(Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Rozpoczeły się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Na Pomorzu chętnych jest ponad 13 tysięcy!

W całym kraju w czwartek, 16 grudnia rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19 dzieci między piątym a jedenastym rokiem życia. Wszystkie przed szczepieniem są badane przez lekarza. Otrzymują jedną trzecią dawki przeznaczonej dla dorosłych. Na Pomorzu przed południem udało się zaszczepić 382 dzieci. Do końca stycznia w kolejce na szczepienia zapisanych jest 13 020 kolejnych chętnych. Do dzieci z Sopotu, które nie mogą zaszczepić się poza domem z uwagi na stan zdrowia, będzie wysyłany zespół wyjazdowy.
Dorota
Abramowicz
16.12.2021 / 12:50

Do punktów szczepień zgłaszają się już pierwsi mali pacjenci na szczepienia przeciw COVID-19. Tylko przed południem pomorskie punkty szczepień przyjęły 382 dzieci. Jak poinformował w Programie I Polskiego Radia minister zdrowia Adam Niedzielski, skierowania wystawiono dla 2,5 miliona dzieci w wieku 5-11 lat. Do czwartku, 16 grudnia rano rodzice zarejestrowali 135 tysięcy terminów szczepień, w tym na Pomorzu na terminy do końca stycznia zanotowano 13 020 rejestracji. Najwięcej zainteresowanych szczepieniem dzieci jest na Mazowszu 37 287, najmniej, czyli 2035 w województwie świętokrzyskim.

Dzieci z Trójmiasta można zaszczepić m.in. w Ergo Arenie. Konieczna wcześniejsza rejestracja: tel. bezpośrednio do punktu: 603 262 205 oraz 58 763 40 97, lub przez całodobową bezpłatną infolinię 989.

Punkt szczepień powszechnych prowadzą Szpitale Pomorskie. Szczepienia najmłodszych odbywać się będą trzy razy w tygodniu, we wtorki, środy i czwartki w godz. 8:00-14:00. Do szczepienia dzieci zawsze kwalifikuje lekarz pediatra. Podawany jest im preparat Pfizer w przystosowanej dla dzieci dawce.

Dla dzieci mieszkańców Sopotu w wieku 5-11 lat, które nie mogą zaszczepić się poza domem z uwagi na stan zdrowia, istnieje możliwość szczepienia w miejscu zamieszkania. Trzeba skontaktować się z koordynatorem transportu – od godz. 8:00 do 16:00, pod nr tel.: 609 680 956, lub mailem: [email protected]. Po konsultacji lekarskiej, do osób, które nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień, będzie wysyłany zespół wyjazdowy.

Wszystkie dzieci są szczepione zmniejszoną do jednej trzeciej dawką preparatu. Rekomendowany odstęp między dwiema dawkami wynosi dwa dni. U dzieci z zaburzeniami odporności zalecany jest trzydawkowy schemat szczepienia.

Minister zdrowia podkreślił, że „u dzieci praktycznie nie występują niepożądane odczyny poszczepienne”. Z drugiej strony pediatrzy alarmują, że w ostatniej fali pandemii gwałtownie rośnie liczba ciężkich zachorowań u najmłodszych. Na oddziale pediatrycznym szpitala zakaźnego w Gdańsku leczone są nawet niemowlęta.

Z doniesień medycznych wynika, że przygotowywana jest już szczepionka dla dzieci od szóstego miesiąca życia.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze