szczepienia koronawirus

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Uchodźcy z Ukrainy zaszczepią się przeciw COVID-19? „Jest milion ważniejszych spraw”

W Warszawie na uchodźców czeka już punkt szczepień na Stadionie Narodowym. Na Pomorzu szczepienia przeciw COVID-19 wykonywane są w każdej przychodni w pobliżu miejsca zamieszkania przyjezdnych z Ukrainy.
Dorota
Abramowicz
9.03.2022 / 12:01

Wojna za naszą wschodnią granicą usunęła w cień koronawirusa. Niewielu już pamięta o zagrożeniu COVID-19. Na dworcach i w punktach zbiorek rzadko kto nakłada maseczki, choć – jak przypominają eksperci – w Ukrainie poziom wyszczepienia społeczeństwa był  jeszcze niższy niż w Polsce, i wynosił około 30 procent. Dlatego już przed tygodniem punkt szczepień na warszawskim Stadionie Narodowym poinformował, że będzie bez zapisów szczepił wszystkich chętnych mieszkańców Ukrainy.

W Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku słyszę, że na Pomorzu nie jest planowana żadna akcja, np. ze szczepibusami podjeżdżającymi pod dworce lub specjalnym otwieraniem kolejnych punktów szczepień.

dr Jerzy Karpiński
pomorski lekarz wojewódzki

Wszystkim obywatelom Ukrainy należą się darmowe szczepienia. I każda placówka ochrony zdrowia w pobliżu miejsca zamieszkana uchodźców jest zobowiązana do wykonywania szczepień według kalendarza, jeśli mówimy o dzieciach, oraz szczepień, głównie przeciw COVID-19, u dorosłych.

Przyjezdni z Ukrainy zechcą szczepić się przeciw COVID-19?

Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ przypomina, że już od 25 lutego minister zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

– Wystarczy posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. dowodu osobistego, paszportu lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca – TZTC – wyjaśnia rzecznik. – Dla osób dorosłych rekomendowana jest szczepionka jednorazowa Vaccine Janssen J&J, choć możliwe jest także zastosowanie innych preparatów. U dzieci należy stosować szczepionki mRNA.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pilnie potrzebna pomoc dla dzieci z Ukrainy! Wkrótce przyjadą do Ustki

Obecnie na Pomorzu liczba nowych dziennych zakażeń nie przekracza tysiąca. W środę, 9 marca stwierdzono 854 potwierdzone przypadki. W całym kraju wygaszane są szpitale tymczasowe. W naszym województwie zajętych jest 265 łóżek „covidowych”, z tego 130 w szpitalu tymczasowym. Niewykluczone, że niedługo już pacjenci ze szpitala tymczasowego zostaną przeniesieni do innych placówek, głównie do szpitala zakaźnego w Gdańsku.

Nie tylko opadanie piątej fali sprawia, że szczepienia przeciw COVID-19 u Ukraińców, którzy docierają do Polski, spadły z pierwszych miejsc listy priorytetów.

– Oczywiście, zachęcamy uchodźców do szczepień, jednak zdajemy sobie sprawę, że w obecnej chwili jest milion ważniejszych spraw – przyznaje dr Jerzy Karpiński. – Wyraźnie widać, że dziś wojna jest gorsza od covidu.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze