"Dojrzeć do dzieciństwa", premiera 21 maja 2022 (fot. Marzena Chojnowska I Teatr Gdynia Główna)

Schulz i gwiazdy, czyli premierowo w Teatrze Gdynia Główna

W Teatrze Gdynia Główna premiera spektaklu „Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona Schulza oraz najnowszy spektakl w ramach cyklu STACJA BAJEK - „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?”
Redakcja
Zawsze Pomorze
19.05.2022 / 09:55

„Dojrzeć do dzieciństwa” to historia Józefa, który „dojrzewa do dzieciństwa” budując własną mitologię z obrazów wczesnych lat dziecięcych, zawieszonych między jawą a snem, tworząc nadświaty, przestrzeń magiczną i wierząc, że wszechmoc marzenia pozwoli kreować świat od nowa, dokonywać nowe jego stworzenie. Są to obrazy dane człowiekowi tylko na wczesnym etapie życia, znikają bądź przeobrażają się w momencie, gdy zaczyna wchodzić on w wiek dojrzały, zawsze jednak pozostają jako wspomnienia. Schulz do Andrzeja Pleśniewicza w 1936 roku: „Ten rodzaj sztuki, jaki leży mi na sercu, jest właśnie regresją, jest powrotnym dzieciństwem. Gdyby można było uwstecznić rozwój, osiągnąć jakąś okrężną drogą powtórnie dzieciństwo, jeszcze raz mieć jego pełnię i bezmiar – to byłoby ziszczeniem «genialnej epoki», czasów mesjaszowych, które nam przez wszystkie mitologie są przyrzeczone i zaprzysiężone. Moim ideałem jest dojrzeć do dzieciństwa”.

  • Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak. Obsada: Ida Bocian, Jacek Panek, Filip Wójcik
  • Premiera: 21 maja 2022 godz. 19:00, kolejny spektakl: 28 maja godz. 19:00
  • Bilety: 35/40 zł

Z kolei w niedzielę, 22 maja o godz. 12 Teatr Gdynia Główna zaprasza na najnowszy spektakl w ramach cyklu STACJA BAJEK - „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?”. Dane pozyskane z rozbitych na Ziemi obcych pojazdów kosmicznych (także tego, który w 1959 roku rozbił się w basenie gdyńskiego portu) pozwalają na stworzenie szybkiego statku kosmicznego i wskazują drogę do planety zamieszkałej przez obcą rasę. Na pokład statku Bocian-1 wchodzą starannie wybrani astronauci – Rosjanin Misza Gagarin, Amerykanka Barbara Armstrong i nasz rodak, Romek Twardowski. Do załogi dołącza też STASIU, czyli Samowystarczalny Towarzysz Astronauty o Sztucznej Inteligencji i Uczuciach. Celem podróży jest dotarcie do obcej planety i nawiązanie kontaktu z jej mieszkańcami. Nie będzie to jednak łatwe, bo podróż w nieznane może być pełna nieprzewidzianych problemów, załoga nie potrafi ze sobą współpracować a bliskie spotkanie trzeciego stopnia wydaje się skomplikowane w stopniu iście kosmicznym...

Spektakl zrealizowano w hołdzie dla twórczości Georgese’a Mélièsa.

  • Reżyseria: Grzegorz Kujawiński, obsada: Marta Jaszewska, Piotr Mahlik, Piotr Rogalski, Filip Wójcik
  • Bilety: 35 zł.
  • Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Gdynia, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
  • www.teatrgdyniaglowna.pl
  • www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze