Dwa oddziały sztumskiego szpitala zaprzestaną pracy od 31 lipca

Porodówka znika ze szpitala w Sztumie. Co z pacjentkami i pracownikami?

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wyraził zgodę na zawieszenie od końca lipca działalności oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologii w szpitalu w Sztumie. Akceptację wydał też Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjentki mogą liczyć na opiekę medyczną w szpitalu w Malborku, odległym od Sztumu tylko o 15 km.
Piotr
Piesik
17.07.2023 / 13:32

Jak informuje grupa American Heart of Poland, operator sztumskiego szpitala, za zgodą Narodowego Funduszu Zdrowia, 12 lipca bieżacego roku wojewoda pomorski wydał decyzję o zawieszeniu działalności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Neonatologii w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Sztumie. Grupa American Heart of Poland w tej sytuacji z dniem 31 lipca zawiesza funkcjonowanie ww. oddziałów. Wniosek o rozwiązanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług na tych oddziałach złożono 30 czerwca.

- Ta strategia została przemyślana i przeanalizowana w wielu aspektach, zwłaszcza pod kątem zapewnienia najwyższej jakości opieki zdrowotnej nad pacjentami - zapewnia Beata Staniaszczyk z zespołu ds. komunikacji PR grupy. - Naszym priorytetem jest zapewnienie ciągłości leczenia, dlatego wszyscy pacjenci przyjęci przed 1 sierpnia będą mieli zapewnioną pełną opiekę medyczną do momentu wypisu. Z uwagi na brak zaplanowanych hospitalizacji na kolejne miesiące, zawieszenie pracy na tych oddziałach nie będzie wiązało się z koniecznością przenoszenia planowych zabiegów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ze szpitala w Sztumie znikną dwa oddziały

Aby zapewnić pacjentom z powiatu sztumskiego profesjonalną opiekę na oddziałach położniczo-ginekologicznych oraz neonatologii, przeprowadzono rozmowy ze szpitalem im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku. Szpital ten wyraził gotowość do zabezpieczenia świadczeń z zakresu położnictwa, ginekologii i neonatologii dla wszystkich mieszkańców powiatu sztumskiego.

Beata Staniaszczyk
American Heart of Poland

Wszyscy pacjenci przyjęci przed 1 sierpnia będą mieli zapewnioną pełną opiekę medyczną do momentu wypisu. Z uwagi na brak zaplanowanych hospitalizacji na kolejne miesiące, zawieszenie pracy na tych oddziałach nie będzie wiązało się z koniecznością przenoszenia planowych zabiegów.

Znikną dwa oddziały. Co z pracownikami?

Operator sztumskiej lecznicy podkreśla, że decyzja o zawieszeniu działalności oddziałów wynika z niewystarczającej liczby porodów (w pierwszych miesiącach roku w szpitalu w Sztumie odnotowano średnio około dziesięciu porodów), która wpływa na brak zapotrzebowania na pracę w pełnym wymiarze godzin. W rezultacie brak kadry medycznej wystarczającej do zapewnienia świadczeń w pełnym wymiarze, niedostateczna obsada nie pozwala z kolei na zapewnienie wysokich standardów leczenia. Ograniczanie liczby oddziałów ginekologiczno-położniczych jest tendencją ogólnokrajową, wynikającą ze spadku liczby porodów. W roku 2015 takie oddziały były 424 w kraju, w roku 2022 ich liczba spadła do 364.

- Pragniemy podkreślić, że personel, który spełnia kryteria (ponad połowa personelu dwóch restrukturyzowanych oddziałów, w tym wszystkie pielęgniarki), otrzyma propozycje pracy w Szpitalu w Sztumie na innych oddziałach. Pracownicy, którzy ze względu na wymagania kwalifikacyjne nie mogą pełnić innej funkcji w sztumskiej placówce, mają możliwość otrzymania oferty pracy w Szpitalu w Malborku, Iławie oraz Kwidzynie - dodaje Beata Staniaszczyk.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze