Ostatnie porządku na nowym bloku operacyjnym (fot. Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim)

Nowy blok operacyjny w szpitalu w Starogardzie Gdańskim. Pierwsze operacje już niebawem

Jeszcze w styczniu 2022 r. przeprowadzone zostaną pierwsze operacje w nowoczesnych warunkach. Do użytku zostanie oddany blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią. To jedna ze sztandarowych inwestycji realizowanych przez Powiat Starogardzki w Kociewskim Centrum Zdrowia. Na jej przekazanie do użytku czeka pracująca w szpitalu kadra medyczna.
Krystyna
Paszkowska
15.01.2022 / 23:50

Na krótko przed świętami w budynku bloku operacyjnego odbywały się jeszcze wielkie porządki. Związane one były z przygotowaniem pomieszczeń do użytkowania. To już ostatnia prosta. W nowym 2022 roku operacje będą już wykonywane w nowoczesnych salach operacyjnych. Wszystko za sprawą wielkiego projektu realizowanego w szpitalu przez Powiat Starogardzki.

- Budynek, który stanął w bliskim sąsiedztwie głównego budynku szpitala, składa się z trzech kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej prawie 3000 metrów kwadratowych – informuje Ewa Macholla-Jacewicz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gd. - Na bloku operacyjnym znajdują się trzy nowoczesne sale. Jedna z nich przeznaczona jest do operacji ortopedycznych z własnym magazynem implantów. Pozostałe sale zamiennie wykorzystywane będą w różnych specjalnościach, a w szczególności o charakterze chirurgicznym, ortopedycznym, ginekologicznym, kardiologicznym oraz neurologicznym.
Wszystkie trzy sale operacyjne wyposażone są w specjalistyczny sprzęt medyczny: stoły operacyjne, lampy operacyjne, kolumny chirurgiczne oraz kolumny anestezjologiczne. Ogólna wartość wyposażenia jednej sali operacyjnej to koszt ok. 700 tys. złotych

Roboty budowlane zakończyły się w wakacje, po czym do grudnia nieprzerwanie trwały procedury związane z odbiorem inwestycji, próby, uruchomienia, testy, sprzątanie i ostatnie poprawki, które pozwoliły oddać do użytku budynek w stanie perfekcyjnym. Koszt budowy bloku wraz z wyposażeniem to ponad 36 mln zł.

- W ramach inwestycji w pełni wyposażyliśmy sale operacyjne w wysokospecjalistyczne stoły operacyjne, kolumny chirurgiczne oraz kolumny anestezjologiczne, a także lampy operacyjne, by w zapewnić pacjentom leczenie na urządzeniach z najwyższej półki – mówi Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki. - Wartość samych narzędzi chirurgicznych, wykorzystywanych podczas operacji, to ponad 1,6 mln złotych.

Kazimierz Chyła
starosta starogardzki

12 kwietnia 2019 roku podpisaliśmy umowę na budowę bloku. W ramach tej umowy zbudowaliśmy od podstaw zupełnie nowy budynek bloku operacyjnego wyposażony w trzy sale operacyjne oraz centralną sterylizatornię, która odpowiada za dezynfekcję i sterylizację materiałów i narzędzi.


 

Głównym założeniem inwestycji jest rozbudowa od strony wschodniej budynku głównego szpitala o nowe skrzydło przeznaczone na blok operacyjny z centralną sterylizatornią połączone z budynkiem głównym szpitala łącznikiem stanowiącym komunikację

Inwestycja realizowana w ramach projektu „Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim oraz podniesienie kwalifikacji kadry medycznej celem zwiększenia dostępności specjalistycznych usług zdrowotnych w zakresie chorób cywilizacyjnych”.

Na nowy blok operacyjny czekają lekarze Kociewskiego Centrum Zdrowia.

- Nowy blok operacyjny oraz centralna sterylizatornia, nowoczesna infrastruktura, aparatura medyczna, która wraz ze świetnie wyszkolonym zespołem pielęgniarek, lekarzy operatorów i anestezjologów są gwarancją udzielania świadczeń na najwyższym poziomie z zapewnieniem bezpieczeństwa pacjentów Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. - mówi Lekarz Naczelny Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Robert Wierzba. - To nowy rozdział w historii istnienia starogardzkiego szpitala. Warunki, w których przeprowadzane będą zabiegi operacyjne, pozwolą zwiększyć ich liczbę, która jak na dotychczasowe możliwości szpitala powiatowego, była niemała. Liczba operacji przeprowadzanych w Kociewskim Centrum Zdrowia Sp. z o.o, to blisko 3000 na bloku operacyjnym i 2500 zabiegów okulistycznych.

Zważywszy, że powiat starogardzki – według stanu na czerwiec 2020 r. - zamieszkuje ponad 128 tys. osób i od dłuższego czasu liczba ta ma charakter rosnący, ważną sprawą jest dobre zaplecze medyczne. Takie będzie wraz z przekazaniem do użytku nowoczesnego bloku operacyjnego. Nowoczesny obiekt, to również lepszy komfort pracy dla medyków pracujących w KCZ.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze