwie Części Proste zyskał nominację do nagrody Nike), Wit Szostak, Tamara Duda, Ivan Čolović, Dorota Kotas, Marek Krajewski czy Michał Witkowski. Gośćmi targów będą również tłumacze autorów zagranicznych.

Organizatorem Gdańskich Targów Książki 2022 jest Sztuka Wyboru, a współorganizatorami są miasto Gdańsk, ECS i AmberExpo.

Wstęp na targi i wszystkie towarzyszące im wydarzenia jest bezpłatny. Pełny program na stronie ecs.gda.pl.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze