Nowoczesny prom pasażersko-samochodowy o napędzie hybrydowym został w piątek, 4 lipca zwodowany w stoczni Remontowa Shipbuilding. Jednostka budowana jest na zamówienie norweskiego armatora Torghatten Nord AS, dla którego w Gdańsku powstały już wcześniej cztery promy. Najnowsza jednostka będzie wykonywać połączenia Stornes-Bjørnerå w regionie Troms, którego centrum jest znane miasto Tromsø.
Od wtorku, 15 lipca, Most Siennicki w Gdańsku zostanie ponownie otwarty dla pieszych i rowerzystów. To długo wyczekiwana zmiana, która znacząco ułatwi poruszanie się między Wyspą Portową a centrum miasta. Wraz z otwarciem mostu zakończy działalność tymczasowa przeprawa promowa.
Komisja Infrastruktury Sejmu RP swoje wyjazdowe posiedzenie odbędzie w województwie pomorskim. Połączone zostanie z wizytacją miejsc kilku inwestycji ważnych nie tylko dla regionu, lecz dla całego kraju. Parlamentarzyści przebywać będą na Pomorzu we wtorek i środę 15 i 16 lipca.
Gdański Klaster Energii to porozumienie, którego celem jest budowa nowoczesnej, lokalnej społeczności energetycznej opartej na odnawialnych źródłach energii, biogazie i ciepłownictwie. To wspólna inicjatywa Gdańska, jego spółek i Politechniki Gdańskiej. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne oraz pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej miasta.
Coraz więcej miast w Polsce, w tym również na Pomorzu, rezygnuje z darmowego wydawania plastikowych worków na odpady. Mieszkańcy będą musieli wyrzucać śmieci bezpośrednio do pojemników lub kupować worki we własnym zakresie. Powód? Ekologia i oszczędności w budżecie.
Gdańskie Autobusy i Tramwaje napisały w poniedziałek, 7 lipca rano w mediach społecznościowych: „Niech ten poniedziałek będzie miły – nawet jeśli słońce chowa się za chmurami. Machamy wam z tramwaju i przesyłamy porcję dobrej energii”. Machano chyba jednak za mocno, ponieważ po godz. 15 na Hucisku wykoleił się tramwaj, a wcześniej doszło do zerwania trakcji, co spowodowało kolejne utrudnienia komunikacyjne. ZTM w Gdańsku podał, że tramwaje wróciły już na stałe trasy.
Funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei, mimo że był już po służbie, zatrzymał w Gdańsku pijanego kierowcę. Mężczyzna miał prawie promil alkoholu, a w czasie jazdy trzymał w ręce butelkę. Strażnik powstrzymał go przed ucieczką i przekazał w ręce policji.
Umowy na przebudowę nabrzeża Wiślanego oraz budowę magazynu płaskiego na nabrzeżu Szczecińskim w ramach I etapu realizacji Gdańskiego Agro Terminalu podpisano w poniedziałek, 7 lipca w Porcie Gdańsk. Nowy terminal zarządzany będzie przez spółkę Port Gdańsk Eksploatacja, kontrolowaną przez Skarb Państwa. Inwestycje ruszają już wkrótce.
Latem ubiegłego roku Emil R. zabił w Oliwie swoją żonę. Właśnie przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się jego proces. Mężczyzna przyznał się do winy, ale samego zdarzenia nie pamięta. Teraz grozi mu dożywocie.
Poniedziałek, 7 lipca, nie zaczął się po myśli gdańskich kierowców. W związku z rozpoczęciem prac przy przebudowie przejazdów tramwajowych przy Zieleniaku, miasto utonęło w korkach. Remont między Podwalem Grodzkiem a Błędnikiem potrwa aż do 20 lipca.
W zaległym spotkaniu 8. kolejki Krajowej Ligi Żużlowej żużlowcy Wybrzeża Gdańsk pokonali na własnym torze drużynę Proenergy Polonii Piła 50:40. Tym samym zgarnęli także punkt bonusowy za lepszy bilans w dwumeczu. Liderem gospodarzy był Niels Kristian Iversen, który tylko raz musiał uznać wyższość rywala.
Najwyższe temperatury w tym roku w naszej części Europy, fale upałów i tropikalne noce (czyli z temperaturą minimalną ponad 20 stopni) – taki był pierwszy tydzień wakacji. A jaka będzie reszta lipca i sierpień? Jest nowa pogoda długoterminowa na lipiec i sierpień 2025 r. Co czeka nas w najbliższych tygodniach?
Dzięki reklamom możemy codziennie publikować wiadomości z całego Pomorza całkowicie za darmo. Wyłączenie blokady reklam to realne wsparcie lokalnych mediów