Ponad 430 tys. zł na budowę przywidzkiej wyspy energetycznej

Ponad 430 tys. unijnego dofinansowania pozwoli na budowę w gminie Przywidz instalacji do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Dzięki biogazowni oraz panelom fotowoltaicznym produkcja energii będzie przyjazna dla środowiska oraz tańsza.
Karol
Uliczny
12.04.2023 / 16:23

Umowę przyznającą dofinansowanie projektu „Przywidzkiej wyspy energetycznej” podpisali wicemarszałkowie województwa pomorskiego, Wiesław Byczkowski i Józef Sarnowski oraz przedstawiciele Fundacji Zielona Brama, które będzie realizować projekt.

Lokalna produkcja energii

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych to konieczność. Taki prąd i ciepło są nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale również tańsze. Nie bez znaczenia jest również to, że produkcja energii jak najbliżej konsumentów znacząco poprawia bezpieczeństwo energetyczne. Warto dodać, że takie właśnie projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej m.in. w ramach programu React-EU. Na Pomorzu wsparcie otrzymało łącznie 48 projektów o całkowitej wartości ponad 252 mln zł. Moc zainstalowanych w ramach projektów instalacji to ponad 53 MW. Kwota unijnego dofinansowania to ok. 185 mln zł. Jednym z takich projektów jest właśnie „Przywidzka wyspa energetyczna”.


W ramach projektu, który będzie realizować fundacja Zielona Brama, wybudowana zostanie infrastruktura do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a konkretniej ze słońca i biogazu. Będzie to mikrobiogazownia z kogeneracją o mocy ok. 10 kW prądu oraz 15 kW ciepła oraz panele fotowoltaiczne, które dadzą moc 25 kW. Całkowita zdolność wytwarzania energii w przywidzkich instalacjach wyniesie 0,05 MW. Szacuje się również, że efektem działań będzie spadek emisji gazów cieplarnianych o 88 ton równoważnika dwutlenku węgla rocznie. Całkowity koszt inwestycji to prawie 678 tys. zł., a unijne dofinansowanie to 434 tys. zł.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze