Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Stefan Chwin świętował 75. urodziny. „Ciepło artysty z lodem historyka”

Z okazji 75. urodzin prof. Stefana Chwina, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańskim, odbył się jego jubileusz. Uroczystości towarzyszyła premiera książki „Mój Gdańsk”, wzbogacona o zdjęcia miasta autorstwa pisarza.
Kliknij aby odtworzyć

Wydarzenie rozpoczęło się odegraniem “Ody do Radości” Ludwika van Beethovena,  przy pianinie zasiadł Cezary Paciorek (polski akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer i pedagog). 

Jako pierwsza życzenia złożyła Jubilatowi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczając profesorowi Medal Prezydenta Gdańska oraz bursztynowe spinki do mankietów. 

- Dbaj o siebie drogi Jubilacie, życzymy ci zdrowia drogi Profesorze. Zdrowia życzymy też nieodłącznej i niezastąpionej Krystynie Lars. Ukłony dla Pani, wyrazy szacunku. Zapewne nie tylko ja nie mogę się doczekać lektury twoich najnowszych książek, bo chcę wiedzieć jaki jest ten Chwinowy Gdańsk i jak się żyje we dwoje, kiedy ludzie wiedzą już o sobie chyba wszystko - mówiła Dulkiewicz.

Jubileusz 75. urodzin Stefana Chwina

Następnie życzenia złożył Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Władysław Zawistowski, odczytał też list od marszałka Mieczysława Struka. Wręczył również Stefanowi Chwinowi Gryfa Pomorskiego, nagrodę specjalną z okazji 25-lecia samorządu. Stefan Chwin jest pierwszym człowiekiem pióra odznaczonym tą nagrodą.

- Mam przyjemność i zaszczyt znać Jubilata od ponad 50 lat. Pamiętam czasy, kiedy grywaliśmy w badmintona na podwórku na Zakopiańskiej. [..] Autorytetem Gdańskim, pomorskim, ale również ogólnopolskim jest Stefan Chwin. Nie trzeba dodawać profesor, wszyscy wiemy kim jest. Jest intelektualistą, myślicielem, [...] który ma odwagę spojrzeć rzeczywistości w twarz. Jest pod tym względem wyjątkowy. Nie mamy w Gdańsku takich prawdziwych autorytetów wielu. Stefanie, za to wszystko, za to jaki jesteś, za to kim jesteś, za to, że przez te wszystkie lata stałeś się naszym prawdziwym autorytetem. Za to wszystko bardzo Ci dziękujemy - powiedział Władysław Zawistowski.

Profesor został też wyróżniony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gdańsk Stefana Chwina

Urodzinową rozmowę ze Stefanem Chwinem przeprowadził Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Dyskusja była przeplatana fragmentami z najnowszej książki “Mój Gdańsk”. Odczytali je Katarzyna Figura i Mirosław Baka, odtwórcy głównych ról w prezentowanym przed laty na deskach Teatru Wybrzeże „Hanemannie”. Podczas rozmowy w tle prezentowane były zdjęcia miasta, wykonane przez samego Stefana Chwina.

- Ta książka powstała dzięki mojej żonie. To jest pomysł Krystyny Lars, która wymyśliła tę książkę i jest sprawczynią tego wydarzenia. Książka jest zbiorem różnych głosów i obrazów, które pochodzą z różnych okresów mojego życia. Jest też spora część rzeczy niepublikowanych, które pani Krystyna odnalazła w naszym archiwum. Jest to książka, która traktuje Gdańsk jako centrum moich zainteresowań - mówił profesor Stefan Chwin. 

Podczas dyskusji została poruszona tematyka korzeni Jubilata, jego wychowanie w niechęci do Gdańska i nienawiść do Niemców. "Gdańsk był dla mnie obcym miastem"- mówił profesor. Matka pisarza pochodziła z Warszawy, a ojciec z Wilna. Pojawiły się również wspomnienie: dawnych autorytetów Jubilata (Jan Błoński, Maria Janion czy Czesław Miłosz), wydarzeń Grudnia 1970, zabójstwa świętej pamięci prezydenta Pawła Adamowicza oraz kwestia tożsamości, jaką reprezentuje Gdańsk. 

- Są we mnie dwie osoby, które ze sobą walczą. Jedna to pisarz, który zajmuje się produkowaniem mitów, druga - historyk, który jest od tego, aby te mity rozbijać. To ciepło artysty z lodem historyka jakoś we mnie mieszkają, a wszystko to znosi moja żona [...] - mówił prof. Stefan Chwin.

CZYTAJ TEŻ: Stefan Chwin: Aby wygrać w Polsce wybory, należy pluć na Niemców

Na zakończenie głos zabrał Jan Perucki, najmłodszy gdański radny. Złożył on życzenia oraz przeczytał list od przewodniczącej rady miasta Agnieszki Owczarczak. 

- Niech ten jubileusz będzie nie tylko czasem celebracji, ale także refleksji nad dorobkiem życiowym, który jest prawdziwym skarbem dla nas wszystkich. Życzę Panu nieustającego zapału do tworzenia, odkrywania nowych horyzontów oraz dzielenia się swoją wiedzą i mądrością z kolejnymi pokoleniami. Chciałabym podziękować za niezwykłe dziedzictwo jakie pozostawia pan w literaturze, kulturze i społeczeństwie, które nie tylko wzbogaca nasze życie intelektualne, ale również inspiruje do refleksji nad kondycją człowieka, historią i wartościami, które kształtują nas jako jednostki i społeczeństwo. [...] - napisała w liście Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta.

Książka “Mój Gdańsk” została wydana nakładem wydawnictwa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku. Została ona zadedykowana Pamięci prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. 

***

Stefan Chwin - profesor zwyczajny nauk humanistycznych, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, a także eseista i grafik. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Jego rysunki - fantastyczne alfabety i ilustracje książkowe - prezentowane były na wystawach, również poza granicami kraju. Autor powieści m.in. "Hanemann", "Esther", "Dolina Radości" i książek naukowych, w tym "Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku" oraz "Wolność pisana po Jałcie".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama