Szczepienia przeciw pneumokokom bezpłatne dla mieszkańców Pomorza

W ramach programu „Pomorskie wspiera” w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Centrum Medycznym Smoluchowskiego w Gdańsku oraz Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie dorośli mieszkańcy naszego województwa mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw pneumokokom.
Dorota
Abramowicz
16.10.2023 / 12:08

Pneumokoki. Dlaczego są niebezpieczne?

Pneumokoki są groźne, szczególnie dla osób ze zmniejszoną odpornością. Bakterie te wywołują głównie choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli, zapalenia ucha środkowego. Kiedy dostaną się do krwi, grozi nam zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa. Ci, którzy przeżyją ten atak, często mają trwałe uszkodzenia narządów, zwłaszcza mózgu.

CZYTAJ TEŻ: Będzie kolejna superpandemia? Ptasia grypa najbliżej „czarnego scenariusza”

Szansą na uchronienie się przed zakażeniem są szczepienia. Cena preparatu to niespełna 300 zł. Jak informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji Szpitali Pomorskich właśnie pojawiła się możliwość skorzystania  z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom, realizowanych w ramach programu „Pomorskie wspiera”. Szczepienia wykonywane są obecnie w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Centrum Medycznym Smoluchowskiego w Gdańsku oraz Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

Szczepienia przeciw pneumokokom. Dla kogo szczepionka za darmo?

Medycy zapraszają szczególnie te osoby, które są narażone na ciężki przebieg COVID-19, w tym m.in.:

  • osoby, które chorowały już na COVID-19 lub/i
  • osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. cukrzyca, otyłość, nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby immunologiczne, padaczka, przewlekłe choroby nerek) lub/i
  • osoby z niepełnosprawnościami lub/i
  • szczególnie osoby po 60. roku życia, ale również osoby młodsze.

Warto także dodać, że od 1 września 2023 roku na liście leków refundowanych znalazła się 13-walentna szczepionka przeciw pneumokokom – Prevenar 13. Receptę na szczepionkę wypisuje lekarz POZ, pacjenci w wieku 65 i więcej lat  ze zwiększonym ryzykiem choroby pneumokokowej otrzymuja ją za darmo.

Szczepienia przeciw pneumokokom. Jak się zapisać?

Wystarczy od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-14.00 zadzwonić pod wskazane numery telefonów:

  • tel. (58) 72 60 407 – rejestracja do szpitali  w Gdańsku i w Gdyni,
  • tel. 696 439 295 – zapisy w Wejherowie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze