tężnia solankowa w Sztumie

(fot. UM Sztum)

Tężnia solankowa dla Malborka coraz bliżej. Czy powstanie kolejna?

Trwa procedura przetargowa dla wyboru wykonawcy budowy tężni solankowej w Malborku. Obiekt powstający w ramach budżetu obywatelskiego stanie na terenach zielonych na Osiedlu Południe, pomiędzy ulicami Kwiatkowskiego i Michałowskiego. Wstępnie wybrano wykonawcę budowy, choć przetarg nie został jeszcze zakończony. Co interesujące, w budżecie obywatelskim Malborka na rok 2023 znalazła się kolejna tężnia, która miałaby stanąć w Parku Północnym.
Piotr
Piesik
21.06.2022 / 08:00

Widoczna na zdjęciu tężnia solankowa dla ochłody od upalnego lata w zimowej scenerii znajduje się w Sztumie, w dawnej fosie Starego Miasta i niezwykle przypomina tężnię, która stanie w Malborku, projekty są niemal identyczne. Tężnia to znajdująca się pośrodku konstrukcja z gałązek, po których spływa roztwór solanki. Wokół znajdują się ławki, na których siadają osoby pragnące skorzystać z dobrodziejstw wodnego aerozolu rozpylonego w powietrzu. 

Jak czytamy w projekcie z budżetu obywatelskiego:

Konstrukcja tężni solankowej będzie wykonana z drewna świerkowego klejonego doczołowo na planie sześcioboku z kolumną gałązek tarniny pośrodku, po której spływać będzie solanka. Powierzchnia zabudowy to ok. 31 m2. Wymiar tężni to ok. 5,92 m wysokości, 8,59 m szerokości.  W tężni solankowej znajdą się następujące instalacje technologiczne: instalacja hydrauliczna, instalacja elektryczna oraz instalacja uzdatniania i dezynfekcji. Zainstalowany zostanie zbiornik na solankę o pojemności ok. 7500 l. Na słupach tężni zostanie umieszczone oświetlenie, zaś pomiędzy słupami znajdą się ławki parkowe. Przy tężni solankowej znajdzie się również kosz na śmieci oraz tablica informacyjna. Tężnia będzie działać cały czas z wyłączeniem okresu jesienno-zimowego.

Wśród tzw. projektów dużych budowa tężni otrzymała najwięcej głosów. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Wiadomo już, gdzie stanie tężnia solankowa w Malborku

Do przetargu na wykonanie tężni przystąpiły trzy przedsiębiorstwa, najkorzystniejszą ofertę złożyła firma z Międzyrzecza Dolnego. Opiewa na 227 tys. 550 złotych to nieco więcej niż przewidziano w budżecie obywatelskim (200 tysięcy wynosi górna granica dla tzw. projektów dużych), brakującą kwotę dodać ma budżet miasta. 

Interesujące, że wśród projektów złożonych do budżetu obywatelskiego Malborka na rok 2023 znalazło się wybudowanie kolejnej tężni solankowej. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, druga tężnia pojawi się w Parku Północnym.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze