Ratusz na Starym Mieście w Malborku należy do kilku zaledwie zabytkowych budynków, które pozostały na malborskiej Starówce po wojennych zniszczeniach

Ratusz w Malborku czeka na odrestaurowanie. Pomoże rządowe wsparcie?

Rządowy Program Odbudowy Zabytków, dopiero co ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra kultury Piotra Glińskiego, służyć ma przywróceniu do dobrego stanu wielu obiektów zabytkowych w całym kraju. Samorząd Malborka widzi w tym ogromną szansę pozyskania funduszy na odrestaurowanie zabytkowego ratusza na Starym Mieście, którego stan systematycznie się pogarsza. Nabór wniosków do programu rozpoczął się już dziś.
Piotr
Piesik
25.11.2022 / 05:00

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK - czytamy na stronie internetowej programu. O fundusze ubiegać się mogą jednostki samorządu terytorialnego, zaś uzyskane środki mogą wykorzystać na bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Nabór wniosków potrwać ma od dziś do końca stycznia przyszłego roku.

Tomasz Klonowski 
wiceprzewodniczący Rady Miasta Malborka

Potrzebujemy bardzo dużo środków na ratowanie ratusza i w mojej ocenie to największa szansa na powodzenie. Apeluję o jak najszybsze złożenie wniosku do tego programu

Tomasz Klonowski, który jest politykiem Prawa i Sprawiedliwości, zaproponował wspólne wysiłki ponad politycznymi podziałami, by jak najskuteczniej lobbować za przyjęciem wniosku o dofinansowanie prac w ratuszu. Jego zdaniem powinni w tym uczestniczyć wszyscy samorządowcy oraz parlamentarzyści z naszego okręgu. 

 

Budynek ratusza wymaga pilnych prac konserwatorskich

W ramach rządowego programu każdy samorząd może złożyć maksymalnie do 10 wniosków w trzech kategoriach: do 150 tysięcy złotych, do 500 tysięcy złotych, do 3,5 miliona złotych. Dofinansowanie może stanowić nawet do 98 procent kosztów.

Samorząd Malborka już dwukrotnie starał się o dotację na odrestaurowanie ratusza w ramach programu Polski Ład, niestety bez powodzenia. Rok temu koszty prac w ratuszu szacowano na blisko 12 milionów złotych, w obecnej sytuacji finansowej i przy panującej inflacji raczej nie do udźwignięcia tylko siłami miasta.

Ratusz w Malborku został wzniesiony pod koniec XIV wieku, na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach z powodu działań wojennych i pożarów na Starym Mieście. Obecnie znajduje się w gestii Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, swoją siedzibę ma tu część sekcji MCKiE.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze