Świromorsy stary rok pożegnały w Gnojewie

Fot. Artur Wirkus

Świromorsy z Tczewa powitały Nowy 2022 Rok kąpielą w Gnojewie

Jedni witali Nowy 2022 Rok w gronie znajomych, inni z rodziną, czy wybrali się na Sylwestra do lokalu. Do dyspozycji była jeszcze przysłowiowa „biała sala”. Jednak z żadnej z tych możliwości nie skorzystali członkowie grupy Świromorsy. Miłośnicy kąpieli w lodowatej wodzie pożegnali stary, a powitali nowy 2022 rok w ośrodku rekolekcyjnym w Gnojewie.
Krystyna
Paszkowska
1.01.2022 / 18:21

Starają się kąpać w zimnej wodzie przynajmniej raz w tygodniu. Początki działalności tej grupy datowane są na 2018 rok. Jak sami zauważają członkowie Świromorsów, ich grupa jest bardziej anarchistyczna, chociaż zawsze trochę więcej mają do powiedzenia ojcowie założyciele. A kim są ojcowie założyciele” To Adam Galewski, Darek Cesarz, który jest taką mega duszą tczewskich morsów oraz Ireneusz Puckowski.

Warto przypomnieć, że dłuższym stażem legitymuje się również tczewski klub „Przerębel”.

- Wszystkie nasze kąpiele pełne są dobrego humoru – podkreślają Świromorsy. - Mamy nawet własny hymn.
Z uwagi na obostrzenia związane z zagrożeniem zachorowania na Covid, członkowie Świromorsów jednorazowo kąpią się w około 20-osobowej grupie. Tak był i tym razem. Ujemne temperatury na zewnątrz, to, zdaniem morsów, najlepsze warunki do zażywania lodowatej kąpieli.

Krótka rozgrzewka i wszyscy popędzili do jeziora.

Zapytany o plusy morsowania Adam Galewski wyjaśnia, że warto morsować dla zdrowotności. W dobie utrudnionego dostępu do pomocy medycznej, zwłaszcza do lekarzy specjalistów, można morsując zadbać o swoje zdrowie. - Zimne kąpiele, to w pewnym sensie zabiegi w kriokomorze – mówi ojciec założyciel. - Morsowanie poprawia humor, zapobiegając choćby depresji. Oczywiście, nie każdy może morsować. Do przeciwwskazań zalicza się na przykład boreliozę. Warto najpierw zasięgnąć opinii lekarza.

Pan Adam opowiada jednak o dwóch członkiniach Świromorsów, które właśnie dopiero morsując częściowo obłaskawiły tę chorobę. - Każdy z nas jest inny, trzeba samemu sprawdzić – zauważa.

Adam Galewski
Ojciec założyciel Świromorsów

Zimne kąpiele, to w pewnym sensie zabiegi w kriokomorze. Morsowanie poprawia humor, zapobiegając choćby depresji. Oczywiście, nie każdy może morsować. Do przeciwwskazań zalicza się na przykład boreliozę. Warto najpierw zasięgnąć opinii lekarza.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze