Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jest interpelacja poselska w sprawie uchylenia ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Czy decyzja wojewody o uchyleniu uchwały chroniącej Trójmiejski Park Krajobrazowy była właściwa? – pyta Agnieszka Pomaska w interpelacji skierowanej do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy. – Lasy Państwowe zachowują się jak państwo w państwie, a wojewoda temu pomaga – mówi pomorska posłanka.
wycinka, Trójmiejski Park Krajobrazowy

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Najpierw pomorski sejmik podjął w październiku uchwałę o ochronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ograniczającą wycinki drzew i zakładającą utworzenie nowych rezerwatów przyrody, a pod koniec listopada wojewoda stwierdził jej nieważność. Dariusz Drelich powołał się na brak wcześniejszego audytu krajobrazowego, dokumentu wskazującego strefy ochrony krajobrazów.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Sejmik chciał ograniczyć wycinkę. Wojewoda uchylił uchwałę

Dokument ten, bardzo pracochłonny, nie przeszkodził jednak wcześniej sejmikom województw: lubelskiego, mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, w podjęciu uchwał w sprawie uchwalenia planów ochrony parków krajobrazowych. Planów tych nie zakwestionowali tamtejsi wojewodowie.

Pomorscy samorządowcy i politycy mówią, że dokument wskazujący na ochronę TPK mógł kolidować z zamysłami leśników, którzy pracują obecnie nad dziesięcioletnim Planem Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wielki las. „Pozyskiwanie” albo „wycinka”, o której powinniśmy, a tak trudno myśleć

– Bardzo ucieszyłam się, że sejmik województwa podjął inicjatywę uchwalenia planu ochrony TPK – mówi pomorska posłanka Agnieszka Pomaska. – Niestety, ta ważna uchwała została przez wojewodę uchylona. Widać, że Lasy Państwowe zachowują się jak państwo w państwie, a wojewoda temu pomaga, prowadząc – tak naprawdę – politykę rządu.

Agnieszka Pomaska

Interpelacja poselska Agnieszki Pomaskiej w sprawie uchylenia ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Agnieszka Pomaska w środę, 7 grudnia wystosowała do Anny Moskwy, kierującej Ministerstwem Klimatu i Środowiska, interpelację w tej sprawie. Czytamy w niej:

„Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich uchylił uchwałę Sejmiku Województwa Pomorskiego o przyjęciu Planu Ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Plan ten zakładał m.in. konieczność ograniczenia wycinki drzew oraz utworzenie nowych rezerwatów przyrody. Fakt ten jest szczególnie istotny w kontekście prowadzonych przez Lasy Państwowe prac nad aktualizacją Planu Urządzenia Lasu, który decydować będzie o gospodarce leśnej na kolejne 10 lat. Gdyby nie decyzja Wojewody Pomorskiego o uchyleniu uchwały Sejmiku, Lasy Państwowe musiałyby uwzględnić umieszczone w niej zapisy.

W związku z powyższym, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Czy, zdaniem Pani Minister, decyzja Wojewody Pomorskiego o uchyleniu uchwały Sejmiku Województwa, mającej za zadanie chronić Trójmiejski Park Krajobrazowy, była właściwa?

2. Jakie działania podejmuje ministerstwo, w celu ograniczenia nadmiernej wycinki drzew w polskich parkach krajobrazowych?

3. Z czego wynika wzmożona na przestrzeni ostatnich lat wycinka drzew na terenie
Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?”.

– Wielokrotnie w gronie pomorskich posłów zwracaliśmy uwagę na problem wycinki lasów, zwłaszcza  w obrębie aglomeracji – podkreśla Agnieszka Pomaska. –  W ubiegłym roku organizowałam spotkanie z leśnikami, którzy obiecywali, że wycinki na obszarze TPK  będą dotyczyły tylko niezbędnego gospodarowania lasem. Tymczasem dziś widać, że nadal tną las na potęgę. Wystarczy przejść się na spacer, by zobaczyć wycięte połacie lasu i kolejne drzewa zaznaczone pomarańczowymi kropkami.

Posłanka przypomina, że trwa proces tworzenia kolejnego, dziesięcioletniego planu wycinki i, według harmonogramu, do poniedziałku, 5 grudnia powinien być udostępniony protokół, podający sposób, miejsce i termin składania uwag oraz wniosków do Komisji Założeń Planu  przez następne 21 dni.

– Nadal nie ma dostępu do tego protokołu i nie wiemy, gdzie zgłosić uwagi – zauważa Agnieszka Pomaska. – Leśnicy często powtarzają, że Plany Urządzania Lasu są konsultowane, ale robią wszystko, by nie informować społeczeństwa o odbywających się konsultacjach.

Zarząd Województwa Pomorskiego zamierza zaskarżyć decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Spór o ochronę parku krajobrazowego. Będzie skarga do WSA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama