W Gdyni odsłonięto mural komandora Czesława Cześnika

W Gdyni, 1 września, przy al. Jana Pawła II 13 odsłonięto mural „Chwała polskim marynarzom”. W szczególny sposób upamiętnia on postać komandora Czesława Cześnika. Była to część programu związana z obchodami 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę.
Katarzyna
Georgiev
1.09.2023 / 15:52

Gdynia ma mural pamięci Czesława Cześnika

Mural odsłonięty został na budynku Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej od strony mariny. Jego lewa strona upamiętnia komandora Czesława Cześnika, komendanta i budowniczego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW oraz współzałożyciela Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Na uroczystym odsłonięciu pojawili się m. in. komendant Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Maciej Osika, przewodnicząca Rady Miasta Gdynia Joanna Zielińska, prezes Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler oraz małżonka Czesława Cześnika, Halina Cześnik. W trakcie uroczystości pojawiło się wiele przemówień.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda na Westerplatte: Musimy być mocni, po to by nie walczyć

Cieszę się ogromnie, że pamięć o moim świętej pamięci mężu jest ciągle trwała – mówiła Halina Cześnik. – Bardzo często, będąc na spacerze, przychodzę w to miejsce i teraz, gdy widzę ten mural, jest to dla mnie ogromnym wzruszeniem.

Upamiętnienie Obrony Wybrzeża

Prawa część muralu poświęcona została Obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Na tym fragmencie można dodatkowo dostrzec akcent związany właśnie z tym wydarzeniem, którym jest, stylizowana na ORP Wicher, sylwetka okrętu. Jego historię przybliżył dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń.

Uroczyste odsłonięcie muralu zakończyło symboliczne przecięcie biało-czerwonej wstęgi. 

Za projekt odpowiadają Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Kaszubskie Forum Kultury.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze