Prezydent Gdańska będzie wykładać na UG. Opozycja grzmi

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz będzie wykładać na Uniwersytcie Gdańskim. W trakcie spotkań ze studentami będzie mówić o dyplomacji miast. Najwięcej emocji wzbudził fakt, że będzie to robić w godzinach pracy urzędu. Opozycja grzmi, że prezydent powinna zająć się miastem, jej rzecznik przekonuje z kolei, że Dulkiewicz nie ma normowanego czasu pracy, a te kilka godzin można pogodzić z grafikiem jej pracy. Natomiast ona sama poinformowała, że do kwoty, którą otrzyma w ramach wynagrodzenia (około 675 zł brutto), "dorzuci" 1000 zł i wszystko przeznaczy na gdański program stypendialny, wspierający dzieci i młodzież.
Ryszarda
Wojciechowska
16.02.2023 / 13:33

Prezydent Gdańska będzie wykładać na UG

Wiele emocji wywołuje informacja o tym, że prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poprowadzi zajęcia dla studentów na Uniwersytecie Gdańskim. Według grafiku ma poprowadzić 15 spotkań. Co ciekawe, jak informuje portal PolskieRadio24.pl, zajęcia mają odbywać się w piątki w godzinach pracy gdańskiego magistratu - od 9.00 do 11.00 lub 12.30, w zależności od dnia miesiąca.

Za te wykłady prezydent będzie otrzymywać honorarium.

Te „warsztaty”, bo tak się zajęcia nazywają, zaproponował prezydent Dulkiewicz dyrektor Instytutu Politologii UG profesor Andrzej Modrzejewski. Mają być one prowadzone ze studentami z kierunku dyplomacja. A tematem zajęć, które poprowadzi ma być dyplomacja miast.

- Może niech się zajmie nauczaniem, niż zarządzaniem miasta – mówi na to prawicowa opozycja.

Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydent Dulkiewicz, na pytanie, czy zajęcia na uczelni nie kolidują z pracą w urzędzie, odpowiada: 

- Pani prezydent nie ma normowanego czasu pracy, nie pracuje jak większość urzędników w godzinach 8-16. Czasami prace kończy w późnych godzinach wieczornych, bardzo często są to spotkania z mieszkańcami w różnych częściach miasta. Szefowa pracuje też w weekendy, choćby udziela ślubów. Akurat praca pani prezydent, jak żadnego urzędnika, jest mocno widoczna i transparentna m.in. za sprawą mediów społecznościowych.

I dodaje: - Kilka godzin zajęć w semestrze jest do pogodzenia w grafiku szefowej, wielu samorządowców czy ludzi ze świata mediów pracuje na uczelniach, i jest to z reguły praca w godzinach dziennych, czasami także w weekendy. Wykłady i ćwiczenia mają m.in. prezydenci Białegostoku, Warszawy, czy Krakowa. Myślę, że z perspektywy studentów możliwość rozmowy z praktykiem życia publicznego jest, po prostu, ciekawa.

Aleksandra Dulkiewicz wykładowczynią na UG. Ile zarobi?

Do sprawy odniosła się sama prezydent Dulkiewicz. Na swoim facebookowym profilu napisała o emocjach, które wywołała informacja o zajęciach.

„O przygotowanie warsztatów zostałam poproszona przez dyrektora Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych UG prof. Arkadiusza Modrzejewskiego. Gdy studiowałam, zajęcia z politykami, dziennikarzami, czy praktykującymi adwokatami lub sędziami były wyjątkowo ciekawe, bo teoria na naszych oczach zderzała się z praktyką. I zgodziłam się przede wszystkim z tego powodu, by młodzi adepci dyplomacji w Polsce wiedzieli i znali konkretne przykłady dyplomacji miast, w tym Gdańska” - czytamy.

Aleksandra Dulkiewicz napisała też, ile będzie zarabiać na uczelni.

„Wynagrodzenie za te kilkanaście godzin warsztatów to w sumie ok. 675 zł brutto (czyli ok. 470-500 zł na konto). Postanowiłam, że do tej kwoty dołożę 1000 zł i całość przeznaczę na Gdański Program Stypendialny Mentor. Fundusz ten wspiera naszych zdolnych uczniów, którzy z różnych względów mają ograniczone możliwości rozwoju swoich talentów” – informuje w swoim wpisie.

Na koniec zachęca do wsparcia tej inicjatywy.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze