Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Mieszkańcy Trójmiasta apelują do wojewody [nl] o nieprzeszkadzanie [nl] w ochronie TPK

Już ponad 1,5 tysiąca osób podpisało się pod apelem do wojewody Dariusza Drelicha o zaprzestanie blokowania ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Trójmiejski Park Krajobrazowy, wycinka

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nie milkną głosy wokół kontrowersyjnej decyzji wojewody pomorskiego, który pod koniec listopada uchylił uchwałę pomorskiego Sejmiku w sprawie ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Sejmik chciał ograniczyć wycinkę. Wojewoda uchylił uchwałę

Po zapowiedzi zaskarżenia przez Sejmik postanowienia wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego interpelację w tej sprawie do minister klimatu i środowiska wystosowała posłanka Agnieszka Pomaska.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Jest interpelacja poselska w sprawie uchylenia ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Decyzji wojewody broniła w specjalnym oświadczeniu Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, odpowiadał jej Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Walka o uchwałę ws. ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powstrzyma wycinkę?

Teraz na stronie Lasy i Obywatele ukazał się umieszczony przez Grupę Inicjatywną Mieszkańców Trójmiasta apel do Dariusza Drelicha pn. „Skończmy z eksploatacją gospodarczą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego!”.

Spór o TPK. Mieszkańcy Trójmiasta apelują do wojewody

Czytamy w nim m.in.:

„Intensywna gospodarcza eksploatacja lasu, prowadzona na terenie parku przez Lasy Państwowe, od wielu lat budzi głębokie kontrowersje i protesty społeczne. Domagamy się, by zaprzestał Pan blokowania ochrony przyrody w Trójmieście i okolicznych gminach.

Uchylony przez Pana Plan Ochrony TPK otwierał furtkę do podstawowej choćby ochrony wartości przyrodniczych, społecznych i krajobrazowych lasów otaczających Trójmiasto. Bogactwo przyrodnicze TPK wpływa zasadniczo na jakość życia mieszkańców. Odrzucenie planu jest nie tylko pozbawione rzetelnej argumentacji, ale również idzie wbrew interesom i opiniom mieszkańców. Przede wszystkim zaś, jest wyrazem rażącego zaniedbania dobra wspólnego. Na takie lekceważenie ochrony przyrody nie stać nas w czasach katastrofy klimatycznej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Burza wokół ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Leśnicy atakują marszałka

Ustawa o ochronie przyrody wymaga, aby każdy park krajobrazowy posiadał plan ochrony. Tylko taki dokument jest narzędziem umożliwiającym ochronę przyrody na terenie parku. Od wielu lat TPK nie posiada planu ochrony.

Zaproponowany Plan Ochrony TPK jest efektem prac, które trwały dwa lata. Wykonane zostały szczegółowe opracowania dotyczące wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych parku, turystyki i zagospodarowania przestrzennego. Plan był poddany konsultacjom społecznym na różnych etapach jego tworzenia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Spór o ochronę parku krajobrazowego. Będzie skarga do WSA

Lasy publiczne należą do nas wszystkich, a intensywna eksploatacja gospodarcza TPK nie służy dobru wspólnemu. Liczymy, że, zgodnie z interesem społecznym, będzie działał Pan dla ochrony przyrody”.

Do godziny 15:00 w środę, 21 grudnia apel podpisało 1508 osób. Liczba ta nadal rośnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze