Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Niech nam szumi Młody Las. Wystawa o polskiej organizacji podziemnej

"Młody Las" był polską organizacją podziemną działającą w okresie II wojny światowej na Pomorzu, także w Malborku. Jej praca odbywała się w niezwykle trudnych warunkach. Organizację tworzyli Polacy wywiezieni na przymusowe roboty. Wokół mieli społeczeństwo niemal całkowicie niemieckie, inwigilowani byli przez aparat terroru III Rzeszy. Wielu działaczy "Młodego Lasu" straciło życie wskutek hitlerowskich represji. Pamięci tej organizacji poświęcona jest interesująca wystawa "Niech nam szumi Młody Las", otwarta w Muzeum Miasta Malborka. Można ją oglądać do końca bieżącego roku, potem zostanie udostępniona w Nowym Stawie.
Pierwsze oprowadzenie po wystawie w Muzeum Miasta Malborka poprowadziła Maria Keńska-Wyszyńska (Fot. Piotr Piesik)

Wystawa poświęcona jest temu, by pamięć o zaangażowaniu tych ludzi nie została zapomniana - mówił Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji podczas wernisażu ekspozycji. - Kierowana jest zarówno do mieszkańców miasta jak tez odwiedzających Malbork turystów. 

- Organizacja powstała wśród ludzi wywiezionych tutaj na przymusowe roboty. Byli różnego pochodzenia, mieli różne poglądy, najważniejsza była dla nich Ojczyzna - powiedział Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Wielkiej satysfakcji z otwarcia wystawy nie ukrywał Kazimierz Cybulski, prezes Stowarzyszenia Społeczno - Kombatanckiego "Związek Polaków Młody Las". Działa ono do dziś, koła istnieją w Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Nowym Stawie i Malborku. Choć członków "Młodego Lasu" nie ma już wśród żyjących, obecne stowarzyszenie postawiło sobie za cel krzewienie idei towarzyszących powstaniu organizacji w czasie wojny, badanie historii "Młodego Lasu" która wciąż potrzebuje szczegółowego rozpoznania, ujawnienie zbrodni z okresu hitlerowskiego i stalinowskiego.

Wystawa otwarta w Muzeum Miasta Malborka oparta jest na wielu oryginalnych materiałach odnalezionych w rezultacie szczegółowej i pracochłonnej kwerendy. Część z nich można zobaczyć w salach muzeum. Materiał jest niezwykle obszerny i wart dokładnego obejrzenia.

"Młody Las" w Malborku i na Pomorzu stanowił kontynuację działalności Tajnego Związku Młodzieży Wiejskiej "Młody Las" założonego w 1939 roku w Rojewie koło Rypina przez młodego nauczyciela Narcyza Kozłowskiego. Został on wywieziony do Malborka na przymusowe roboty i 5 maja 1941 roku zapadła decyzja o powołaniu tutejszej organizacji. Podejmowała działalność oświatową, propagandową, także wywiadowczą i sabotażową. Historia "Młodego Lasu" czeka wciąż na opracowanie monograficzne. 

A skąd taka właśnie nazwa organizacji? Pochodzi od filmu "Młody Las" nakręconego w roku 1934 przez Józefa Lejtesa według sztuki Jana Adolfa Hertza. Akcja rozgrywa się w czasie strajku szkolnego w 1905 roku.

Muzeum Miasta Malborka zaprasza do obejrzenia wystawy codziennie, od wtorku do soboty od godz. 10. do 16. Ponieważ obsada kadrowa muzeum jest bardzo szczupła, grupy zorganizowane proszone są o ustalenie godzin zwiedzania pod nr tel. 884 994 454. Wstęp jest bezpłatny. Wystawa czynna będzie w Malborku do końca bieżącego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka