UG w promocji pomaga sztuczna inteligencja

Pięcioro bohaterów i ich przeżycia w trakcie studiów – to nowa kampania promocyjna Uniwersytetu Gdańskiego, stworzona przy użyciu sztucznej inteligencji. Powstał już filmik, będący częścią większej akcji, przybliżającej młodym ludziom UG. Będzie go można obejrzeć m.in. przed seansami w kinach
Małgorzata
Gradkowska
15.09.2023 / 11:59

Sztuczna inteligencja w spocie Uniwersytetu Gdańskiego

Nie wszystko, co się dzisiaj dzieje, ma znaczenie, ale są wspomnienia, które warto zachować – to główna myśl obrazu, stworzonego na UG. Pięcioro studentów: Karolina, Oliwia, Krystian, Martyna i Szymon w trwającym minutę filmie uczą się, przygotowują do sesji, bawią, poznają siebie i Gdańsk – żyją studenckim życiem. I sami tworzą swoje wspomnienia.

To początek kampanii promocyjnej Uniwersytetu Gdańskiego, zatytułowanej „Wspomnień nie wygenerujesz. Stworzysz je u nas”. Przy jej tworzeniu wykorzystano sztuczną inteligencję – po to, by – jak tłumaczą pomysłodawcy – pokazać, że chociaż AI może tworzyć coraz wspanialsze światy, jednak nie zastąpi ludziom prawdziwych emocji i wspomnień.

Cała kampania skierowana jest do tzw. pokolenia Z (czyli urodzonych w latach 1995 -2012), dorastającego co prawda w erze cyfrowej, ale – jak twierdzą socjologowie – ceniącego autentyczność i emocje.

- Pokolenie to wyróżnia przede wszystkim dorastanie w świecie nowych technologii; wiedza i umiejętności zdobywane są również w sieci - mówi dr Tomasz Czuba, kierujący Zespołem Promocji UG. - Kluczowe są również relacje, które dopełniają poczucie osobistej satysfakcji, stanowiącej dla Gen Z wyznacznik sukcesu. To właśnie te cechy charakterystyczne młodzieży Pokolenia Z stanowiły podstawę nowej kampanii reklamowej Uniwersytetu Gdańskiego.

Dlatego główny film kampanii pokazuje prawdziwe twarze studentów i nawiązuje do przeżyć, które mają szansę stać się istotnymi wspomnieniami ze studenckich lat. Odwołuje się do tzw. core memories, czyli wspomnień z wydarzeń, które nas kształtują – naszą osobowość, zachowania i sposób myślenia.

W efekcie współpracy z Agencją Visual Department powstał film, złożony z obrazów z życia studenta w Trójmieście, gdzie Uniwersytet jest tylko tłem dla przeżyć pięciorga studentów.Nowa kampania UG to – przynajmniej na razie - jedyna w Polsce kampania AI zastosowana przez uczelnię wyższą. - Wykorzystanie w kampanii sztucznej inteligencji, przy pomocy której zostało wygenerowanych 4 różnych kreacji, to celowy zabieg – mówi pomysłodawcy. - W ten sposób chcieliśmy pokazać, że doskonale znamy możliwości nowych technologii, jednak zwracamy uwagę na autentyczność.

Oprócz filmu w ramach kampanii na plakatach w szkołach i na wydziałach UG pojawią się zdjęcia, wygenerowane przez AI. Oznaczono je sformułowaniem: „ten obraz został wygenerowany przez sztuczną inteligencję”. Umieszczony jest na nich kod QR, który po zeskanowaniu przeniesie do filmu.

Materiały pojawią się też m.in. w mediach społecznościowych, na targach edukacyjnych, a w październiku – w kinach Helios i na przystankach.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze