Sopot solidarnie z Ukrainą

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Pomorze solidarne z Ukrainą! Trwają zbiórki i akcje pomocowe. Uchodźcy już w regionie

Rosyjskie wojska rozpoczęły ostrzał terytorium Ukrainy - konflikt przeszedł w fazę bezpośredniego starcia. W czwartek nad ranem wybuchły rakiety skierowane na cele na Ukrainie. Z całego świata płyną głosy oburzenia w związku z decyzją prezydenta Władimira Putina, który z kolei utrzymuje że decyzja o ataku wynika z potrzeby samoobrony przed działaniami ze strony Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terytorium kraju, zamknięto przestrzeń powietrzną nad Ukrainą.
Redakcja
Zawsze Pomorze
24.02.2022 / 08:09
Na żywo | 8.03.2022 r.
godz. 23:00

Malborskie Muzeum Zamkowe przygotowało specjalną ofertę warsztatów edukacyjnych dla uchodźców z Ukrainy, przebywających na Pomorzu. Przecież wśród nich jest wiele dzieci w wieku szkolnym, a i dorosłe osoby mogą wziąć udział w tych zajęciach. Propozycja jest bezpłatna.

WIĘCEJ: Warsztaty edukacyjne dla uchodźców z Ukrainy w Muzeum Zamkowym w Malborku

godz. 22:00

W Gdyni działa całodobowa infolinia dla obywateli Ukrainy. Dzwoniąc pod nr tel. + 48 723 236 666, uchodźcy z ogarniętego wojną kraju zdobędą najważniejsze informacje na temat noclegu i wsparcia, które czeka na nich w mieście.

godz. 21:00

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Polska jest gotowa niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie posiadane samoloty myśliwskie MiG-29 do bazy Rammstein w Niemczech. Nie padło żadne stwierdzenie, by maszyny te miały zostać przekazane Ukrainie – co wydaje się oczywiste – lecz maszyny te mają być pozostawione do dyspozycji rządu USA.

WIĘCEJ: Polska gotowa przekazać myśliwce MiG-29 do dyspozycji NATO

godz. 20:30

Kobiety na całym świecie łączą siły i wspólnie wyrażają sprzeciw wobec rosyjskiej agresji. W Dniu Kobiet zwracają się z apelem wprost do wszystkich Rosjanek: #RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę. Do inicjatywy dołączyły wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i skarbnik miasta Aleksandra Mendryk.

– „Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać” – powiedział kiedyś polski pisarz renesansu Andrzej Frycz Modrzewski. Naszą niezgodę na agresję Rosji wobec niepodległej Ukrainy wyrażamy na wiele sposobów, a dziś – z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet – głosem wszystkich kobiet. Dlatego zwracamy się z apelem do Rosjanek: zatrzymajcie tę brutalną wojnę. Nie pozwólcie, aby nadal przelewano niewinną krew. Kobieta jest siłą i potrafi zmieniać bieg historii. #RussianWomenStopTheWar – apeluje do kobiet Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

– Nie chcemy być obojętne wobec tej brutalnej wojny. Dlatego dziś, w Dniu Kobiet, łączymy siły i jednym głosem zwracamy się do Rosjanek: #RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę – mówi Aleksandra Mendryk, skarbnik Gdyni.

godz. 17:40

Towary o wartości 2,3 mln zł przekazali na rzecz Ukrainy funkcjonariusze Pomorskiej Administracji Skarbowej. Wszystkie zostały wcześniej zajęte przez celników podczas prób przemytu.

WIĘCEJ: Celnicy z Pomorza wsparli Ukraińców. Przekazali towary zatrzymane podczas przemytu

godz. 16:10

Ustka przygotowuje się na przyjęcie grupy 152 osób z domu małego dziecka w Kijowie. Dzieci wraz z opiekunami zamieszkają tymczasowo w jednym z usteckich ośrodków. Samorząd prosi o wsparcie w przygotowaniu niezbędnego wyposażenia. Nasza redakcja włącza się do tej akcji pomocy.

WIĘCEJ: Pilnie potrzebna pomoc dla dzieci z Ukrainy! Wkrótce przyjadą do Ustki

Na żywo | 7.03.2022 r.
godz. 17:25

W obliczu wojny i ogromnej tragedii, z jaką spotyka się Naród Ukraiński, Cappella Gedanensis wyraża ogromną chęć wsparcia naszych sąsiadów. Podczas koncertu z okazji 75. urodzin Maestro Konstantego Andrzeja Kulki odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy Ukrainie. Wsparcie finansowe można kierować także przez stronę Gdańsk Pomaga Ukrainie. W programie koncertu znajdzie się również utwór kompozytora ukraińskiego К. Стеценко pt. „Romanza”.

WIĘCEJ: Urodzinowy koncert Konstantego Andrzeja Kulki. Z Cappellą Gedanensis

godz. 16:40

Samorząd Województwa Pomorskiego ogłosił otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych, które wspierają uchodźców przybywających do Polski w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie. Łącznie do rozdysponowania jest 1 milion złotych.

 Typy projektów, które mogą być wsparte:

  • organizacja i prowadzenie akcji pomocowych wspierających kompleksowo zbiórki żywności i ich dystrybucję,
  • organizacja i prowadzenie poradnictwa psychologicznego, prawnego oraz tłumaczeń (m.in. dokumentów prawnych, medycznych),
  • zapewnienie: miejsca pobytu, wyżywienia, środków higieny, pościeli, ręczników, uzupełnienia potrzebnej garderoby, organizacja opieki nad dziećmi, przejazdów związanych z pobytem, z uwzględnieniem możliwości korzystania z nieodpłatnej zorganizowanej komunikacji.

Oferty mogą być składane do wyczerpania środków finansowych, w następujących terminach:

  • I nabór do 24 marca 2022 r.,
  • II nabór od 5 maja 2022 r. do 31 maja 2022 r.

 Przydatne informacje i formularze dostępne tutaj.

godz. 15:35

Szóstka dzieci ze szpitala onkologicznego w Kijowie wraz z mamami trafiła do kliniki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Dziś w nocy lub jutro rano do Gdańska dotrze siódmy pacjent. Tymczasem Szpital Dziecięcy na Polankach ostrzega przed fałszywą informacją o zbiórce na "sieroty z odmrożeniami", które miały być leczone w gdańskiej placówce.

WIĘCEJ: UCK w Gdańsku pomaga dzieciom z Ukrainy. Fałszywa wieść o leczeniu ukraińskich dzieci na Polankach

godz. 15:20

Harcerze pod szyldem Harcerskiej Służby Humanitarnej w Gdyni pomagają przy zbiórkach, organizacji noclegów oraz w przygotowaniach do przyjęcia gości z Ukrainy, którzy będą poszukiwać w mieście bezpiecznej przystani.

– Tutaj jesteśmy w centrum całego zamieszania, gdzie segregujemy oraz podpisujemy kartony i po prostu przewozimy je do naszych magazynów. Można powiedzieć, że to osiem godzin, kiedy działamy na pełnych obrotach i wszyscy, nieważne, ile mamy tutaj rąk do pracy, każde się przydadzą. Jesteśmy z różnych drużyn, z różnych zastępów, z różnych organizacji. Działamy tutaj wszyscy, bo to nie jest sprawa jednej organizacji, to sprawa nas wszystkich. Myślimy sobie, że kiedyś to może dotknąć też nas, że to tacy ludzie, jak my, i po prostu chcemy być z nimi solidarni – mówi Alina, jedna z harcerek działających w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych.

godz. 13:20

Z Tczewa wyjechał drugi konwój ze sprzętem pożarniczym, 10 samochodami: gaśniczymi, operacyjnymi, specjalnymi. Ofiarowana przez pomorskich strażaków pomoc trafi do kolegów po fachu na Ukrainie. Wartość odtworzeniowa przekazanego sprzętu, to ok. 6,5 mln zł.

WIĘCEJ: Z Tczewa wyruszył drugi konwój z pomocą dla strażaków z Ukrainy

godz. 12:55

Oto kolejny raport medyków z Pomorza, którzy pomagają na Ukrainie. Tym razem byli we Lwowie.

– Zdecydowanie jeden z najsmutniejszych obrazków, jakie widziałem w życiu, tego się nie da opisać słowami. Po prostu dramat – mówi ratownik Józef Grzesik.

WIĘCEJ: Medycy z Pomorza pomagają w ewakuacji z Ukrainy dorosłych i dzieci chorych na raka

godz. 11:35

Gdański urząd wezwał Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury do niezwłocznego opuszczenia lokalu przy ul. Długiej 35. Dom Rosyjski funkcjonuje w tamtym miejscu od blisko 40 lat, ale kilka dni temu wygasła umowa najmu i nie ma już zielonego światła na jej przedłużenie.

WIĘCEJ: To koniec Domu Rosyjskiego w Gdańsku? Miasto mówi: Basta!

Na żywo | 6.03.2022 r.
godz. 21:00

Specjalny pociąg, który polecenie marszałka województwa pomorskiego Marszałka Struka wyruszył w sobotę, 5 marca z Gdańska do Przemyśla, dotarł do Gdyni. W pociągu znajdowało się 252 uchodźców, wśród nich 90 dzieci. Były też dwa koty i pies. Pasażerowie pochodzili z różnych części Ukrainy – Charkowa, Odessy, Kijowa. Większość z nich była wyczerpana ucieczką z ogarniętego wojną kraju: kiedy pociąg ruszył w drogę, niemal natychmiast zasnęli.

 W Gdyni na pasażerów pociągu czekał transport, który pozwoli im dotrzeć na przygotowane przez pomorskie samorządy kwatery. Niektórzy pasażerowie mają zapewniony nocleg u swoich rodzin lub znajomych. Część uchodźców planuje też ruszyć z Trójmiasta dalej – zarówno do innych miast w północnej Polsce, jak i za zachodnią granicę naszego kraju.

 – Wojna w Ukrainie trwa już ponad tydzień i coraz więcej uciekinierów trafia na granicę. W tej sytuacji liczy się czas i tempo działania. Stąd błyskawiczna decyzja żeby posłać na granicę specjalny pociąg. Na uchodźców czekają na Pomorzu bezpieczne schronienie i pomoc. Oczywiście, jeśli sytuacja będzie tego wymagać, uruchomimy kolejne pociągi. Dziś dziękuję prezydentowi Przemyśla Wojciechowi Bakunowi za sprawną pomoc na granicy, a także samorządowcom z Pomorza za pomoc uchodźcom – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

godz. 11:30

Państwowa Straż Pożarna zwróciła się z apelem do przewoźników oraz firm transportowych o udostępnienie autokarów dla przewozu uchodźców z granicy polsko-ukraińskiej. Chodzi o przewiezienie ludzi z granicy do miejsc pobytu na terenie Polski. Koszty transportu mogą zostać pokryte przez PSP.

WIĘCEJ: Straż Pożarna apeluje o udostępnienie autokarów dla przewozu uchodźców

Na żywo | 5.03.2022 r.
godz. 20:45

Na polecenie marszałka województwa pomorskiego Marszałka Struka w sobotę, 5 marca ok. godz. 22:15 wyrusza z Gdańska do Przemyśla specjalny pociąg. W niedzielę, 6 marca rano zabierze on z rejonu przygranicznego ok. 450 uchodźców, którzy zostaną przewiezieni do Trójmiasta i zakwaterowani na terenie Gdańska, Gdyni, Osieka i Sierakowic w kwaterach przygotowanych przez lokalne samorządy.

godz. 20:00

Na Dworcu PKP Gdynia Główna przy placu Konstytucji 1 (obok sklepu Rossmann) powstał punkt informacyjno-doradczy dla uchodźców z Ukrainy. Jest czynny całodobowo.

– Otwieramy punkt informacyjny dla naszych przyjaciół z Ukrainy, którzy przybywają bezpośrednio do Gdyni. Chcemy, żeby w tym punkcie, po pierwsze, uzyskali pełną informację, gdzie dalej kierować swoje kroki. W tym punkcie będziemy odbierać naszych przyjaciół i przewozić do miejsca zamieszkania. Po to, aby po tej trudnej podróży jak najszybciej odpoczęli, znaleźli wsparcie, opiekę. Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączają się w te działania. Dziękuję także za współpracę Panu Wojewodzie, który wspomaga i wspólnie z nami realizuje ten projekt. To bardzo ważne, abyśmy w tych chwilach działali wspólnie – to gwarancja skuteczniejszego działania – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

godz. 19:25

Ruszyło Centrum Wsparcia Ukrainy w Sopocie. Poinformowała o tym wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

WIĘCEJ: W Sopocie ruszyło Centrum Wsparcia Ukrainy

godz. 18:40

Uchodźcy z Ukrainy przebywający na terenie gminy Sztum spotkali się w sobotnie popołudnie (5.03.) na wspólnym obiedzie w salach parafii św. Andrzeja Boboli. Była to znakomita okazja nie tylko do spożycia smakowitego posiłku, lecz i wzajemnych rozmów, wymiany kontaktów telefonicznych, zasięgnięcia informacji u przedstawicieli samorządów oraz duchownych.

WIĘCEJ: W sztumskiej parafii podjęli uchodźców z Ukrainy wspólnym obiadem

godz. 18:15

Gdańsk solidarny z Ukrainą! W magazynie przy Dolnej Bramie 8 potrzeba pilnie:

  • jedzenia w puszkach z długim terminem przydatności do spożycia,
  • sosów w słoikach,
  • mleka dla dzieci w małych kartonikach,
  • soczków dla dzieci,
  • dań instant (najlepiej w pojemnikach),
  • oleju w małych butelkach,
  • dżemów,
  • mąki,
  • cukru,
  • chleba tostowego,
  • wafli ryżowych,

oraz

  • kosmetyków dla dzieci (zwłaszcza do lat 2): kremy, szampony itp.,
  • żeli 2w1,
  • gąbek do kąpieli,
  • płynów do naczyń,
  • gąbek do naczyń,
  • koców i poduszek,
  • grzebieni i szczotek do włosów,
  • proszków do prania.

W przypadku żywności, punkt prosi o dostarczanie małych opakowań.

Zbiórka ubrań nie jest prowadzona.

godz. 17:40

Odruch serca to jedna sprawa, ale należy pomyśleć, co dalej. Trzeba brać pełną odpowiedzialność za tych, którym pomagamy. Skończył się sprint, zaczyna maraton dla wielu polskich i ukraińskich rodzin.

WIĘCEJ: Uchodźcy na Pomorzu. Wystarczy zdjąć ułańskie mundury, usiąść i odrobić pracę domową. Z pomagania

godz. 16:35

Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody wystosował list otwarty do wszystkich osób z branży. Apeluje w nim do osób dobrej woli, o deklarację wolontariackiej pomocy w odbudowie Ukrainy po ustaniu panującej tam wojny.

Do Koleżanek i Kolegów – wodociągowców, hydrotechników, meliorantów!

W tych smutnych dniach, w wyniku brutalnej agresji putinowskiej Rosji na Wolną Ukrainę, niszczone są ukraińskie miasta i zabijani są ich dumni obywatele. Polacy solidaryzują się ze swoimi sąsiadami i w odruchu serca pomagają, udzielając schronienia, pracy, a także zasilając zbiórki rzeczowe i finansowe.

3 marca w Kijowie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky powiedział:

„My Ukraińcy, nie złamiemy się, nie poddamy się”, „Odbudujemy każdy budynek, każdą ulicę, każde miasto”.

Tak, Wolną Ukrainę trzeba odbudować! Nasi ukraińscy bracia i siostry powinni wiedzieć, że mają dokąd wrócić, a ich kraj będzie jeszcze piękniejszy niż wcześniej i że w tym aspekcie również mogą liczyć na nasze wsparcie.

Koleżanki i Koledzy!

Zwracam się do wszystkich inżynierów i techników: POMÓŻMY ODBUDOWAĆ UKRAINĘ PO WOJNIE! ZADEKLARUJMY SWOJĄ POMOC JUŻ DZIŚ! W tych trudnych chwilach dajmy Ukrainkom i Ukraińcom dodatkowe wsparcie i nadzieję na lepsze życie po wojnie, zapewniając, że pomożemy im odbudować kraj z wojennych zniszczeń, gdy tylko ta inwazja się zakończy.

Proszę Was o zgłaszanie swojej chęci i gotowości do wolontariackiej pomocy w odbudowie Ukrainy. Sam już dziś deklaruję pełne zaangażowanie.

W ostatnich latach wielu Ukraińców żyło i mieszkało z nami w Polsce. Swoją pracą pomagali nam budować nasz kraj i nasz dobrobyt. Po wojnie, by mieszkańcy mogli wrócić do normalnego życia, infrastruktura w ukraińskich miastach będzie wymagała szybkiej odbudowy. Znamy się na dostarczaniu wody, odprowadzaniu ścieków, zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. Kto, jak nie my!

Nie wiem, ile osób odpowie na ten apel. Wiem jednak, że wielu z nas chce działać. Swoją wiedzą i doświadczeniem nasza branża może dać Ukrainie nadzieję na nową przyszłość i długoterminową pomoc w odbudowie. Do tego zadania możemy zacząć przygotowywać się już dziś. Wymaga ono organizacji, planowania, być może nauki języka ukraińskiego w potrzebnym zakresie.

Proszę osoby zainteresowane do zgłaszania się na [email protected]. W zależności od liczby i charakteru zgłoszeń, będę informował o dalszych krokach.

Ukraina będzie musiała odbudować też mosty, drogi, czy budynki. Dlatego do organizowania się, w celu przygotowania przyszłej pomocy, całym sercem zachęcam też inżynierów i techników innych branż. Wspólnie możemy nieść realną fachową pomoc!

Ryszard Gajewski

Prezes Spółki Gdańskie Wody

godz. 15:40

W geście solidarności z narodem ukraińskim Opera Bałtycka w Gdańsku postanowiła odwołać planowane na weekend spektakle Siergieja Prokofiewa „Kopciuszek”.

WIĘCEJ: Solidarni z Ukrainą. Opera Bałtycka odwołuje „Kopciuszka”

godz. 14:45

Mam nadzieję, że ta pomoc nie jest tylko słomianym zapałem. I że będziemy pomagać tak długo, jak długo Ukraina będzie tego potrzebować – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

WIĘCEJ: Tir z Niemiec z darami dla Ukrainy dotarł do Sopotu

godz. 13:45

Dzisiaj los dał wam zadanie podobne, a nawet chyba większe. Dlatego zwracam się do was z prośbą, abyście obronili świat – apeluje Lech Wałęsa do Ukraińców.

WIĘCEJ: „Obrońcie świat…”. Lech Wałęsa apeluje do sióstr i braci Ukraińców

godz. 12:45

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek napisał do mieszkańców list w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

Drodzy gdynianie!

Sytuacja, którą obserwujemy na Ukrainie, jest dramatyczna. Toczy się tam wojna, o jakiej myśleliśmy, że w XXI wieku nie może się zdarzyć. Rosyjski najeźdźca morduje niewinnych ludzi, także dzieci. Wielu ludzi dobrej woli z narażeniem życia organizuje ewakuacje ludności z miast, w których można zostać zastrzelonym na ulicy, a do sypialni może wpaść bomba. Z miast, w których brakuje już jedzenia, wody i leków.

W tej sytuacji naszym obowiązkiem jest pomagać. Dla większości gdynian to zresztą nie tyle obowiązek, co odruch serca, wewnętrzna potrzeba. Dziękuję Państwu za wzruszającą solidarność.

Do Polski napłynęło już ponad pół miliona uchodźców. To więcej niż dwie Gdynie, a tych ludzi będzie jeszcze przybywać. Muszą znaleźć nocleg i schronienie. Dlatego uciekamy się do rozwiązań niestandardowych. Kwaterujemy te osoby także w szkołach. Dbamy przy tym o to, aby bezpieczni byli gdyńscy uczniowie. Dla dzieci, które wojnę oglądają „tylko” w telewizji, to bardzo trudna, traumatyczna sytuacja. Noclegownie organizujemy w wydzielonych częściach, z osobnymi wejściami, a posiłki dostarczamy z zewnątrz. Zapewniam, że w tej trudnej sytuacji staramy się zadbać o wszystkich, nikogo nie wyróżniając, ani nie lekceważąc.

Liczę na Państwa zrozumienie.

Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni

godz. 12:05

Kiedy weszli, po prostu, się wk...łem. Moja pierwsza reakcja – zrobić coś natychmiast w dostępnych mediach, z nadzieją, że dotrze to tam, do ludzi – mówi Jerzy Janiszewski, autor słynnego logo „Solidarnośći”, a także logo Ukrainy.

WIĘCEJ: Jego logo Ukrainy krąży już po świecie

godz. 12:00

Prawie 400 łóżek przygotowały pomorskie szpitale, podległe Samorządowi Województwa Pomorskiego, dla poszkodowanych podczas wojny na Ukrainie. Na pacjentów czekają oddziały chirurgiczne, ortopedyczne i rehabilitacyjne.

WIĘCEJ: Pomorze zapewni 400 łóżek dla rannych uchodźców z Ukrainy

godz. 11:55

Piotr Żagiell, trójmiejski fotoreporter pojechał na granicę z Ukrainą w niedzielę, 27 lutego. Podzielił się z nami swoimi obserwacjami i emocjami z tego wyjazdu.

WIĘCEJ: Fotoreporter na polsko-ukraińskiej granicy: Widziałem ogrom strachu i ogrom życzliwości

godz. 11:50

Do dwóch ośrodków na Kaszubach trafiło 250 dzieci z domów dziecka na Ukrainie. Przyjechały na Pomorze autokarami, w podróży spędziły cztery dni. Dzieci znalazły schronienie w ośrodkach w Garczynie i Wygoninie, które przez dłuższy czas mogą być ich domem.

Najmłodsze z dzieci ma dwa miesiące, najstarsze 18 lat. 

 – Dzieci były bardzo zmęczone podróżą, niektóre gorączkują, ale trzymają się całkiem dobrze. Te małe nie rozumieją, co się dzieje, ale starsze cały czas w podróży opiekowały się młodszymi i uspokajały je – mówi starosta kościerski Alicja Żurawska.

 Wśród dzieci sporo jest też dwulatków i trzylatków. Pochodzą z sześciu domów dziecka na Ukrainie.

– Dzieci zostały umieszczone w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie i w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie. Mają zapewnioną opiekę pedagogiczną, psychologiczną i medyczną – mówi Alicja Żurawska.

 Dzieci zostały zbadane przez lekarza, otrzymały lekarstwa, jest też kilkoro dzieci z niepełnosprawnościami.

– Ogólnie nie są w złej formie. Dwulatki i trzylatki są bardzo samodzielne. Próbują się wzajemnie pocieszać w tych trudnych chwilach. Są bardzo dzielne i rezolutne. Zdajemy sobie sprawę, że to pomoc na długi czas, dlatego chcemy wszystko zorganizować jak najlepiej – mówi Alicja Żurawska.

Już zapowiada, że potrzebne będą opiekunki z językiem ukraińskim, zwłaszcza do opieki nad najmłodszymi dziećmi.

 Informacja o zbiórce: https://www.facebook.com/powiatkoscierski/posts/5003136153079238.

Na żywo | 4.03.2022 r.
godz. 23:40

Pomorscy policjanci apelują o pomaganie tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony i konta. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wiele osób zauważa różnego rodzaju działania, które wykorzystują motyw wojny.

– Pojawia się wiele „lewych" stron z rzekomą pomocą, linków z filmami, które po kliknięciu przekierowują do prośby o podanie danych logowania do naszych kont. Zalecamy, w razie podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebooka, żeby m.in. zmienić hasła i włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Schemat oszustwa wykorzystujący przejęte konta Facebook nie jest nowy, teraz wzbogacony o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji, jakie towarzyszą wszystkim w związku z panującą sytuacją – ostrzegają policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

– Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut – alarmuje CERT Polska.

godz. 23:20

Bezpłatne lekcje pływania i seansy filmów dla dzieci w języku ukraińskim, albo pierogi i barszcz. Oprócz zbiórek żywności, ubrań, czy pieniędzy, na uchodźców wojennych z Ukrainy czekają też inne formy wsparcia.

WIĘCEJ: Dla dzieci darmowy „Kosmiczny mecz 2” po ukraińsku. Co jeszcze czeka na uchodźców?

godz. 23:00

Leroy Merlin Polska przeznacza milion złotych na wsparcie dla Ukrainy oraz wstrzymuje współpracę z rosyjskimi i białoruskimi dostawcami 

Dotychczasowa współpraca z dostawcami z Rosji i Białorusi miała charakter marginalny, jednakże decyzja o wstrzymaniu współpracy ma dla nas wymiar symboliczny. Najlepszą rzeczą, jaką możemy w tej chwili zrobić, to okazać solidarność z ofiarami tego konfliktu oraz przeznaczyć realne i materialne wsparcie wszystkim poszkodowanym. W związku z tym, całkowity dochód ze sprzedaży wszystkich produktów pochodzenia białoruskiego bądź rosyjskiego, które jeszcze znajdują się na półkach sklepowych, będzie w całości przekazany na rzecz potrzebujących, zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. W tym celu Leroy Merlin Polska w trybie natychmiastowym przeznacza milion złotych na wsparcie materialne i finansowe obywateli Ukrainy. Jest to jedynie pierwszy etap działań pomocowych mówi Krzysztof Kordulewski, dyrektor generalny Leroy Merlin Polska.

godz. 22:30

Ratownicy z Pomorza pomagają na Ukrainie. Codziennie dostajemy relację od medyków – lekarza i czterech ratowników. Oto najnowszy raport.

„Wczoraj podczas powrotu stanęliśmy na stacji konwojem. Na moment przed odjazdem i decyzją, że włączymy na trasie sygnały świetlne, usłyszeliśmy alarm przeciwlotniczy. Nie powiem, że nie dostaliśmy gęsiej skórki. Zapadła decyzja o wyjeździe, ale już bez błysków, aby nie być celem”.

WIĘCEJ: Medycy z Pomorza pomagają w ewakuacji z Ukrainy dorosłych i dzieci chorych na raka

godz. 21:50

Gdańscy policjanci przez kilka ostatnich dni prowadzili zbiórkę artykułów spożywczych, higienicznych, opatrunkowych oraz leków, które trafią teraz do ukraińskich policjantów i ich rodzin.

Policjanci w budynku wydziału ruchu drogowego wyznaczyli specjalne ogólnodostępne miejsce, gdzie funkcjonariusze przynosili potrzebne produkty, a cała akcja rozpoczęła się od wpisu policjantki na jednym z komunikatorów społecznościowych. Wśród przyniesionych darów znalazły się m.in.:

  • woda,
  • żywność, w tym jedzenie dla dzieci,
  • koce,
  • śpiwory,
  • środki higieniczne,
  • baterie,
  • zapałki,
  •  zestawy pierwszej pomocy,
  • leki.

Zebrane produkty przewieziono do Oddziału Prewencji Policji KWP w Gdańsku. Stamtąd część artykułów trafi do rodzin ukraińskich policjantów, które przyjadą do Gdańska. Pozostałe przedmioty zostaną przekazane ukraińskim policjantom, którzy walczą za swój kraj i odpierają rosyjską inwazję.

godz. 21:30

Ziemia płonie pod ich czołgami, ale powtarzamy cały czas: zamknijcie nasze niebo – apeluje z atakowanego przez rosyjską armię Kijowa Leonid i opowiada nam o codziennym życiu w stolicy napadniętego kraju. Relacje polsko-ukraińskie porównuje do swoich z dzieciństwa: na co dzień z bratem można się kłócić, a nawet bić, ale kiedy pojawia się agresywny dresiarz, trzeba razem stanąć przeciwko niemu. Dresiarzem, czyli gopnikiem, jest teraz Rosja, i Putin.

WIĘCEJ: Relacja z Kijowa: Rosja zachowuje się jak gopnik

godz. 20:40

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do polskich przedsiębiorców i konsumentów o solidarne zachowania w związku atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę.

  • Konsumencie, kupuj świadomie: zwracaj uwagę na kody kreskowe: 460-469 (wyprodukowano w Federacji Rosyjskiej), 481 (wyprodukowano na Białorusi). 

– Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

godz. 19:50

Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowało specjalną ofertę dla uchodźców z Ukrainy:

  • od zaraz i do odwołania uchodźczynie i uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnego wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Bezpłatny wstęp przysługuje także osobom towarzyszącym. Wystarczy ustna deklaracja,
  • wszystkie planowane wystawy wraz z towarzyszącymi im programami edukacyjnymi będą sukcesywnie uzupełniane informacjami i materiałami w języku ukraińskim, w szczególności wystawa edukacyjna dla dzieci zostanie w pełni dostosowana językowo dla mówiących po ukraińsku,
  • Dział Edukacji MNG przygotowuje gry i zabawy miejskie, które pomogą dzieciom i ich opiekunom poznać Gdańsk oraz ułatwić adaptację do nowej sytuacji życiowej. Działania animacyjne będą wydarzeniem towarzyszącym wystawie rycin Matthaeusa Deischa i rysunków Friedricha Lohrmanna.

godz. 18:45

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku prowadzi zbiórkę darów dla dzieci i kobiet, które przybywają do miasta z ogarniętej wojną Ukrainy. Potrzebne są konkretne artykuły, które MOPR przekaże potrzebującym uchodźcom, zwłaszcza tym, którzy pozostaną w Gdańsku dłużej. Ważne, aby były to rzeczy nowe. Zbiórka obejmuje:

  • środki higieniczno-pielęgnacyjne i osobiste dla dzieci i kobiet, m.in.: ręczniki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, mydła, szampony, żele pod prysznic, chusteczki, podpaski, pampersy, kremy do ciała, bieliznę – majtki w różnych rozmiarach, podkoszulki, ciepłe skarpety,
  • dziecięcą odzież (w tym dla nastolatków),
  • wyprawki szkolne, m.in.: przybory do pisania, do malowania, zeszyty, bloki rysunkowe, piórniki, plecaki,
  • zabawki i gry dla najmłodszych.

Dary można dostarczać:

  • do magazynu MOPR przy ul. Konrada Leczkowa 1A we Wrzeszczu w dni powszednie (w godz. pracy ośrodka). W razie pytań, informacją służy koordynująca zbiórkę Anna Dunajska, tel. kom.: 797 909 119,
  • do Domu Sąsiedzkiego „Zakopianka” przy ul. Zakopiańskiej 40 w Gdańsku Siedlcach w dni powszednie w godz. od 8:00 do 18:00. Przyjmą je organizatorzy społeczności lokalnej MOPR.

Odbiór darów odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w epidemii.

godz. 18:05

Gdańskie carillony dołączają do akcji Światowego Stowarzyszenia Carillonistów. W sobotę, 5 marca odbędzie się koncert w wykonaniu Moniki Kaźmierczak i Pawła Hulisza. Transmisja będzie dostępna również online w mediach społecznościowych.  

– Koncerty o pokój na Ukrainie odbędą się w sobotę, 5 marca na 4 kontynentach. Usłyszymy je w Europie, Ameryce, Azji oraz w Australii. Akcja jest również wspierana przez rosyjskich i ukraińskich carillonistów. W tych dwóch krajach, w Petersburgu i w Kijowie, powstały niedawno nowe carillony, a także szkoły kształcące przyszłych muzyków. W Gdańsku wspólnie z trębaczem Pawłem Huliszem wykonamy hymn Ukrainy. Nie zabraknie również utworów ukraińskich kompozytorek i kompozytorów – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Sobotni koncert rozpocznie się o godz. 12:05 z wieży Ratusza Głównego Miasta. Transmisja odbędzie się za pośrednictwem profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

godz. 16:45

W stanie wojennym malowałem sprayem na murach wymyślone przez siebie hasło: czołgi do Wołgi, a smród na Wschód. Jak widać, dzisiaj też pasuje – mówi Krzysztof Skiba, satyryk i lider zespołu Big Cyc.

WIĘCEJ: Skiba: Satyra to równie silna broń. Często mocniejsza niż karabiny

godz. 16:15

W gdańskim klubie B90 odbyły się koncerty dla Ukrainy pod nazwą TRICITY FOR U: KONCERT DLA UKRAINY. Wystąpili:

  • 1988,
  • Mielzky,
  • Kuba Knap,
  • Łona i Webber,
  • UNDA Records,
  • Odme,
  • Emil G,
  • JupiJej.

Dochód z wydarzenia, honoraria artystów i wszystkich pracowników przeznaczono na pomoc humanitarną i logistyczną dla Ukrainy.

godz. 16:05

W mojej – może naiwnej – ocenie, w czasie wojny trzeba bardziej myśleć o pomaganiu niż o wojowaniu – mówi dr Wiesław Baryła, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

WIĘCEJ: Wiesław Baryła: Na wojnie wszyscy jesteśmy ofiarami

godz. 16:00

Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz kontakty drogą mailową dla osób, które chcą przekazać Policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.

WIĘCEJ: Policja uruchomiła specjalną infolinię dla uchodźców z Ukrainy i ich rodzin na terenie RP

godz. 15:35

Polsat Plus Arena Gdańsk stanie się od przyszłego tygodnia centrum pomorskiej pomocy samorządowej dla Ukrainy. W piątek, 4 marca z Gdańska wyruszył pierwszy transport z pomocą humanitarną dla ogarniętych wojną miast.

WIĘCEJ: Konwój humanitarny do ukraińskich miast wyrusza z Gdańska

Na żywo | 3.03.2022 r.
godz. 18:36

Kolejne ukraińskie murale pojawiają się na Pomorzu

godz. 16:56

Zbliża się kolejna rocznica zdobycia Malborka w 1945 roku przez Armię Czerwoną, rokrocznie obchodzona przez lokalny samorząd poprzez złożenie kwiatów na cmentarzu wojennym poległych żołnierzy radzieckich. W tym roku nie będzie jednak żadnych uroczystości. Jak zapowiada burmistrz miasta Marek Charzewski, w obliczu wojny na Ukrainie zamierza zrezygnować nawet z symbolicznego składania kwiatów.

17 marca przypada symboliczna rocznica zajęcia Malborka przez wojska radzieckie w 1945 i opuszczenia miasta przez hitlerowców. Symboliczna, ponieważ historycy do dziś nie są zgodni, kiedy ostatni żołnierze niemieccy wyszli z Malborka - mimo to właśnie tego dnia delegacje samorządów składały kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu wojennym, gdzie znajdują się szczątki 529 poległych czerwonoarmistów. W latach PRL obchody te były organizowane w okazałej formie. W tym roku nie będzie ich wcale, choć cmentarz nie będzie zamknięty i jeśli osoby prywatne będą chciały położyć kwiaty i zapalić znicze, nikt nie będzie im w tym przeszkadzał.

Miasto nie otrzymało jak dotąd żadnych sygnałów od placówek dyplomatycznych Federacji Rosyjskiej, by chciały w jakiś sposób uczcić ten dzień. W poprzednich latach przedstawiciele Rosji brali czasem udział w uroczystościach.

godz. 16:10

- Dziękuję wszystkim tym, którzy zostawili codzienne obowiązki i swoje siły skierowali na pomoc uchodźcom i wojsku. Dziękujemy wszystkim… W tej chwili to dla nas bardzo ważne – mówił ze łzami w oczach Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku, który gościł na sesji Rady Miasta Gdańska. Radni wyrazili swój podziw dla bohaterskich obrońców oklaskami oraz okrzykami: Ukraina, Ukraina!

WIĘCEJ: Emocjonalna sesja Rady Miasta Gdańska. Skandowano: Ukraina, Ukraina!

godz. 14:00

W związku z rosnącą skalą potrzeb zarówno w Ukrainie i w Polsce, trójmiejska firma odzieżowa LPP wraz z Fundacją LPP zwiększyła wartość pomocy finansowej, jak i rzeczowej na rzecz osób dotkniętych konfliktem zbrojnym do 20 mln zł. 

godz. 11:55

Jeśli nie radzisz sobie z emocjami, sytuacja związana z wojną na Ukrainie wywołuje u Ciebie frustracje, lęki i ogromny stres, skontaktuj się z psychologami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.  

MOPR w Gdańsku przypomina o dostępnym, bezpłatnym wsparciu psychologicznym dla mieszkanek i mieszkańców. Już nie tylko epidemia, związane z nią poczucie izolacji i wewnętrzne rozterki, wywołują napięcia. Tragedia na Ukrainie potęguje emocjonalne problemy. W każdej takiej sytuacji bezpłatną pomocą psychologiczną służą gdańszczankom i gdańszczanom specjaliści MOPR. To wsparcie dostępne jest:

  • w dni powszednie, w Centrach Pracy Socjalnej w dzielnicach,
  • w sytuacjach nagłych, kryzysowych pod numerami tel.: 58 511 01 21/22 (całodobowo, w Ośrodku Interwencji Kryzysowej MOPR w Gdańsku),
  • w sytuacjach dotyczących przemocy w rodzinie, całodobowo pod numerem tel.: 797 909 112.

Dodajmy, że psycholodzy MOPR są też zaangażowani w pomoc dla potrzebujących Ukrainek i Ukraińców, przybywających do miasta. To specjalistyczne wsparcie świadczone jest w ramach programu Gdańsk Pomaga Ukrainie.

godz. 11:20

Rada Miasta Malborka na swojej nadzwyczajnej sesji przyjęła stanowisko, w którym kategorycznie sprzeciwia się napaści Rosji na Ukrainę. Radni wyrazili w imieniu malborczyków solidarność z narodem ukraińskim, zadeklarowali gotowość wsparcia i pomocy, także dla uchodźców przybywających do Malborka.

Ponadto przyjęto uchwałę, w której upoważniono burmistrza Malborka do rozwiązania umowy o współpracy partnerskiej z miastem Swietłyj w Rosji. Jak stwierdził burmistrz Marek Charzewski, wzajemne kontakty układały się bardzo dobrze, współpracowano m.in. w realizacji projektów unijnych i transgranicznych. Jednak niemożliwa jest dalsza współpraca z miastem leżącym na terenie kraju, który jest agresorem wobec innego narodu.

Obie uchwały przyjęto jednogłośnie.

godz. 11:15

Odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie ich na raty, a w przypadku składek na własne ubezpieczenia – umorzenie. Z tych form pomocy, oferowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mogą skorzystać płatnicy, którzy w związku z wojną w Ukrainie mają trudności z terminowym opłaceniem składek.

Przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności odczuwają skutki wojny w Ukrainie mogą liczyć na pomoc ZUS. Jedną z form wsparcia jest odroczenie terminu płatności składek. Gdy ZUS zgodzi się na zmianę i podpisze z przedsiębiorcą umowę, ten będzie mógł uregulować składki później. Nie zapłaci wtedy odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną. ZUS może odroczyć tylko składki bieżące lub przyszłe, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Jeśli przedsiębiorca ma zadłużenie z tytułu składek i nie może go spłacić jednorazowo, może złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty. Jeżeli ZUS podpisze umowę z płatnikiem, będzie on mógł
uregulować należności na uzgodnionych warunkach. Wtedy również zapłaci opłatę prolongacyjną. 

- Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnego zdarzenia, które powoduje, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia firmy, może złożyć wniosek o ich umorzenie. Umorzeniu podlegają wtedy wyłącznie należności z tytułu składek na własne ubezpieczenia - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy pomorskiego ZUS. 

W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy doradców ds. ulg i umorzeń, którzy są do dyspozycji w placówkach ZUS. Ich zadaniem jest wskazanie najdogodniejszego sposobu uregulowania zadłużenia, a także zapewnienie pomocy w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.

godz. 11:00

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała do gdańszczan o szacunek i wsparcie także dla Rosjan mieszkających w Gdańsku, mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę.

- To nie naród rosyjski napadł na Ukrainę, ale Władimir Putin i jego poplecznicy. Dzisiaj niestety zaczynają do nas docierać sygnały o tym, że w szkołach, w których w jednej klasie są dzieci z Rosji i Ukrainy, zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Widzieliśmy także oblane farbą centrum kultury rosyjskiej – mówi prezydent Gdańska. - Bardzo was proszę, my z miasta solidarności, miasta pokojowej rewolucji, bądźmy społeczeństwem z otwartymi sercami, tymi, którzy nie dzielą, ale łączą. Być może ci, którzy przyjechali do nas Rosji, zrobili to z jakiegoś poważnego powodu. Być może są przyszłą elitą Rosji, która będzie chciała odbudowywać ten kraj według zasad demokratycznych, funkcjonujących w dzisiejszej Europie. Wspierajmy ich tu na miejscu, nie powodujmy, by czuli się niechciani. Gdańsk jest dla każdego, kto wyznaje takie wartości jak szacunek do drugiego człowieka, otwartość i solidarność.

Gdańsk Pomaga Ukrainie

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Na żywo | 2.03.2022 r.
godz. 23:30

Powstała mapa mieszkań dla uchodźców z Ukrainy.

godz. 23:25

Lotos straż pomaga Ukrainie!

godz. 23:20

Port Gdynia i Polski Czerwony Krzyż wspólnie dla Ukrainy!

Rozpoczęła się zbiórka darów rzeczowych pod hasłem #napomocUkrainie. Potrzebne są:

  • ŚRODKI OPATRUNKOWE, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków,
  • KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń,
  • ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy,
  • Nowe koce i śpiwory.
  • Uwaga! Nie jest prowadzona zbiórka odzieży.

Dary można przynosić do siedziby Zarządu Morskiego Portu Gdynia przy ul. Rotterdamskiej 9 w godzinach 7:30-17:00. Chętni mogą też składać artykuły w Magazynie Centralnym PCK przy ul. Sobieskiego 18 (dawny wydział chemii Uniwersytetu Gdańskiego).

godz. 22:40

Gdynia przygotowała niezbędnik informacyjny, dzięki któremu uchodźcy łatwiej odnajdą się w nowej sytuacji. Poradnik jest dostępny na stronie gdynia.pl w polskiej i ukraińskiej wersji językowej.

– Pierwsze dni i tygodnie w nowym miejscu bywają trudne. Obywatele Ukrainy, którzy uciekają do Polski przed wojną, często nie znają języka i lokalnych przepisów, szczególnie teraz, kiedy w związku z sytuacją dynamicznie się one zmieniają. Dlatego przekraczając granicę naszego kraju i udając się do różnych miast, potrzebują oni przede wszystkim informacji, co dalej. Z myślą o nich przygotowaliśmy poradnik, w którym łatwo i szybko można znaleźć informacje na temat pobytu w naszym kraju, i wsparcia, jakie oferuje Gdynia. Mogą z niego korzystać również mieszkańcy naszego miasta, którzy chcieliby pomóc Ukraińcom tu, na miejscu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

godz. 22:00

Poczta Polska od wtorku, 1 marca bezterminowo zawiesiła wykonywanie wszystkich rodzajów przekazów pieniężnych do Rosji. Do odwołania nie przyjmuje:

  • usługi przekaz pocztowy zagraniczny/Transfer EKSPRES ZAGRANICA,
  • MoneyGram,
  • RIA.  

Przekazy pieniężne nie są przyjmowane w sieci Poczty Polskiej: 4 700 placówkach i filiach placówek pocztowych. Usługa nie jest też świadczona w agencjach pocztowych.

Jednocześnie, w ramach wsparcia dla obywateli Ukrainy, RIA Money Transfer oraz Poczta Polska przygotowały preferencyjne warunki realizacji przekazu pieniężnego do Ukrainy. Niezależnie od wartości przesyłanych pieniędzy, do 10 marca 2022 r. każdy transfer gotówkowy będzie zwolniony z opłaty manipulacyjnej.

godz. 21:30

Pierwsze dary z gminy Kartuzy, w tym najwięcej z sołectwa Staniszewo, za pośrednictwem miejscowej szkoły pojechały już na Ukrainę. Zawozi je na miejsce konfliktu Grupa Profika.

Akcję koordynował burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Autobus odsprzedało Grupie Profika „po cenie złomu” P.A. „Gryf”. Paliwo do autobusu zapewniło natomiast P.B. „Górski”.

Grupa Profika wysłała na Ukrainę trzy autobusy z darami z różnych części Polski. Pierwszy pojechał do Żytomierza, drugi do Lwowa, trzeci do mniejszych miejscowości położonych pod Lwowem. Wszystkie trzy autobusy po opróżnieniu z darów na Ukrainie będą kursowały na granicę z pełnym transportem uchodźców, którzy mogą przekroczyć granicę i schronić się w Polsce przed wojną.

godz. 21:05

UNICEF solidarny z dziećmi na Ukrainie!

– W wyniku eskalacji konfliktu, coraz więcej dzieci jest zabitych bądź rannych. Dzieci doznają głębokiej traumy z powodu otaczającej je przemocy. Otrzymujemy doniesienia o zniszczonych szpitalach, szkołach, wodociągach, sierocińcach i infrastrukturze sanitarnej. Dlatego apelujemy o zawieszenie trwających działań zbrojnych na Ukrainie. Pozwoliłoby ono na dotarcie ze wsparciem humanitarnym do ludzi odciętych od pomocy na skutek intensywnych nalotów i walk – podał UNICEF, który prowadzi także specjalną zbiórkę.

godz. 20:45

Wycofajcie ze swojej oferty produkty białoruskie i rosyjskie. Wprowadźcie własne, indywidualne sankcje gospodarcze na Białoruś i Rosję – apeluje Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego.

WIĘCEJ: Bojkot rosyjskich i białoruskich towarów w Polsce

godz. 20:40

Prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił mnie żebym przekazał wszystkim Polakom jego płynące z głębi serca podziękowania za wielkie wsparcie, którego Ukraina doświadcza od naszego kraju i społeczeństwa. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda.

godz. 20:35

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak wstrzymał projekt uchwały o dalszym przedłużeniu udostępnienia Rosjanom lokalu przy ulicy Długiej 35, w którym znajduje się Dom Rosyjski.

WIĘCEJ: Działalność Domu Rosyjskiego w Gdańsku stoi pod znakiem zapytania

godz. 20:15

Informacja o możliwości przekazania Ukrainie samolotów myśliwskich przez kilka krajów europejskich wywołała wielkie zainteresowanie. Doniesienia z Ukrainy wyraźnie wskazują, że Rosjanie zdobyli panowanie w powietrzu, mimo dostarczania stronie ukraińskiej broni przeciwlotniczej. Dlatego pozyskanie samolotów – choć nie nowych, za to doskonale znanych ukraińskim pilotom, z wciąż dużymi możliwościami walki – byłoby bezcennym wsparciem obrońców zaatakowanego kraju.

WIĘCEJ: Polskie myśliwce MiG-29 dla Ukrainy? Czy chodzi o maszyny z Malborka?

godz. 19:40

W ciągu niespełna 3 dni organizacja Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, zrzeszająca 19 tys. firm zatrudniających 5 mln pracowników, wraz z partnerami zebrała ponad 1 mln zł na wsparcie ogarniętej wojną Ukrainy.

– Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tym, co dzieje się aktualnie na Wschodzie. Ludzkie cierpienie i lęk docierają do nas z każdej strony. Wobec tego bezprzykładnego aktu, nie można się zgodzić, by Ukraina pozostała bez wsparcia. Jedną z inicjatyw w ramach organizacji Pracodawcy RP jest uruchomienie specjalnego rachunku bankowego, na który można przelać środki finansowe – mówi Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup niezbędnych artykułów, które będą w danej chwili najbardziej potrzebne. Zbiórka prowadzona jest przez cały czas, a zakupy są realizowane na bieżąco, do czasu stabilizacji sytuacji na Ukrainie. Im więcej środków uda się zgromadzić, tym więcej artykułów będzie można kupić i przekazać obywatelom Ukrainy.

Oficjalne rachunki bankowe zbiórki prowadzonej przez Pracodawców RP:

  • w PLN: PL 71 1240 5963 1111 0010 2485 5177, z dopiskiem „UKRAINA”,
  • w EURO: IBAN: PL97 1240 5963 1978 0000 4796 3935, z dopiskiem „UKRAINA”,  SWIFT:  PKOPPLPW.

Działania przedsiębiorców w ramach naszej akcji nie ograniczają się do przekazywania wpłat. Firmy wykorzystują wszystkie swoje zasoby, by nieść wymierną pomoc, w takich obszarach jak: transport, zakwaterowanie czy wsparcie w szukaniu pracy. Teraz najważniejsza jest pełna solidarność  z Ukraińcami. Ich walka jest naszą wspólną sprawą jako obywateli europejskich społeczeństw demokratycznych  – mówi Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu Polskiej Rady Biznesu.

godz. 19:00

Pomorska KAS solidarna z Ukrainą. W ciągu zaledwie dwóch godzin zbiórki uzbierała niemal 13 tys. zł. Za te środki kupione zostały najbardziej potrzebne produkty, takie jak żywność i środki czystości. Wszystkie rzeczy zawieziono do Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, skąd trafiły na przejścia graniczne w Zosinie, Hrebennem, Dorohusku i w Dołhobyczowie.

– Jedzą i piją to, co im przygotowano, biorą coś z odzieży i jadą w dalszą podróż. Ludzie ci mają twarze, na których rysują się ulga, przerażenie i zmęczenie. To prawdziwa ludzka tragedia, której można dotknąć – powiedział pan Jerzy, pracownik Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, który pojechał w stronę granicy.

Zbiórka pieniędzy w pomorskiej KAS trwa nadal. Zgromadzone środki zostaną przekazane na pomoc sąsiadom z Ukrainy.

– Pojedziemy tyle razy, ile będzie trzeba – dodał pan Jerzy.

godz. 17:50

Prezydent Andrzej Duda o godz. 20:00 wygłosi orędzie.

godz. 17:15

Grupa CCC rozszerza akcję DajSwoimButomDrugieŻycie. W jej ramach firma zbiera buty, odświeża je i oddaje potrzebującym. W związku z wydarzeniami na Ukrainie, całe otrzymane w tym tygodniu obuwie Grupa przekaże uchodźcom. Akcja realizowana jest we współpracy z firmą WoshWosh, która zajmuje się profesjonalną dezynfekcją butów. Obuwie można oddać w dowolnym sklepie CCC w Polsce. Obecnie najbardziej potrzebne są buty jesienno-zimowe oraz sportowe: damskie i dziecięce. W związku z wyjątkową sytuacją, firma prosi o przekazywanie obuwia w dobrym stanie.

godz. 16:50

RWE solidarne z Ukrainą! Spółka przekazała 1 mln euro na organizacje humanitarne, które zajmują się uchodźcami w Polsce.

– Polska jako kraj bezpośrednio sąsiadujący z Ukrainą stała się dla wielu miejscem schronienia i jest tam teraz potrzebna szybka pomoc w przyjmowaniu uchodźców i zapewnieniu im opieki – poinformowała spółka w komunikacie.  

RWE wspiera także swoich pracowników zaangażowanych w niesienie pomocy humanitarnej.

– Myślami jesteśmy z narodem ukraińskim, który musi znosić okropności wojny. Atak na Ukrainę nie tylko narusza prawo międzynarodowe i prawo Ukraińców do samostanowienia o swoim życiu, ale także pragnienie pokojowego współistnienia, jakie żywi wiele osób w Rosji. To działanie w najbardziej brutalny sposób pokazuje, że demokracja, wolność i pokój nie są rzeczami oczywistymi. Musimy stanąć w ich obronie – mówi dr Markus Krebber, prezes zarządu RWE.

godz. 15:55

Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby solidarne z Ukrainą. Dary można przynosić do siedziby stowarzyszenia w Kartuzach (ul. Dworcowa 13 pawilon 10) od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-17:00. Zbiórka prawdopodobnie będzie także prowadzona w weekend.

Potrzebne są:

Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby zbiórka
źródło: Facebook/Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby

– Pilne potrzeby na teraz: pani Swietlana potrzebuje składanego łóżka i psychologa do swojej mamy, która do Kartuz przyjechała wczoraj. Równie pilnie potrzebne są: lekarstwa, chemia kosmetyki, baterie, latarki, chemia do sprzątania, w tym płyny, np. do mycia naczyń, karma dla zwierząt, przybory szkolne, kawa, herbata, puszki i pudełka, aby przesypać cukier i to, co jest w papierze. Wydaliśmy już makaron. Potrzebne są jednorazowe tacki. Wszystko jest potrzebne dla osób, które wzięły walizkę – poinformowało Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby.

Trwa także zbiórka pieniężna przeznaczona na:

  • kamizelki kuloodporne,
  • hełmy,
  • środki medyczne,
  • inne elementy niezbędne dla broniących swojego kraju Ukraińców.

Wpłaty można realizować na konto:
Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby
PL 92 1090 1102 0000 0001 4238 3874
Tytułem: „Wsparcie dla Ukrainy”

Potrzebni są także wolontariusze. Mogą się zgłaszać poprzez formularz.

Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby zachęca też do zgłaszania do rejestrów samorządów możliwości przyjęcia uchodźców pod swój dach.

– Choć będziemy starali się przekierowywać uchodźców na oficjalne tory (ze statusem uchodźca, objęci opieką przez samorząd), to prosimy również o zgłaszanie takich możliwości do nas, w sytuacjach kiedy, z przyczyn różnych, przez krótki czas uchodźcy nie będą mieli możliwości skorzystać z zasobów gmin – podało Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby.

godz. 13:12

Nie wiadomo, ilu uchodźców wojennych już trafiło do Gdańska, ale miasto przygotowuje się na długą drogę. Jak dotąd zebrano 1,5 mln zł na pomoc uciekinierom, przygotowywany jest konwój humanitarny oraz opieka dla dzieci pozbawionych rodziców. Zamiast ubrań, zwłaszcza używanych, potrzebne są konkretne przedmioty, których lista jest na bieżąco publikowana. Wsparcie potrzebne będzie również przy odbudowie m.in. partnerskiego Mariupolu.

- Od soboty przewinęło się przez to miejsce około 200 osób – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska na konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek rano na Dolnej Bramie 8. Spotkanie odbyło ię w punkcie recepcyjnym, gdzie trafia część uchodźców wojennych po agresji wojsk rosyjskich kierowanych przez Władimira Putina na Ukrainę. Zaznaczyła jednak, że nie wiadomo, ile ogółem osób przyjechało do miasta, a tylko jedna z prywatnych gdańskich firm ściągnęła 500 członków rodzin swoich pracowników.

- Chcę was poprosić, żebyśmy równie chętni do pomocy byli za tydzień i za miesiąc, bo ta sytuacja się nie skończy – zaapelowała.

Gdańsk Pomaga Ukrainie. Monika Chabior

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

godz. 12:37

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza rodziców dzieci w wieku 4-12 lat na specjalne warsztaty wokół „Stołu dobrych słów”. Ich celem jest pomoc rodzicom młodszych dzieci w rozmowach o wojnie dzieci nie radzą sobie z natłokiem strasznych informacji na ten temat i ciężarem, jaki one niosą. Warsztaty odbędą się w czwartek, 10 marca, w godzinach 19.00-21.00. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Znaleźliśmy się jako rodzice, opiekunowie, wychowawcy w obliczu sytuacji, do której nikt nas nie przygotował. Nie tylko musimy zmierzyć się z własnymi, często trudnymi emocjami, ale i jednocześnie być wsparciem dla najmłodszych. Dzieci nie rozumieją tego, co się dzieje, a wiedzę o tym, jak sobie radzić i co myśleć, czerpią z obserwacji nas, dorosłych mówi Aleksandra Musielak, psycholożka, która poprowadzi warsztaty. W dużej mierze od nas zależy, jak dzieci poradzą sobie z otaczającą je rzeczywistością, jaką opinię na jej temat w sobie wykształcą i w jaki sposób będą rozmawiać o tym, co się dzieje, ze swoimi kolegami i koleżankami w przedszkolu czy w szkole.

godz. 11:50

W czwartek, 3 marca przed budynkiem Urzędu Miasta Gdyni, odbędzie się wiec poparcia dla Ukrainy.

- Spotkamy się, by wspólnie odśpiewać ukraiński hymn, wyrazić swój sprzeciw wobec wojny i poparcie dla bohaterskich obywateli Ukrainy - mówi Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prasowa UM w Gdyni. 

Tego samego dnia o godz. 17 odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana dla mieszkańców na telebimie przed urzędem. Udział w niej weźmie konsul generalny Ukrainy w Gdańsku – Oleksandr Plodystyi. W porządku obrad znajdzie się m.in. rezolucja potępiająca zbrodnie wojenne reżimu Władimira Putina oraz wyrażająca deklarację wsparcia dla Ukrainy.

Ponadto radni złożyli wniosek o zerwanie współpracy z dwoma miastami: rosyjskim Kaliningradem i białoruskimi Baranowiczami.

Po zakończeniu sesji wspólnie zaśpiewamy ukraiński hymn „Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola”, a głos zabiorą: prezydent Wojciech Szczurek, konsul Oleksandr Plodystyi i przedstawiciele narodu ukraińskiego oraz białoruskiego.

godz. 11:49

Koncert „Apokalipsa” światowej sławy śpiewaka operowego oraz marcowe spektakle „Fidelio” Opera Bałtycka dedykuje narodowi Ukrainy. Podczas wydarzeń widzowie będą mogli wziąć udział w zbiórce funduszy, które wesprą Ukraińców. 

WIĘCEJ: Opera Bałtycka dla Ukrainy

godz. 11:26

Fragmenty tekstów pochodzące z ukraińskich dramatów, poezji i prozy, zestawione z informacjami medialnymi oraz wyborem komentarzy i wpisów z mediów społecznościowych – zamierzają czytać studentki i studenci Uniwersytetu Gdańskiego. Początek wydarzenia – w środę o godz. 18

- Chcemy oddać głos nie tylko ukraińskim twórcom, ale też ludziom, w których imieniu się wypowiadają: chcemy oddać głos „zwykłym” obywatelom Ukrainy, naszym sąsiadom i przyjaciołom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny – wyjaśniają Paulina Eryka Masa i Katarzyna Kręglewska, organizatorki wydarzenia. - W geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami, przeczytamy fragmenty tekstów pochodzące z ukraińskich dramatów, poezji i prozy, zestawione z informacjami medialnymi oraz wyborem komentarzy i wpisów z mediów społecznościowych.

W czytaniau wezmą udział m.in. Aktorki i aktorzy Teatru Wybrzeże i teatru Miniatura Dorota Androsz, Anna Kociarz, Ewa Jendrzejewska, Piotr Łukawski, Marzena Nieczuja-Urbańska, dramaturg Mariusz Babicki, Adam Nalepa z Teatru BOTO. Autorami koncepcji i opracowania czytania są Dorota Androsz i Mariusz Babicki

Wydarzenie zorganizowane zostało przez studentów UG z kierunków wiedza o teatrze oraz zarządzanie instytucjami artystycznymi

Organizatorzy apelują o wzięcie udziału w zbiórce organizowanej przez Studentów dla Ukrainy – potrzebne artykuły można będzie przynosić do wolontariuszy w trakcie wydarzenia, lub bezpośrednio na miejsce zbiórki (Wydział Nauk Społecznych UG, główny hol).
Podczas spotkania prowadzona będzie również zbiórka pieniężna.

Co jest potrzebne?

  • jedzenie o długim terminie przydatności do spożycia (ryż, makaron, mąka, cukier, olej, czekolada, ciastka, batony, wafelki, itp.)
  • produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, żywność puszkowana
  • batony, batony energetyczne, ciastka, słodycze
  • woda i soki butelkowane
  • jedzenie dla dzieci i niemowląt o długim terminie przydatności
  • opatrunki, gazy, woda utleniona, bandaże elastyczne itp.
  • środki higieny osobistej (tampony, podpaski, szczoteczki i pasta do zębów, mydło, żel pod prysznic, szczotka/grzebień do włosów, itp.)
  • środki higieny dla dzieci (pampersy, chusteczki nawilżane, itp.)
  • przytulanki (nie muszą być nowe, ale w dobrym stanie, wyprane)
  • elektronika (powerbanki, latarki, itp.)
  • karimaty, śpiwory, koce (wyprane, jeśli używane)
  • kamizelki odblaskowe

Miejsce: Sala Teatralna, budynek Neofilologii UG, ul. Wita Stwosza 51 (wjazd na teren kampusu od strony ul. Bażyńskiego, bramy nr 2 i nr 3).

Uniwersytet Gdański zbiórka dla Ukrainy

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

godz. 11:20

Dyrektorzy kilkunastu placówek kulturalnych na Pomorzu w geście solidarności z narodem Ukrainy. Poniżej jego treść.

WIĘCEJ: W obliczu wojny. Oświadczenie przedstawicieli pomorskich instytucji artystycznych

godz. 11:17

Trzech lekarzy z prywatnej Przychodni Medivec w Pruszczu Gdańskim zdecydowało się na okazanie wsparcia narodowi Ukrainy. Najpierw miała być po prostu flaga tego państwa wywieszona na przychodni, szybko jednak okazało się, że zorganizują pomoc medyczną – na tym najlepiej się znają. Zaczęło się od jednej terenowej karetki, a skończyło - na dwóch takich karetkach oraz dwóch tradycyjnych. A to wszystko zorganizowane w zaledwie kilka dni.

WIĘCEJ: Akcja lekarzy z Pruszcza Gdańskiego. Na Ukrainę trafią karetki z wyposażeniem medycznym

Na żywo | 1.03.2022 r.
godz. 18:15

Bezpłatne przejazdy promami Stena Line dla Ukraińców i organizacji pomagających Ukrainie.

– Stena Line jest zaniepokojona skutkami konfliktu na Ukrainie i chce pomóc Ukraińcom szukającym schronienia w innym kraju, oferując im bezpłatny transport naszymi promami. Pasażerowie z Ukrainy będą od dziś rezerwowani na pierwszy dostępny rejs, w takim zakresie, na jaki pozwoli bezpieczeństwo i pojemność naszych promów. Osoby chcące skorzystać z bezpłatnego transportu, muszą posiadać ważny paszport i okazać go w porcie – poinformowała Stena Line Polska.

Stena Line będzie również oferować bezpłatny transport zarejestrowanym organizacjom charytatywnym i humanitarnym, których celem jest wspieranie ludzi na Ukrainie.

– Udzielimy pomocy w takim zakresie, na ile tylko pozwolą względy bezpieczeństwa i nasze możliwości przewozowe – podała Stena Line Polska.

Na podobny krok zdecydowała się także Polska Żegluga Bałtycka.

–  Polferries we współpracy z Zarządami Portów Gdańsk, Szczecin-Świnoujście, Ystad oraz Nynashamn niesie pomoc obywatelom Ukrainy poprzez nieodpłatny transport ładunków z pomocą humanitarną ze Szwecji. Polferries bez żadnych opłat będzie również przewozić ukraińskich uchodźców, na podstawie okazanych dokumentów. Chcąc jak najlepiej wykorzystać nasze możliwości, zwracamy się z prośbą o zgłaszanie się podmiotów organizujących na terenie Szwecji pomoc i zbiórki na rzecz Ukrainy. Informacje z danymi kontaktowymi oraz pytania prosimy przesyłać mailowo na adres: [email protected] – poinformowała w komunikacie spółka Polferries.

godz. 18:05

W Gdyni przygotowano dodatkowe miejsca dla uchodźców z Ukrainy.

  • W ciągu kilku godzin w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. płk. Dąbka 207 ustawiono 140 łóżek.
  • W Przystani Lipowa 15 i Wymiennikowni na Chyloni – kolejnych 60 miejsc.
  • Wkrótce będą dostępne te w Gdyńskim Centrum Sportu.
godz. 17:50

Już ponad 4300 osób i instytucji zaoferowało pomoc uchodźcom z Ukrainy. Z przedstawicielami ponad 30 firm z Pomorza spotkali się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji.

– Pomoc, którą przygotujemy dla uchodźców z Ukrainy, musi być różnorodna, bo różne są potrzeby, wielu z nich chce podjąć pracę i zyskać samodzielność. Dlatego jestem wdzięczna i bardzo dziękuję gdańskiemu i pomorskiemu biznesowi, że zaoferowały tak dużą pomoc w zatrudnieniu migrantów wojennych – powiedziała Aleksandra Dulkieiwcz, prezydent Gdańska.

Wcześniej w sztabie Gdańsk Pomaga Ukrainie odbyło się spotkanie prezydent Gdańska z Wojewodą Pomorskim i Konsulem Ukrainy. Narada dotyczyła współpracy instytucji miejskich i rządowych w związku z napływem uchodźców wojennych. 

  • Pojedyncze rodziny, potrzebujące pomocy, powinny zgłaszać się do punktu przy ul. Dolna Brama 8. Tam mogą one liczyć na zapewnienie schronienia, wyżywienia, pierwszej pomocy i dalszych instrukcji.
  • Natomiast grupy zorganizowane, które do Gdańska przyjeżdżają autokarami, czy busami, powinny kierować się do hali Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Traugutta 29.

– Wiem, że wiele osób czeka na kontakt z nami. Proszę o cierpliwość, staramy się jak najszybciej akceptować chęć i formę pomocy, ale to zajmuje czas, zwłaszcza że naprawdę ofert jest mnóstwo, to niesamowite, jak bardzo chcemy pomóc i jak wielu jest chętnych. Odezwiemy się na pewno do wszystkich. Proszę jednak pamiętać, że ta pomoc potrzebna jest na długi okres – mówi Dobrawa Morzyńska, dyrektor Fundacji Gdańskiej.

  • Uruchomiony został także oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe na Polsat Plus Arenie Gdańsk. Tam można przekazywać dary z prowadzonych zbiórek, które docelowo mają zostać wysłane na Ukrainę. W celu umówienia się na składowanie wielkogabarytowych dostaw materiałów z punktów pomocowych, konieczny jest kontakt pod numerem tel.: 509 502 893.
  • Pojedyncze paczki z darami można także przekazywać w sekretariacie stadionu przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, brama wjazdowa nr 1, tel.: 517 250 663.

Zbierane są tylko nowe rzeczy. Aktualnie najbardziej potrzebne są:

  • koce zwykłe i termiczne,
  • środki higieniczne dla dzieci i dorosłych,
  • apteczki,
  • środki czystości,
  • śpiwory,
  • latarki,
  • baterie.
godz. 17:20

W Sopocie są już pierwsze osoby uciekające z ogarniętej wojną Ukrainy. Miasto koordynuje różnorodne działania pomocowe od początku rosyjskiej agresji, przygotowuje się do przyjęcia kolejnych, potrzebujących wsparcia osób.

Trwa zbiórka darów, jednak na tę chwilę nie potrzeba już odzieży

Nadal można przynosić:

  • środki opatrunkowe – bandaże, plastry, gazę, środki do dezynfekcji,
  • leki – przeciwbólowe, przeciwgorączkowe dla dorosłych oraz przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dla dzieci,
  • środki higieniczne (np. podpaski, tampony) i środki czystości (np. szczoteczki i pasty do zębów, mydło, szampon),
  • rzeczy dla dzieci: pieluchy we wszystkich rozmiarach, mokre chusteczki, kremy pielęgnacyjne dla niemowląt, dziecięce płyny do kąpieli, mleko w proszku, kaszki, słoiczki,
  • żywność z długim terminem przydatności do spożycia.

Część z zebranych rzeczy otrzymają uchodźcy, którzy pojawią się w Sopocie, natomiast część, jak środki opatrunkowe, a także środki czystości i żywność, zostanie dołączona do transportów humanitarnych, które pojadą do Lwowa oraz do miasta, z którym Sopot nawiązał kontakt. 

Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zachęca do kontaktu osoby chcące pomagać jako wolontariusze. Biuro SCOPiW jest czynne od poniedziałku do piątku, od 8:30 do 16:30. Kontakt e-mail: [email protected], tel.: 729 863 777, 58 341 83 52.

Na stronie Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu znajduje się informacja o tym, jak i gdzie sopocianie mogą włączyć się w pomoc uchodźcom z Ukrainy: http://scop.sopot.pl/jak-moge-wlaczyc-sie-w-pomoc-uchodzcom-w-sopocie/.

godz. 16:30

Organizacje przedsiębiorców z Pomorza apelują do rządu o uproszczenie wszelkich formalności i umożliwienie uchodźcom z Ukrainy szybkiego podjęcia pracy w Polsce. – Dzięki temu sprawimy, że będą oni w stanie samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby materialne – apelują pracodawcy z Pomorza.

WIĘCEJ: Pracodawcy z Pomorza apelują o szybką możliwość zatrudniania uchodźców z Ukrainy

godz. 15:41

Trójmiejska firma odzieżowa LPP organizuje pomoc dla osób dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie. Oprócz wsparcia udzielanego pracownikom i ich bliskim od pierwszych dni konfliktu, Fundacja LPP w ramach współpracy z partnerami społecznymi – Fundacją Gdańską oraz Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, przekaże 1 mln zł m.in. na zapewnienie najpilniejszych potrzeb uchodźców znajdujących schronienie na terenie Trójmiasta oraz osób pozostających w objętym wojną kraju. Firma wspiera również Pomorski Oddział PCK przekazując w ramach pomocy rzeczowej odzież swoich marek.

- W ciągu kilkunastu godzin udało nam się stworzyć sztab Gdańsk Pomaga Ukrainie, który odpowiada na potrzeby osób wymagających pomocy oraz tych, którzy zgłaszają chęć wsparcia Ukrainek i Ukraińców przybywających do Gdańska. Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc i bardzo dziękujemy Fundacji LPP za szybką reakcję. Środki te będą przekazane zarówno na doraźną, jak i systemową pomoc długofalową dla migrantów z Ukrainy – mówi Dobrawa Morzyńska, dyrektor zarządzająca Fundacji Gdańskiej.

godz. 15:35

Wśród ludzi, którzy przyjeżdżają na polsko-ukraińską granicę z pomocą dla uchodźców, zaczęli pojawiać się sutenerzy – przestrzegają służby i organizacje pomocowe i radzą, jak się przed nimi chronić.

Ostrzeżenia – po polsku i po ukraińsku – zamieściła na swoim profilu na Facebooku Fundacja La Strada, międzynarodowa organizacja, walcząca z handlem i niewolnictwem.

„Drogie i drodzy, dostajemy wiele informacji o sytuacjach, kiedy młode, samotne kobiety lub kobiety z dziećmi są namawiane lub wręcz nagabywane do korzystania z pomocy (podwiezienia, noclegu) przez osoby niekoniecznie mające uczciwe intencje. W tej sprawie jesteśmy w stałym kontakcie z policją i Strażą Graniczną.

WIĘCEJ: Uwaga! Na granicy pojawiają się oszuści i sutenerzy

godz. 14:55

Konwój ze sprzętem przekazanym przez strażaków z województwa pomorskiego wyruszył we wtorek, 1 marca z Tczewa na przejście graniczne z Ukrainą. St. bryg. Piotr Socha, Pomorski Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku zapewnił, że to pierwszy, ale nie ostatni transport z pomocą dla strażaków z Ukrainy.

WIĘCEJ: Pierwszy konwój z pomocą od pomorskich strażaków wyruszył z Tczewa na granicę z Ukrainą

godz. 13:25

Muzeum Miasta Malborka całkowicie zaprzestało swojej statutowej działalności, stało się miejscem gromadzenia darów przekazywanych przez mieszkańców Malborka i Żuław. Ludzie przynoszą artykuły spożywcze, środki czystości, ubrania. Przy nas pewna starsza pani przyniosła reklamówkę pełną żywności, pewien mężczyzna – torbę nowej odzieży – bielizny męskiej. Samorząd malborski apeluje do wszystkich o pomoc kierowaną, by sprawdzać, co jest potrzebne uchodźcom, zaś jeśli nie możemy tego dostarczyć, lepiej przekazać pomoc pieniężną. 

Dary odbierała m.in. wzruszona pani Wiera, mieszkanka Dniepropietrowska, która przed wojną schroniła się u swojej córki Anny, mieszkającej w Malborku. Bardzo dziękowała Polakom za pomoc. Uchodźców przybędzie więcej, także wsparcie jest nadal potrzebne.

Pani Wiera z Dniepropietrowska
Pani Wiera z Dniepropietrowska (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)

Przy segregowaniu darów pomagają wolontariusze Szlachetnej Paczki, wsparciem służą także strażacy.

godz. 12:50

W przestrzeni Gdańska pojawiły się nowe murale. Tym razem to nie żadne „bazgroły”, a malowidła z przesłaniem. Ich autorem jest m.in. gdynianin Mariusz Waras, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

WIĘCEJ: Artyści mają głos, tzn. spray. I nie wahają się go użyć

godz. 12:05

Koncert muzyczny poświęcony pomocy Ukrainie odbędzie się w sobotę, 12 marca w sali kinoteatru Powiśle w Sztumie. Zagrają zespoły rockowe:

  • Abodus,
  • Taroth,
  • Worries.

Cały dochód przeznaczony zostanie dla rodzin ukraińskich przebywających na Powiślu.

W holu kinoteatru dodatkowo prowadzona będzie zbiórka darów dla uchodźców, ze szczególnym naciskiem na:

  • żywność,
  • śpiwory,
  • koce,
  • artykuły higieniczne.

Początek koncertu o godz. 17:00.

Jak stwierdził Piotr Podlewski, gitarzysta Abodusa:

– Nie mamy karabinów i nie Umiemy strzelać, ale mamy instrumenty i umiemy na nich grać.

godz. 11:50

Olivia Centre w partnerstwie z Gdańskim Centrum Wolontariatu uruchamia projekt wyposażania pokojów-poczekalni do opieki nad dziećmi. Pokoje umożliwiają komfortowe nakarmienie, przewijanie oraz odpoczynek dla dzieci i rodziców w trakcie oczekiwania na dopełnienie formalności w punktach recepcyjnych.

Równocześnie, w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez Polski Czerwony Krzyż, Olivia Centre organizuje zbiórkę środków higieny osobistej, żywności i środków opatrunkowych. Zebrane przedmioty będą regularnie transportowane do magazynu prowadzonego przez Polski Czerwony Krzyż, a następnie przekazywane potrzebującym.

  • Punkt jest czyny codziennie w godzinach 7:00-18:00 w budynku Olivia Prime B przy al. Grunwaldzkiej 472e w Gdańsku. Do zbiórki mogą przyłączyć się nie tylko osoby pracujące na terenie centrum, ale każdy, kto chciałby zaangażować się w tę formę pomocy.

Lista potrzeb określonych przez Polski Czerwony Krzyż:

  • ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze,
  • KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania,
  • ŚRODKI OPATRUNKOWE: zwłaszcza na zranienia i oparzenia (np. octenisept, raniseptol, asept, sól fizjologiczna w małych ampułkach – ale nie woda utleniona), hydrożele, całe apteczki ratunkowe, koce termiczne, folie NRC, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków, leki przeciwbólowe,
  • INNE: nowe koce, śpiwory, naładowane powerbanki, pościel, ręczniki, latarki, sprawne telefony komórkowe.
godz. 11:40

Na Powiślu i Żuławach więcej samorządów utrzymywało dotąd kontakty z miastami na Ukrainie niż w Rosji. Partnerów ukraińskich mają: Kwidzyn - Bar, Prabuty - Tomaszgród oraz Nowy Dwór Gdański - Sarny. Z miastami rosyjskimi współpracowały jedynie Sztum i Malbork. Ich partnerami były Polessk i Swietłyj, oba miasta w obwodzie kaliningradzkim. Czy umowy partnerskie zostaną zerwane?

Burmistrz Malborka Marek Charzewski poinformował o całkowitym zawieszeniu kontaktów ze Swietłyj. Na razie nie ma decyzji o zerwaniu partnerstwa, trwa bowiem analiza prawna wspólnego projektu unijnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Rosja. W jego ramach realizowana jest przebudowa bulwaru nad Nogatem w Malborku. Burmistrz Malborka informuje, że sekretariat programu nie widzi zagrożeń dla projektu. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Malborka, na której analizowana ma być też kwestia umowy partnerskiej.

W podobnej sytuacji znajduje się Sztum, od kilkunastu lat rozwijający współpracę z miastem Polessk. Jak wyjaśnia burmistrz Leszek Tabor, wszelkie kontakty zostały zawieszone. Nie ma jeszcze decyzji o zerwaniu kontaktów.

godz. 11:10

Kartuzy solidarne z Ukrainą. Tak przebiega akcja pomocowa organizowana przez Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby. Dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.

godz. 10:55

Darmowe obowiązkowe ubezpieczenie OC dla uchodźców z Ukrainy

Ubezpieczenie to pozwala wypłacić odszkodowanie, np. w sytuacji kiedy kierowca przypadkowo spowoduje kolizję. Uchodźcom przybywającym z Ukrainy ERGO Hestia finansuje krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni.

Aby je otrzymać, wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię ERGO Hestii obsługiwaną w języku ukraińskim: +48 58 766 34 04.

godz. 10:50

Asseco Arka Gdynia wspiera Ukrainę! Przed czwartkowym meczem (3.02.) w Gdynia Arenie przed kasami czekać będą specjalne pojemniki na artykuły pierwszej potrzeby dla obywateli Ukrainy.

godz. 10:20

Darmowe zajęcia sportowe w Ergo Arenie dla dzieci z Ukrainy

- To dla nas najbardziej naturalna droga, by, poza działaniami prowadzonymi podczas meczów, m.in. zbiórkami rzeczy potrzebnych dla obywateli Ukrainy, uruchomić w Ergo Arenie jak najczęstszą możliwość dla dzieci do uprawiania sportu i do beztroskiej zabawy. W ten sposób chcemy choć w małym stopniu przywrócić dzieciom, które trafiły do nas w ostatnich dniach, uśmiech –mówią zgodnie organizatorzy.

Zajęcia dla dzieci z Ukrainy prowadzone będą w ramach programu Trefl Kids, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Od najbliższej środy, 2 marca do polskich animatorów dołączy animator ukraiński, tak by dzieci biorące udział w zajęciach nie czuły bariery językowej. W początkowej fazie zajęcia planowane są w:

  • poniedziałki, środy i czwartki w godz. od 16:30 do 17:30.

Aktywności sportowe dedykowane będą dzieciom w wieku 6-10 lat, a na młodsze pociechy, w wieku 3-6 lat, podczas zajęć czekać będzie kącik zabaw, pełen kolorów, puzzli, gier i zabawek.

godz. 9:30

W gdańskim klubie B90 w środę, 2 marca odbędą się koncerty dla Ukrainy pod nazwą TRICITY FOR U: KONCERT DLA UKRAINY. Wystąpią:

  • 1988,
  • Mielzky,
  • Kuba Knap,
  • Łona i Webber,
  • UNDA Records,
  • Odme,
  • Emil G,
  • JupiJej.

Dochód z wydarzenia, honoraria artystów i wszystkich pracowników przeznaczone zostaną na pomoc humanitarną i logistyczną dla Ukrainy.

Na żywo | 28.02.2022 r.
godz. 23:00

Ukrainki i Ukraińcy! Jesteśmy z Wami w tym trudnym czasie. Zapraszamy Was na spotkanie z prawnikiem, doradcami i psychologiem – tak zachęcano osoby z Ukrainy, które dotarły do Tczewa. W sali konferencyjnej tczewskiego magistratu w poniedziałek, 28 lutego zgromadziło się około 200 osób. Pytań było sporo, ale i odpowiedzi na nie były konkretne. W komunikowaniu się pomagała tłumaczka.

WIĘCEJ: Spotkanie dla obywateli Ukrainy w Tczewie. Posypało się mnóstwo pytań o to, jak radzić sobie w nowym miejscu

godz. 22:10

Samorządy dostaną dodatkowe środki na edukację dzieci z Ukrainy – obiecuje ministerstwo edukacji. Na razie, nie wiadomo, jakie to będą środki ani, ile dzieci uchodźców trafi do szkół. Już w tej chwili ponad 100 tys. uczniów pochodzi z Ukrainy.

WIĘCEJ: Ministerstwo edukacji ogłosiło zasady przyjmowania do szkół dzieci z Ukrainy

godz. 21:00

Fundacja La Strada ostrzega przed sytuacjami, w których młode, samotne kobiety lub kobiety z dziećmi są namawiane lub wręcz nagabywane do korzystania z pomocy (podwiezienia, noclegu) przez osoby niekoniecznie mające uczciwe intencje.

– W tej sprawie jesteśmy w stałym kontakcie z policją i Strażą Graniczną. Tymczasem prosimy i przypominamy, jeśli korzystacie z pomocy osób prywatnych:

  • trzymajcie się dwójkami lub trójkami, nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo,
  • sfotografujcie kierowcę z prawem jazdy i wyślijcie to zdjęcie bliskim (oczywiście wcześniej poproście kierowcę o pozwolenie na wykonanie takiego zdjęcia),
  • zapiszcie numer rejestracyjny samochodu, którym jedziecie,
  • w sytuacjach wątpliwych i podejrzanych zwróćcie się do policji lub SG. Niech wylegitymują te osoby,
  • w razie poważnych problemów dzwońcie do Fundacji La Strada – poinformowała Fundacja La Strada w mediach społecznościowych.
godz. 20:40

Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę, która umożliwi uchodźcom z Ukrainy wjazd do Polski ze zwierzętami towarzyszącymi. Wytyczne dotyczą przewożenia przez granicę zwierząt bez kompletu dokumentów weterynaryjnych.

Nowe wytyczne mają usprawnić przewóz zwierząt z terenów objętych wojną, przy jednoczesnym zachowaniu jak najmniejszego ryzyka przeniesienia chorób zakaźnych do Polski lub innych krajów Unii Europejskiej.

  • Zwierzęta towarzyszące uchodźcom z Ukrainy nie muszą mieć badań serologicznych w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Powinny za to posiadać:
    • mikrochip pozwalający na ich identyfikację,
    • paszport,
    • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie – nie starsze niż 12 miesięcy.
  • Jeżeli przewożone zwierzę nie spełnia któregoś z wymogów, jego właściciel będzie musiał wypełnić odpowiednie oświadczenie. Do czasu spełnienia wymienionych warunków, zwierzę zostanie objęte kwarantanną pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.
  • Jeżeli nie będzie można udokumentować szczepienia lub jest ono nieważne, zwierzę zostanie zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz oznakowane przez Urzędowego Lekarza Weterynarii w miejscu jego tymczasowego pobytu na terenie Polski. Wszystkie koszty związane ze szczepieniami i znakowaniem są pokrywane z budżetu państwa.
  • Natomiast pozostałe zwierzęta towarzyszące, np. gryzonie, króliki czy płazy, z uwagi na brak zagrożenia związanego z potencjalnym przenoszeniem chorób zakaźnych, są zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia na wwóz do Polski.

Wszystkie niezbędne dokumenty związane z przewozem zwierząt do Polski można pobrać ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii.

godz. 20:05

Kilkanaście rodzin otrzymało już pomoc w Gdańsku

  • Pojedyncze rodziny, potrzebujące pomocy, powinny zgłaszać się do punktu przy ul. Dolna Brama 8. Tam mogą liczyć na zapewnienie schronienia, wyżywienia, pierwszej pomocy i dalszych instrukcji.
  • Grupy zorganizowane, które do Gdańska przyjeżdżają autokarami lub busami, powinny kierować się do hali Gdańskiego Ośrodka Sportu na ul. Traugutta 29. Uruchomiony został tam punkt rejestracji zorganizowanych grup imigrantów z Ukrainy. Można w nim otrzymać wszystkie niezbędne informacje, artykuły higieniczne i spożywcze, a także wziąć prysznic, ogrzać się, zjeść posiłek i otrzymać przydział na zakwaterowanie. Obecnie w punkcie przy ul. Traugutta schronienie może znaleźć 100 osób. Docelowo będzie można tam skorzystać z pomocy tłumacza, ratownika medycznego oraz psychologa. 
  • Na Polsat Plus Arenie Gdańsk uruchomiony został oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe. Tam można przekazywać dary z prowadzonych zbiórek, które docelowo mają zostać wysłane na Ukrainę. Aby umówić się na składowanie wielkogabarytowych dostaw materiałów z punktów pomocowych, konieczny jest kontakt pod numerem tel:. 509 502 893. Pojedyncze paczki z darami można także przekazywać w sekretariacie stadionu przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, brama wjazdowa nr 1, tel.: 517 250 663.

Zbierane są tylko nowe rzeczy. Aktualnie najbardziej potrzebne są:

  • koce zwykłe i termiczne,
  • środki higieniczne dla dzieci i dorosłych,
  • apteczki,
  • środki czystości,
  • śpiwory,
  • latarki,
  • baterie.

Zgłoszenia oraz rzeczy przyjmowane i odbierane są w godz. 8:00-20:00, 7 dni w tygodniu, z wyjątkiem dni meczowych (5 i 19 marca).

Obywatele Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:  

  • wsparcie psychologiczne dla uchodźców,  
  • zakwaterowanie,  
  • tłumaczenie,
  • opieka nad dziećmi,  
  • inna pomoc wolontariacka.  

Zgłoszenia/kontakt: ukraina.gdanskpomaga.pl.

godz. 18:35

Gdańsk Transport Company wspólnie z Intertoll Polska wprowadzają bezpłatne przejazdy AmberOne Autostradą A1 dla osób ewakuujących się z terenów objętych wojną na Ukrainie. Nowe zasady obowiązują od północy 1.03.2022 r. do odwołania i dotyczą samochodów osobowych poruszających się na ukraińskich tablicach rejestracyjnych.

  • wjeżdżając na autostradę, kierowca pobiera bilet,
  • zjeżdżając z autostrady, po przekazaniu biletu inkasentowi, który rozpozna ukraińskie tablice rejestracyjne (lub kierowca poinformuje o tym fakcie inkasenta), nastąpi podniesienie szlabanu i umożliwienie kontynuowania podróży.

– Zamiarem tego rozwiązania jest pomoc obywatelom Ukrainy podróżującym Autostradą A1 w związku z trwającą na Ukrainie wojną. Ufamy, że nie będzie to wykorzystywane przez obywateli Ukrainy podróżujących Autostradą A1 w innych celach, gdyż środki przeznaczone na pomoc są ograniczone – poinformowali Gdańsk Transport Company wspólnie z Intertoll Polska.

godz. 18:05

Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Kaszubskie Forum Kultury nie mogą pozostać biernymi na ostatnie wydarzenia w Ukrainie. Dlatego organizują zbiórkę dla Ukraińskich Matek z Dziećmi. Potrzebne są rzeczy nowe i zapakowane.

Środki dla najmłodszych: 

  • pieluchy jednorazowego użytku,
  • chusteczki higieniczne,
  • kaszki dla niemowląt.

 Środki higieny osobistej: 

  • mydło,
  • podpaski,
  • pasty i szczoteczki do mycia zębów,
  • ręczniki papierowe i papier toaletowy. 

Nowe, nierozpakowane rzeczy można przynosić do siedziby Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18) od poniedziałku do piątku w następujących godzinach:

  • pon.: 12:00-18:00,
  • wt.: 12:00-19:00,
  • śr.: 12:00-16:00,
  • czw.: 12:00-19:00,
  • pt.: 9:00-16:00.

Wszystkie dary przekazane zostaną Gdyńskiemu Centrum Organizacji Pozarządowych, które jest jednym z głównych miejsc koordynacji akcji pomocy Ukrainie w Gdyni.

godz. 17:50

Ukraińcy, którzy przybędą do Gdyni, mogą liczyć na wsparcie w znalezieniu pracy. Powstaje też baza firm gotowych zatrudnić cudzoziemców.

– Osoby, które dysponują paszportem biometrycznym, mogą legalnie pracować, ale aby to się mogło zdarzyć, pracodawcy, którzy mają dla nich miejsca, muszą to zarejestrować w naszym urzędzie pracy. I właśnie dlatego wzmocniliśmy obsadę, aby te rejestracje przebiegały bardzo szybko i bardzo płynnie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

godz. 17:35

Czy samoloty myśliwskie MiG-29 z Polski trafią do lotnictwa Ukrainy, toczącego walki z rosyjskim agresorem? Taką sensacyjnie brzmiącą wiadomość podał internetowy serwis „The War Zone”, zdaniem którego dyplomacja Unii Europejskiej planuje wzmocnienie ukraińskich sił powietrznych przez samoloty bojowe z państw UE. W grę wchodzą przede wszystkim myśliwce MiG-29, używane przez Polskę, Bułgarię i Słowację, doskonale znane pilotom ukraińskim. Takie samoloty są również na wyposażeniu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

WIĘCEJ: Polskie myśliwce MiG-29 dla Ukrainy? Czy chodzi o maszyny z Malborka?

godz. 16:40

Przez cały marzec Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza wszystkich obywateli Ukrainy do bezpłatnego zwiedzania! Muzeum MW jest otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-16:00 (ostatnie wejście 15:15).

godz. 16:00

Podczas niedzielnego (27.02.) meczu ekstraligi rugby Ogniwo - Master Pharm Łódź, sopocki klub zorganizował zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla walczących z rosyjskim agresorem Ukraińców. Zbiórka będzie kontynuowana przed i podczas najbliższego meczu derbowego z Lechią Gdańsk. Drużyna zbiera też krótkofalówki dla Ukrainy.

WIĘCEJ: Rugbiści i kibice Ogniwa Sopot zbierają na krótkofalówki dla Ukrainy!

godz. 15:42

W Lęborku powstał mural będący gestem solidarności i wsparcia dla walczącej Ukrainy.

godz. 15:33

Kwidzyn spieszy ze wsparciem dla partnerskiego miasta Bar na Ukrainie. Podczas poniedziałkowej sesji radni będą głosować nad uchwałą dotycząca przekazania 250 tys. zł na zakup agregatu prądotwórczego. Ma on pozwolić na utrzymanie dostaw mediów miejskich w razie braku prądu.

godz. 15:10

Na stronie internetowej ZUS ukazały się pierwsze informacje w języku ukraińskim, gdzie i na jakich warunkach uchodźcy mogą otrzymać pomoc. Będą tam sukcesywnie publikowane aktualne treści dotyczące warunków uzyskania świadczeń:

  • rodzinnych,
  • emerytalnych,
  • rentowych,
  • ubezpieczenia zdrowotnego.

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS będzie też możliwe zakładanie profilu w języku ukraińskim.

ZUS wystąpił również do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia, w razie potrzeby, bazy lokalowej dla uchodźców. ZUS ma około 1400 miejsc w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju.

Co z emeryturami i rentami pobieranymi z Polski na ukraińskie konta?

– W związku wojną na Ukrainie, część osób, które mają polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez ZUS, może nie być w stanie pobierać jej na ukraińskie rachunki bankowe. Jeśli świadczeniobiorca nie może dalej otrzymywać polskiej emerytury lub renty w Ukrainie, a znajdzie się na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki ZUS, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do oddziału w Rzeszowie, który odpowiada za wypłaty takich świadczeń. Rzeszowski oddział wznowi wypłatę świadczenia na nowy rachunek bankowy w Polsce, od momentu gdy przestało być pobierane – poinformował Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Dodał, że jeśli świadczeniobiorca znajdzie się na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, czy Czech, może wówczas zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych, i tam przekazać informację.

– Trzeba pamiętać żeby wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z ZUS, i, z powodu wojny, nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiej, w celu udzielenia pomocy. Można od razu wskazać też nowy numer rachunku bankowego w innym państwie. ZUS skontaktuje się ze świadczeniobiorcą i ustali dalszą wypłatę polskiej emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy – powiedział Krzysztof Cieszyński.

godz. 15:01

W poniedziałek, w Tczewie, odbył się wiec poparcia dla Ukrainy. 

godz. 14:58

W Tczewie, Pelplinie, Gniewie i mniejszych miejscowościach powiatu trwają zbiórki darów dla obywateli Ukrainy. Na granicę polsko-ukraińską wyjechały pierwsze transporty darów. W akcje pomocowe włączyli się nie tylko mieszkańcy, ale i przedsiębiorcy oferując na przykład transport zebranych darów na granicę z Ukrainą.

W niedzielne popołudnie w Tczewie odbył się więc solidarności z narodem Ukrainy. Wzięli w nim udział nie tylko Ukraińcy, Polacy, ale nawet Rosjanie, od dzieci aż po seniorów - manifestowali dzisiaj w Tczewie solidarność z walczącą Ukrainą. Jak powiedział jeden z uczestników - jestem Rosjaninem, ale to nie jest wojna narodu rosyjskiego, to wojna Putina. Padło wiele wzruszających słów i gestów, łzy wzruszenia z powodu pomocy, jaką Ukraińcy już otrzymali od mieszkańców Tczewa i łzy niepokoju o bliskich, którzy zostali i walczą.    

Od kilku dni do Tczewa przybywają obywatele Ukrainy. - Wielu mieszkańców natychmiast zaoferowało pomoc chętnie uczestnicząc w różnego rodzaju zbiórkach lub proponując zakwaterowanie – informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. - Aby ułatwić kontakt, tym którzy potrzebują pomocy i ją oferują utworzyliśmy specjalne forum internetowe: www.ukraina.tczew.pl.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej uruchomione zostały numery telefonów, gdzie można takie informacje przekazywać, a także dowiedzieć się gdzie otrzymać niezbędną pomoc: 698 785 659, 698 765 519, jak również pod adresem mailowym: [email protected]

Telefony czynne są w godzinach 7-18.

- Wszystkie osoby chcące udzielić pomocy prosimy o w miarę dokładne sprecyzowanie jej zakresu – wyjaśnia rzeczniczka. - Jak miałoby to wyglądać? Na przykład: zakwaterowanie – dla ilu osób, od kiedy, na jak długo, czy razem z wyżywieniem, czy będzie to pomoc całkowicie nieodpłatna lub w jakim zakresie nieodpłatna; pomoc rzeczowa – jakiego rodzaju artykuły, w jakiej ilości; nieodpłatna pomoc w tłumaczeniach; nieodpłatna pomoc prawna, psychologiczna; inna pomoc wolontarystyczna.

Wsparcie dla Ukrainy organizują praktycznie wszystkie gminy powiatu tczewskiego. Nawet w maleńkich wsiach ruszyło serdeczne wsparcie.

godz. 14:56

Miasto Starogard organizuje pomoc systemową. Nie odpisuje na maile osób, które zgłaszają chęć
przyjęcia uchodźców pod swój dach, ale każdy adres wpisywany jest do bazy danych. Dziś został
uruchomimy punkt informacyjny w Urzędzie. Powołany został koordynator, który będzie kierował akcją
pomocową.

- Punkt znajduje się w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Mickiewicza 1 – informuje
Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. - Będzie czynny od dziś - 28 lutego do
odwołania stacjonarnie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 18:00, telefonicznie całą dobę.
Koordynatorem akcji pomocowej jest Magdalena Wodzik.

Kontakt telefoniczny: + 48 790 301 104 (koordynator Magdalena Wodzik), można też dzwonić pod numer: +48 665 620 686

Utworzony punkt konsultacyjny koordynuje pomoc w zakresie: tymczasowego zakwaterowania i
wyżywienia; transportu do miejsca zakwaterowania, pomocy medycznej, w tym psychologicznej,
pomocy prawnej, opieki odpowiednio do wieku w żłobku, przedszkolu lub szkole dzieciom będącym
Uchodźcami z Ukrainy.

Starogard nawiązał współpracę z właścicielem hotelu Bachus, aby zapewnić tymczasowe
zakwaterowanie i wyżywienie dla obywateli Ukrainy, szukających schronienia przed wojną w w stolicy
Kociewia. Do dyspozycji ma 120 miejsc.

Gotowość przyjęcia do swoich domów ukraińskich uchodźców zgłosiły także 34 osoby prywatne z
miasta i okolic. Do dyspozycji jest ponad 70 miejsc dla rodzin z dziećmi. Wszystkie adresy zostały
umieszczone w miejskiej bazie noclegowej. Utworzonej przez miasto z myślą o wsparciu dla
uciekinierów z terenu objętego działaniami wojennymi.

Pomoc prawną uciekinierom z Ukrainy oferuje Stowarzyszenie Można Inaczej, a psychologiczną
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Zewsząd spływają dary dla uchodźców.

Od kilku dni w mieście trwają zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, w tym środków higienicznych,
żywności o długim terminie ważności, leków i środków opatrunkowych. Potrzebne są też koce,
śpiwory, termosy, poduszki, łóżeczka dla dzieci. Zbiórki prowadzone są w 10 punktach. Ich listę
zainteresowani znajdą na stronie miasta www.starogard.pl

- Istnieje też możliwość wpłaty pieniędzy na specjalne konto nr 86 1500 1025 1210 2007 7718 0000 z
dopiskiem „działania pomocowe dla Ukrainy” - dodaje Magdalena Dalecka.

godz. 14:31

Decyzją marszałka wojewódzka pomorskiego nowoczesny Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Sopockim Szpitalu Reumatologicznym zostanie przekazany na rzecz pacjentów z Ukrainy z traumami i urazami wojennymi i okołowojennymi. - Musimy stanąć na najwyższym poziomie, by sprawdzić się w obecnych warunkach - mówi prof. prof. Piotr Łuczkiewicz, lekarz ortopeda kierujący oddziałem.

WIĘCEJ: Szpital w Sopocie będzie leczyć rannych pacjentów z Ukrainy

Szpital Reumatologiczny w Sopocie

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

godz. 14:10

Samorząd województwa pomorskiego wypowiedział umowy o współpracy z administracją obwodu kaliningradzkiego – taką decyzję podjęto jednomyślnie podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Urząd Marszałkowski zapowiedział również przekazanie 1 mln zł na pomoc Ukraińcom przybywającym na teren województwa pomorskiego, oraz zwiększanie tej kwoty w miarę potrzeb.

WIĘCEJ: Województwo pomorskie wypowiada umowy z Obwodem Kaliningradzkim

godz. 13:23

Radni miejscy Chojnic podczas poniedziałkowej sesji, 28 lutego, jednogłośnie podjęli decyzję o zawieszeniu stosunków z partnerskim miastem Mozyr na Białorusi. To jednak nie złagodziło dyskusji, gdyż radny Zdzisław Januszewski miał żal do burmistrza Chojnic, że ten nie zrobił tego szybciej, widząc, co przez 20 lat działo się na Białorusi. - Już raz robiono ze mnie agenta Moskwy - mówi burmistrz Arseniusz Finster.

WIĘCEJ: Chojnice zawieszają partnerstwo z białoruskim Mozyrem. Ostra dyskusja radnych na sesji

godz. 12:55

W Kartuzach, w poniedziałek, Klub Wolontariatu Warto działający przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, uruchomił bazę, do której można dostarczać dary. Część zbiórki trafi do Rodzin bez Granic w Trójmieście, pozostałą część wolontariusze już rozdzielają pomiędzy potrzebujących, którzy z pomocą przyjaciół już trafili na teren powiatu kartuskiego. W kartuskim wolontariacie działają również obywatele Ukrainy.

Na stronie Klubu Wolontariatu Warto na bieżąco zamieszczane są informacje o aktualnych potrzebach. Można też zgłaszać chęć pomocy. Osoby, które chcą się włączyć w akcję pomocy poszkodowanym przez wojnę Ukraińcom mogą kontaktować się z koordynatorem klubu - Magdaleną Damps pod numerem telefonu +48 787 977 727 w godz. 7.30-22 lub ze Spółdzielnią Socjalną Pozytywka +48 537 141 371.

Burmistrz Kartuz zwrócił się też do lokalnych przedsiębiorców z prośbą o zgłaszanie chęci zatrudnienia obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, a trafili na teren Kartuz.

godz. 12:45

W biurach poselskich Lewicy trwa zbiórka darów na rzecz Ukraińców. Najpotrzebniejsze produkty można przynosić do biur Beaty Maciejewskiej i Marka Rutki. 

godz. 12:04

Tłumy uchodźców na przejściu granicznym w Medyce. Polacy przywożą jedzenie, odzież, a nawet pluszowe maskotki dla dzieci. Wielu Ukraińców zostało już stamtąd przetransportwanych do ośrodków wsparcia, w tym m.in. na Pomorze. Uchodźców jednak ciągle przybywa.

godz. 11:56

Przed niedzielny meczem, piłkarze Lechii Gdańsk i Radomiaka Radom okazali wsparcie Ukrainie.

godz. 11:53

W siedzibie rady dzielnicy Dolny Wrzeszcz trwa zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy. 

godz. 11:51

Gdańsk wstrzymuje najem kamienicy Rosyjskiemu Centrum Nauki i Kultury. 

godz. 11:46

Pomoc dla strażaków z Ukrainy płynie także z powiatu tczewskiego. 

godz. 11:45

Pomoc cały czas płynie również od mieszkańców Gdańska. 

godz. 11:41
godz. 11:38

Strażacy z powiatu starogardzkiego ze wsparciem dla strażaków z Ukrainy. 

godz. 11:00

Chojnice zawieszają współpracę z białoruskim miastem Mozyr na Białorusi.

Do momentu napaści Rosji na Ukrainę burmistrz Arseniusz Finster był przeciwny temu pomysłowi radnych klubu PiS. Jednak zmienił zdanie po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę, wykorzystując do tego również Białoruś.

- Zmieniliśmy decyzję w sprawie zawieszenia stosunków z partnerskim miastem Mozyr na Białorusi. Po pierwsze dlatego, że uderzenie wojsk rosyjskich na Ukrainę nastąpiło z Białorusi, po drugie, gdyż w pobliżu właśnie miasta Mozyr znajdują się rosyjskie baterie rakiet. Dodatkowo na lotniskach w Białorusi lądują samoloty transportowe i desantowe. Moim zdaniem Białoruś jest stroną w tym konflikcie i jestem za zawieszeniem tych stosunków z miastem Mozyr do czasu, aż w tym kraju będzie demokracja – mówi burmistrz Arseniusz Finster.

Jednocześnie chojnicki urząd oraz mieszkańcy angażują się w pomoc mieszkańcom innego partnerskiego miasta – Korsunia Szewczenkowskiego na Ukrainie. - Łączymy wysiłki, by pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Wysłaliśmy już pierwszy transport busów do Korsunia Szewczenkowskiego. Bardzo ważne są też wszystkie oddolne inicjatywy mieszkańców, za które dziękuję – mówi burmistrz Arseniusz Finster.

Do Chojnic zjeżdżają pierwsi uchodźcy, to kobiety i dzieci. Dołączą oni do swoich bliskich (mężów, ojców), którzy w Chojnicach pracują i mieszkają. Druga grupa to mieszkańcy, którzy przyjeżdżają na zaproszenie prywatne chojniczan.

Miasto zapewnia też, że przygotowuje miejsca, m.in. w szkołach czy halach, dla większych grup uchodźców.

godz. 10:15

Miał być zwykły, radosny koncert karnawałowy w Oliwski Ratusz Kultury. Był koncert pieśni ukraińskich, jako wyraz, jak zaznaczyli organizatorzy, solidarności zespołu Słowiańska Dusza z siostrami i braćmi z Ukrainy.

Na żywo | 27.02.2022 r.
godz. 20:33

Kolejne udogodnienia dla Ukraińców przybywających na Pomorze. 

- Wprowadzamy na obszarze Pomorza do odwołania dla wszystkich obywateli Ukrainy nieodpłatne i nieograniczone przejazdy pociągami PolRegio i SKM w Trójmieście - napisał na Twitterze Mieczysław Struk,  marszałek województwa pomorskiego. 

godz. 17:05

Ponad 350 tys. zł zebrano już w Gdańsku w ramach akcji pomocowej na rzecz uchodźców z Ukrainy. Blisko 500 osób zgłosiło chęć i możliwość przyjęcia i schronienia potrzebujących. Pomoc zaoferowało też 350 wolontariuszy, dodatkowo 250 chce pomóc w transporcie. Chęć współpracy zgłosiło ponad 120 psychologów.  

- Gdańszczanie i gdańszczanki oraz mieszkańcy regionu po raz kolejny udowadniają, że można liczyć na nich w trudnych chwilach. Dziękuję wszystkim, pamiętajmy jednak, że potrzebna będzie pomoc długofalowa, z każdym dniem będzie przybywało coraz więcej osób - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Rozłóżmy siły proporcjonalnie, podejmujmy przemyślane działania i zachowujmy zdrowy rozsądek, aby żadna pomoc nie został zmarnowana. Dlatego też proszę wszystkich którzy chcą i mogą pomóc o zgłaszanie tej pomocy przez stronę ukraina.gdanskpomaga.pl  

W całym Trójmieście sprawnie działa bardzo wiele zbiórek m.in.: produktów spożywczych, chemicznych, śpiworów. Mapa punktów zbiórek z informacjami, w jakich godzinach działają oraz jakie produkty potrzebują. Zachęcamy by dołączyć już do tej zbiórki, która funkcjonuje. 

Mapa punktów zbiórek: https://ukraina.gdanskpomaga.pl/zbiorki/ 

Centrum pomocy organizowanej przez Fundację Gdańską, mieści się przy ul. Dolna Brama 8. Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:  

  • wsparcie psychologiczne dla uchodźców,  
  • zakwaterowanie,  
  • tłumaczenie,
  • opieka nad dziećmi,  
  • inna pomoc wolontariacka.  

Zgłoszenia/kontakt: ukraina.gdanskpomaga.pl  

Infolinia +48 500 218 337 

godz. 15:47

Mieszkańcy Kartuz i powiatu kartuskiego w niedzielę (27.02.) tłumnie wzięli udział w wiecu poparcia i solidarności z Ukrainą. Jak powiedział Bogdan Łapa, starosta kartuski w sumie w Kartuskiem zatrudnionych jest ponad 10 tys. Ukraińców. I oni także byli obecni na manifestacji w centrum miasta.

Najbardziej emocjonalne było wystąpienie Łwa Zacharczyszyna, byłego konsula Ukrainy w Gdańsku, który na zaproszenie burmistrza gościł w Kartuzach.

- To nie jest tylko wojna Ukrainy. Agresor rosyjski napadł na nas, ale na tym może się nie skończyć. Dlatego powinniśmy się zjednoczyć, wprowadzić najbardziej dotkliwe sankcje, ale też podjąć realne działania wspierające żołnierzy ukraińskich. Oni bronią Ukrainy, swojej ojczyzny, ale bronią też Europy przed nieobliczalnym Putinem. Zachód musi się przebudzić, póki nie jest za późno – stwierdził Ł. Zacharczyszyn.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński przypomniał, że samorząd obejmie pomocą 300 osób z Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swojej Ojczyzny. Zaapelował o pomoc dla tych, którzy bronią także nas przed imperialistycznymi zapędami Putina. Zapowiedział też utworzenie punktów informacyjnych.

Z kolei współorganizator spotkania Krzysztof Rek ze Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby przygotował dla uczestników specjalne ulotki z informacjami o tym, jak pomóc Ukraińcom. A Danuta Rek, radna sejmiku województwa pomorskiego apelowała o solidarność, współczucie i empatię, bo Ukraińcy są dla nas jak bracia.

- Bądźmy razem! Wolna Ukraina! Precz z Putinem!

godz. 15:28

Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzi zbiórkę na rzecz potrzebujących Ukraińców. W mieście działa też specjalna infolinia w języku ukraińskim i adres mailowy, na który można wysyłać oferty pomocy. 

godz. 13:20

"Modlimy się za Ukrainę. Mamy nadzieję, że to koniec Putina. Jest ludobójcą! - mówiła mieszkanka Gdańska podczas berlińskiej manifestacji. Jej mąż jest Ukraińcem

godz. 11:05

Strażacy z Tuchomia (powiat bytowski) wsparli strażaków z Ukrainy. 

- Mamy szczerą nadzieję, że ukraińscy druhowie nie będą potrzebowali przekazanego sprzętu, jednak w przypadku konieczności wykorzystania go do działań ratowniczo-gaśniczych jesteśmy pewni, że z pewnością umożliwi im on ratowanie życia i mienia obywateli - napisali druhowie z OSP Tuchomie. 

godz. 10:33

W wielu miejscach na Pomorzu trwa zbiórka najpotrzebniejszych produktów dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Jeden z takich punktów zlokalizowany jest na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. 

godz. 10:28

Z brutalnie napadniętymi przez Rosjan Ukraińcami, solidaryzują się też piłkarze Lechii Gdańsk. 

godz. 10:20

Transport pomocowy z Gdańska wraca spod granicy z uchodźcami na pokładzie. 

(fot. nadesłane) 

godz. 10:00

Tak w sobotę pomagali mieszkańcy Wrzeszcza. - Dzisiaj Dolny Wrzeszcz pokazał moc. Wszystko dla Ukrainy - napisała radna dzielnicy Aleksandra Kulma.

Na żywo | 26.02.2022 r.
godz. 22:40

O wycofanie się z partnerstwa z miastem Kursk do prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego zwrócił się Klub Prawa i Sprawiedliwości.

WIĘCEJ: Pomorze wycofuje się z partnerstw z miastami w Rosji

godz. 22:30

Księga „Solidarni z Ukrainą!” w Europejskim Centrum Solidarności

– Inwazja Putina na Ukrainę wstrząsnęła światem, czyniąc wojnę realnym, bliskim doświadczeniem. Smutek, lęk, bezsilność, solidarność z narodem ukraińskim, potrzebę wsparcia czuje wielu z nas. Dlatego zapraszamy całe rodziny, wszystkich, którzy czują taką potrzebę – spisujmy myśli, dzielmy się refleksjami, nieśmy wsparcie i nadzieję – zachęca Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej

Gdzie i kiedy można się wpisać do księgi?

Europejskie Centrum Solidarności, ogród zimowy (poziom 0)

Gdańsk, pl. Solidarności 1 (wejście główne – przez Bramę nr 2, lub wejście boczne od strony placu Solidarności, idąc od przystanku tramwajowego)

  • Poniedziałek - piątek | 10:00-17:00
  • Sobota - niedziela | 10:00-18:00
godz. 21:30

Radni Klubu „Samorządność” złożyli wniosek o przeprowadzenie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdyni. Joanna Zielińska, przewodnicząca gdyńskiej rady planuje ją zwołać w najbliższy czwartek, 3 marca o godz. 17:00.

– W porządku obrad znajdzie się rezolucja potępiająca zbrodnie wojenne reżimu Władimira Putina oraz wyrażająca deklarację wsparcia dla Ukrainy – poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Gdyni.

Ponadto radni Klubu Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o zerwanie współpracy Gdyni z Kaliningradem, który dotąd jest miastem partnerskim Gdyni.

Wniosek o tej samej treści, lecz dotyczący białoruskiego miasta Baranowicze, złożyli radni Klubu „Samorządność”.

Rada Miasta Gdyni przyjmie uchwały w tych sprawach.

Również 3 marca, o godz. 18:00 przed budynkiem magistratu gdynianie będą mogli wyrazić swój sprzeciw wobec wojny oraz zamanifestować poparcie dla Ukrainy i podziw dla bohaterstwa jej obywateli.

godz. 20:30

„Putin zbrodniarzu, w*** z Ukrainy”, Wolna Ukraina”, „Morderca”, „Nigdy więcej wojny”. Między innymi takie hasła towarzyszyły protestowi „SOPOT – Solidarnie z Ukrainą”, który w sobotę, 26 lutego odbył się na Placu Przyjaciół Sopotu.

– Wykazujemy wielką solidarność wobec ludzi zdradziecko napadniętych w niepodległym kraju, w Europie, w XXI wieku. Napadniętych tak, jak myśmy byli napadnięci w 39’ roku przez sowiecką Rosję, Stalina, tak teraz napadnięci przez sowiecką Rosję Putina. Jesteśmy z Wami i będziemy z Wami. Jesteśmy i będziemy solidarni. I możecie być pewni, że: Sopot, Gdańsk, Gdynia, Warszawa, Wrocław, Zakopane, wszystkie miasta są dzisiaj Waszym domem. Ale mamy nadzieję, że domem tymczasowym, że wróci wolna Ukraina, że wróci wolna Białoruś, że będzie jedna Europa. Co więcej, mamy taką nadzieję, że wróci także kiedyś i zawita wolność w Rosji, czego wszyscy sobie życzmy – mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Poprosił mieszkańców miasta o pomoc dla Ukraińców i Białorusinów.

Głos zabrała również Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego.

– Każdy obywatel Ukrainy, który będzie chciał znaleźć schronienie w Małopolsce, taką deklarację dostaje od samorządów i jesteśmy na to gotowi. Wierzę w to, że już niedługo Ukraina będzie wolna, a my będziemy żyć w zjednoczonej Europie – powiedziała.

Zapowiedziała, że trwa zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy, którzy nie wyjechali z kraju.
 

Wołodymyr, który obecnie mieszka w Trójmieście, przypomniał wojny, jakie Rosja prowadziła w ostatnich 30 latach.

– To jest państwo barbarzyńskie, któremu są odwrotne nasze wartości europejskie, czyli solidarności, wolności i praw człowieka. Jeżeli weźmiemy i zobaczymy, co tam się dzieje naprawdę, a nie tak, jak nam mówi propaganda rosyjska, to zobaczymy, że tam nie ma żadnej wolności. To jest wielki więzień narodów. I Rosja nie odpuści tym narodom, nie odpuści ze swoich krwawych rąk, nigdy. Te narody muszą walczyć o swoją wolność teraz, ponieważ wszyscy albo prawie wszyscy żołnierze rosyjscy znajdują się w Ukrainie i walczą z nami, Ukraińcami. Nie poddamy się, nigdy. Zwalczymy tę napaść, zwalczymy tych barbarzyńców, zwalczymy i będzie cywilizacja dalej rosnąć – mówił.

Iwanka, która również mieszka w Trójmieście, mówiła:

– Cieszę się, ze tu jestem, z kolei moja rodzina została w Ukrainie, nie wyjechali. Prawie „padłam”, jak moja mama, a moja mama jest nauczycielką, powiedziała mi jakoś ostatnio: „Całe życie uczyłam dzieci, że muszą kochać swoją ojczyznę, bronić jej. To jak mam teraz wyjechać?”. Wierzymy w to, że ci co teraz walczą za nas, całą Europę, cały świat, oni przetrwają i będą zwalczać to zło, bo to jest zło, które, niestety, panuje teraz w XXI w.

Psycholożka z Sopockiego Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców w emocjonalnym wystąpieniu powiedziała, że jej Ojczyzna Ukraina jest brutalnie atakowana przez Rosję.

– Zrzucane są bomby na domy, gdzie są dzieci, kobiety, mężczyźni, zwierzęta. Dlaczego? Bo tak chce dowódca Putin. Ten człowiek, on nie jest w ogóle człowiekiem, on już dawno pokazuje twarz psychopaty, to nie jest zdrowy człowiek. Ten atak na Ukrainę, on zaczął się nie w czwartek, on idzie od 2013 r. Nasza armia, nasi mężczyźni – oni są przygotowani, więc walczą jako bohaterowie i bardzo skutecznie – powiedziała.

godz. 19:45

Do końca marca bezpłatna komunikacja miejska dla migrantów wojennych z Ukrainy!

– Taką decyzję Gdynia podjęła wspólnie z gminami zrzeszonymi w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej. W najbliższych dniach wydane zostanie stosowne zarządzenie – poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Gdyni.

godz. 18:50

Pierwsi uchodźcy z pogrążonej wojną Ukrainy dotarli też na ziemię chojnicką. W Czersku (powiat chojnicki) schronienie znalazło pierwsze osiem osób. Dwie matki z dziećmi oraz siostra jednej z nich zamieszkały w mieszkaniu w Szkole Podstawowej nr 2. Diana, Nadzieja i Rusłana oraz pięcioletni Oleksij i dwuletni Stepan pochodzą z miejscowości Rawa Ruska.

WIĘCEJ: Pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy już na Pomorzu

godz. 18:30

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska z Koalicji Obywatelskiej i radni opozycyjnego w mieście Prawa i Sprawiedliwości chcą, by stolica Pomorza wycofała się z partnerstwa z miastami w Rosji: Kaliningradem i Sankt Petersburgiem. Podobne pomysły, wynikające z napaści wojsk Władimira Putina na Ukrainę, pojawiają się w Gdyni.

WIĘCEJ: Trójmiasto wycofuje się z partnerstw z miastami w Rosji

godz. 17:55

Wojna tocząca się na Ukrainie spowodowała wprowadzenie najwyższego w historii Wojsk Obrony Terytorialnej współczynnika stawiennictwa. Jak podaje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT terytorialsi z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia zostali alarmowo powołani w trybie natychmiastowym. Dla żołnierzy brygad OT z województw:

  • podlaskiego,
  • lubelskiego
  • i podkarpackiego

wprowadzony został reżim 6-godzinny oraz 12-godzinny dla żołnierzy wszystkich pozostałych brygad OT.

Wojska OT mają służyć wsparciem administracji państwowej i samorządowej, realizującej zadania przyjęcia uchodźców. Obecnie w całym kraju działa 15 brygad WOT, których liczebność sięga 32 tysięcy żołnierzy. Jedną z nich jest 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. 

godz. 17:45

Trwa zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy w wielu miejscach regionu. W Dzierzgoniu w powiecie sztumskim tylko przez jedną godzinę dostarczono ich tyle, że wystarczyło to na wyprawienie na polsko-ukraińską granicę pierwszego samochodu, wypełnionego środkami higienicznymi, pampersami, żywnością. Dary nadal można dostarczać do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu.

godz. 17:30

W Gdyni rodzice z 8-miesięczną Darią trafili do schroniska młodzieżowego jeszcze w piątek, 25 lutego wieczorem. Następnego ranka pierwsi uchodźcy wojenni pojawili się w Sopocie, a gotowość na przyjęcie osób uciekających z napadniętej przez armię rosyjską Ukrainy deklaruje też Gdańsk.

WIĘCEJ: Pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy już w Trójmieście

godz. 16:20

Sopot rozpoczyna zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. To:

  • nieużywana, nowa odzież dla kobiet i dzieci,
  • żywność z długim terminem przydatności do spożycia,
  • środki higieniczne i środki czystości,
  • środki opatrunkowe.

Wszystkie rzeczy można przynosić przez całą dobę do Urzędu Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27.

WIĘCEJ: Pomorze wspiera uchodźców z Ukrainy. Jak i gdzie pomagać?

godz. 16:15

Na Placu Przyjaciół Sopotu trwa protest pod hasłem: „SOPOT – Solidarnie z Ukrainą”.

godz. 14:30

– Precz z Putinem! Putin won! Kijów-Warszawa, wspólna sprawa! – skandowała ponad setka demonstrantów pod Konsulatem Federacji Rosyjskiej w sobotę, 26 lutego po południu. Pikietujący domagali się przerwania rosyjskiej agresji na Ukrainie, ale też uwolnienia przez białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki więzionych od dawna przedstawicieli Polonii w tym kraju, m.in. Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

– Każde społeczeństwo, jeżeli tylko czegoś chce, to do tego prędzej, czy później, częściej później, ale dojdzie – wspominała słowa znanego opozycji z czasów PRL Andrzeja Gwiazdy Natalia Nitek-Płażyńska, prezeska organizującej zgromadzenie fundacji „Łączy nas Polska” i żona posła Prawa i Sprawiedliwości. – My też potrafiliśmy dojść do swojego, potrafiliśmy wybronić się spod tego jarzma niewoli, którą nam narzucała Rosja. Dzisiaj nasz sąsiad – Ukraina jest w tej samej sytuacji. Dzisiaj są cywile zabijani, dzisiaj ludzie się muszą bać. Zaraz obok nas ludzie boją się o własne życie, dlatego właśnie my też nie możemy ustępować. Bądźmy tutaj, jeżeli będzie oczywiście taka potrzeba, za miesiąc – apelowała na koniec pikiety.

Głos zabierali również gdańscy radni PiS.

– Widzimy, co się dzieje, widzimy, jak dzielny naród ukraiński broni się od wielu godzin, wielu dni, pomimo znaczących sił, które atakują zewsząd, atakują także od strony granic Białorusi, bo kolejny terrorysta Łukaszenka pozwala mu [Putinowi – dop.red.], aby ze swojego terytorium jego wojska mogły atakować – zaznaczył Przemysław Majewski i skutecznie zachęcił zgromadzonych do skandowania skierowanego do Rosjan hasła: „Won za Don”. – Domagamy się uwolnienia Polaków, którzy są więzieni od wielu lat na Białorusi; Polaków, którzy chcą po prostu żyć w normalnym kraju, chcą kultywować tradycję polskości, to, co powinno być normalnością w każdym kraju, ale przez tego terrorystę Putina nie jest – dodał.

– Prowokatorzy, putinowskie trolle, przeciwnicy wolnej Polski, wolnej Białorusi, wolnej Ukrainy „idi na h*j”! – wtórował mu Andrzej Skiba, cytując odpowiedź, udzieloną żądającej poddania wyspy Węży załodze rosyjskiego okrętu, ukraińskich żołnierzy, strzegących tamtejszej placówki.

W innym miejscu stwierdził:

– Myślałem o tym, jak w kilku słowach podsumować to, po co tutaj dzisiaj jesteśmy. Wydaje mi się, że 3 proste zwroty oddają istotę rzeczy. Po pierwsze: wolność dla Polaków, po drugie: precz z Łukaszenką, i po trzecie: Ukraina bez Putina.

– Pochodzę z kraju, który znajduje się pod okupacją Władimira Putina i putinowskiej Rosji już od wielu lat. Dzisiaj, w trzecim dniu wojny, wojny gorącej, wojny totalnej Rosji przeciwko Ukrainie nasi koledzy Andrzej Poczobut, Andżelika Borys chyba zmienili status, bo przedtem byli zakładnikami Łukaszenki, a teraz stali się jeńcami wojennymi Putina, i tak należy to odbierać – mówił z kolei Andrzej Pisalnik, przedstawiciel Polonii białoruskiej, który wyprowadził się do Gdańska.

Przypomniał też, że na Białorusi pozostaje ok. 300 tysięcy Polaków.

– To, że Putin wtargnął na Ukrainę z terenu Białorusi, nie jest winą społeczeństwa Białoruskiego, nie jest winą Białorusinów, jest winą Putina i jego marionetki – Łukaszenki – podkreślił.

W tłumie, wśród najliczniejszych polskich flag, nie zabrakło także niebiesko-żółtych barw Ukrainy, ale i pojedynczej flagi Unii Europejskiej.

– Wolna Białoruś! Wolna Ukraina! – skandowano.

godz. 14:05

Obywatele Ukrainy przez najbliższe 4 tygodnie mogą bezpłatnie podróżować w Polsce w klasie 2 pociągami kategorii ekonomicznych TLK i IC PKP Intercity. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

– Realizujemy połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Jesteśmy przygotowani do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych. Współpracujemy z władzami RP w przedsięwzięciach, które mają zapewnić sprawność działania, a także z władzami lokalnymi i centrum zarządzania kryzysowego w Przemyślu. Dodatkowi pracownicy PKP Intercity, którzy są na dworcu w Przemyślu, m.in. koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów – poinformowało PKP Intercity.

godz. 13:30

Coraz więcej organizacji deklaruje pomoc Ukrainie. Zbiórki dla uchodźców prowadzą m.in. Uniwersytet Gdański oraz Rada Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe.

WIĘCEJ: Pomorze wspiera uchodźców z Ukrainy. Jak i gdzie pomagać?

godz. 12:40

Partia Zieloni Pomorze skierowała apele do pomorskich samorządów, które jeszcze nie ogłosiły, w jaki sposób chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy.

– Zaproponowaliśmy m.in. zapewnienie azylu, otwarcie dodatkowych miejsc pracy w sektorze publicznym, czy pomoc w asymilacji językowej – poinformowała Partia Zieloni Pomorze.

godz. 12:20

Pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej w Gdańsku trwa protest „przeciwko dyktatorowi Putinowi i rozpętanej przez niego wojnie oraz w obronie więzionych Polaków”.

godz. 12:15

Działania Federacji Rosyjskiej potępiła Pomorska Nowa Lewica.

„Jesteśmy świadkami imperialnej agresji na skalę niespotykaną od zakończenia II Wojny Światowej” – czytamy w oświadczeniu.

„W zbiorowej pamięci Pomorzan i Pomorzanek wciąż żywe jest doświadczenie II Wojny Światowej. Wiemydobrze, czym jest obca agresja, nie chcemy powtórki z historii. W ostatnich latach poczyniono wiele kroków na rzecz zakopania demonów przeszłości – nasi rosyjscy sąsiedzi stali się stałymi gośćmi Pomorza. Ten lepszy etap w relacjach został zamknięty przez imperialne ambicje jednego człowieka – Władimira Putina. Odbudowa wzajemnych relacji będzie niezwykle trudna.

Jednocześnie w ostatnich latach jesteśmy świadkami wielkiej migracji obywateli i obywatelek Ukrainy. Są naszymi sąsiadami, znajomymi z pracy i przyjaciółmi. Przeszło 90 proc. cudzoziemców na ziemi pomorskiej to Ukraińcy, w samym Gdańsku pracuje i mieszka ponad 15 tys. osób z Ukrainy.

Przerażająca wojna, którą obserwujemy od kilku dni, jest testem solidarności dla nas wszystkich. Musimy być gotowi na przyjęcie ludzi uciekających przed wojną– to wielkie wyzwanie dla rządu, samorządu oraz każdej i każdego z nas. Nowa Lewica deklaruje wszelką możliwą pomoc w sprostaniu temu wyzwaniu. Jesteśmy gotowi na zbiórkę darów, udostępnienie biur, pomoc w kontaktach z lokalnymi stowarzyszeniami i samorządami. Nasi działacze i nasze działaczki zaoferują wsparcie wolontariackie. Nie opuścimy przyjaciół w potrzebie.

Nadszedł czas, aby Pomorze stało się wzorem solidarności i otwarcia na pomoc uchodźcom i uchodźczyniom. Ponad podziałami i różnicami. Sprostamy temu wyzwaniu” – napisała Pomorska Nowa Lewica w specjalnym oświadczeniu.

godz. 12:00

Koncert pieśni ukraińskich organizuje zespół Słowiańska Dusza. Początek w niedzielę, 27 lutego o godz. 18:00 w Oliwskim Ratuszu Kultury.

WIĘCEJ: Słowiańska Dusza dla Ukrainy

Koncert charytatywny „Murem za Ukrainą” odbędzie się także w sobotę, 26 lutego o godz. 20:00 w Klubie Desdemona w Gdyni. Wystąpią: Góra Trolla, Amputacja Głowy, Balzam, Feeria. Dochód z koncertu zostanie przekazany na zbiórki przeznaczające fundusze na pomoc humanitarną obywatelkom i obywatelom Ukrainy. O godz. 17:00 rozpoczyna się kiermasz. Dochód z niego również zostanie przeznaczony na wsparcie Ukrainy.

Link do wydarzenia tutaj.

godz. 11:10

Na Rynku w Kartuzach w niedzielę, 27 lutego o godz. 15:00 odbędzie się wiec poparcia dla Ukrainy i sprzeciwu dla wojny pod hasłem „Solidarni z Ukrainą!”. Gościem wydarzenia będzie Łew Zacharczyszyn, były konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. Spotkanie organizują: Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby i burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

godz. 10:50

Protest „Stop bierności Zachodu” pod Konsulatem Generalnym Niemiec w Gdańsku. W piątek, 25 lutego uczestnicy tego wydarzenia demonstrowali w geście solidarności z narodem Ukrainy.

– 48 milionów Ukraińców czeka na zdecydowaną odpowiedź Zachodu, który w imię ciepła i komfortu we własnych domach nie jest w stanie po wielu godzinach dyskusji i spotkań nałożyć choćby poważnych sankcji na najeźdźców niszczących demokrację na Ukrainie. Przypomnijmy spadkobiercom III Rzeszy i Adolfa Hitlera, że Polska pamięta, kto był i jest teraz odpowiedzialny za wspomniane zło. I nie pozwolimy, aby historia, o której wielu już zdało się zapomnieć, powtórzyła się dzisiaj na naszych oczach – napisali organizatorzy protestu.

godz. 10:00

Gmina Kartuzy także solidaryzuje się z Ukrainą. Na kartuskim Rynku oraz przed budynkiem urzędu miasta zawisła ukraińska flaga. A burmistrz Mieczysław Gołuński zadeklarował objęcie pomocą 300 osób z Ukrainy, które zostały zmuszone do ucieczki ze swojej Ojczyzny. Zdaniem Piotra Słomińskiego z Urzędu Miasta Kartuzy, w razie potrzeby uchodźcy wojenni z Ukrainy zostaną rozlokowani w gminnych obiektach oraz miejscach przeznaczonych do organizacji obozowisk.

Na żywo | 25.02.2022 r.
godz. 22:05

Ukrainę wsparli również mieszkańcy Słupska. Tak wyrazili swoją solidarność z Ukraińcami podczas piątkowego wiecu. 

godz. 20:56

Starogardzki rynek zapełnił się w piątek ludźmi wrażliwymi, o dobrych sercach, którzy chociaż w taki sposób chcieli okazać Ukrainkom i Ukraińcom wsparcie w tej trudniej sytuacji. Spotkanie zainicjowane przez prezydenta Starogardu Janusza Stankowiaka z udziałem władz gmin i powiatu starogardzkiego stało się czasem wspólnych łez, wzruszeń, niepokoju. Hymny Polski i Ukrainy wypełniły starówkę. Polak obok Ukraińca, przejmujący śpiew i łzy...

Na starogardzkim rynku dominowały hasła: Starogard Gdański „SolidarnizUkrainą, #StandWithUkraine, Stop Russian Agression, Free Ukraine, STOP wojnie! Wolna Ukraina!

Mieszkańcy stolicy Kociewia zebrali się, by dać jasny przekaz, że są solidarni z narodem Ukrainy.

- Dziękuję Wam, że tu przyszliście żeby pokazać, że jesteśmy wściekli na to co dzieje się na Ukrainie, że Ukraińcy muszą tak cierpieć, uciekać ze swojego pięknego kraju – mówił Janusz Stankowiak. - My mamy to szczęście, że to co dzieje się na Ukrainie możemy sobie tylko wyobrazić. Ukraińcy tego szczęścia nie mają. Możemy stać bezczynnie, patrzeć, jak ten dom płonie, Patrzeć na historyczne animozje? Nie, to jest test naszego człowieczeństwa. Dzisiaj ten test musimy zdać i zdajemy go, bo coraz więcej ludzi deklaruje wsparcie dla Ukraińców. Ludzie organizują się, aby pomóc mieszkańcom Ukrainy.

O potrzebie pomocy dla Ukraińców przekonani byli wszyscy uczestnicy spotkania. Wśród zgromadzonych była liczna grupa Ukrainek i Ukraińców.

- To co się dzieje jest dla nas bardzo ciężkie, ale chcielibyśmy powiedzieć wam, że jesteśmy wdzięczni, że okazujecie nam takie wsparcie – podziękowała zgromadzonym na starogardzkim rynku jedna z Ukrainek mieszkających w Starogardzie. - Bardzo dziękujemy z całego serca. Nasi rodzice, nasze rodziny zostały w ojczyźnie. Niektórzy nie mogą wyjechać, bo po prostu nie ma jak. Chcielibyśmy wsparcia dla tych, którzy jadą, którym udało się stamtąd wyrwać. Dziękuję jeszcze raz, że nam pomagacie. Dziękuję z całego serca od całego narodu Ukrainy.

godz. 19:05

Kwidzyńskie przedszkole niepubliczne Chatka Puchatka zaoferowało pomoc obywatelom Ukrainy, którzy potrzebują pomocy w opiece nad dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Przedszkole zapewni darmową opiekę, pobyt, wyżywienie i wsparcie na miarę możliwości. Kontakt do Chatki Puchatka +48 500-330-354.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kwidzynie założył "Bazę miejsc tymczasowego zakwaterowania" z myślą o przyjęciu mieszkańców Ukrainy, uciekających przed działaniami wojennymi. Jeżeli ktoś dysponuje wolnym pokojem, mieszkaniem czy nieruchomością, może to zgłaszać pod numerami telefonów: 55 646 46 38 (pn. – pt. w godz. 7.00-15.00); 695 999 810 (w weekendy i po godz. 15.00) także pod adresem e-mail: [email protected]

MOPS prosi o przygotowanie danych kontaktowych oraz podstawowych informacji o lokalu (adres, powierzchnia, obecne wyposażenie lub konieczność uzupełnienia, czas udostępnienia).

godz. 18:20

Trzeba szybko kupić benzynę, bo rezerwy idą dla wojska. Polska zostania skażona płynem radioaktywnym z Czarnobyla. Te dwie informacje są fałszywe i prawdopodobnie powstały w ramach rosyjskiej wojny informacyjnej w Internecie, by wpłynąć na nastroje społeczne w Polsce? Jak radzić sobie z weryfikacją fake newsów? Dlaczego dajemy się nabierać? - odpowiada dr Wiesław Baryła, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS

WIĘCEJ: Rosja rozpoczęła wojnę informacyjną w Internecie. Jak sobie radzić z fałszywymi informacjami?

(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

godz. 18:00

W Starogardzie Gdańskim rozpoczyna się wiec poparcia dla Ukrainy.

godz. 17:40

W Gdyni przygotowano około 400 miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsi z nich już tam trafili. Do Polski przyjeżdżają całymi rodzinami, w pojedynkę, ale bardzo często trafiają tu tylko kobiety z dziećmi.

Przyjeżdżające do Gdyni rodziny z dziećmi, lub osoby z koniecznością dłuższego pobytu, będą zakwaterowane w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A. W tej chwili są tam przygotowane 132 miejsca.

Nad zapewnieniem uchodźcom ciepłych i zimnych posiłków będzie czuwał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Spółdzielnia Socjalna „Razem”. Potrzebujący otrzymają też od miasta podstawowe pakiety środków higieny i czystości. Świadczone będzie również wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim dla dzieci i dorosłych.

Zbiórkę niezbędnych rzeczy codziennego użytku zorganizowało w mieście Stowarzyszenie In gremio. 
Na bieżąco monitorują potrzeby i aktualizują listę.

Dary w postaci wyłącznie nowych produktów można przynosić do Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27-31)

Środki dla najmłodszych:

  •  pieluchy jednorazowego użytku,
  •  chusteczki higieniczne,
  •  kaszki dla niemowląt.

Środki higieny osobistej:

  •  mydło,
  •  podpaski,
  •  pasty i szczoteczki do mycia zębów,
  •  ręczniki papierowe,
  •  papier toaletowy.

Dary (rzeczy nowe, nierozpakowane) można przynosić do siedziby w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27) przez cały tydzień w godz. 10.00-18.00. Obecnie nie będą przyjmowane leki, ubrania, produkty napoczęte i inne niewymienione na liście. Spis będzie aktualizowany w sytuacji wystąpienia potrzeby.

Zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym na miejscu militarnej agresji zorganizowała już Fundacja Pomagam.pl.

Cel można wesprzeć, wpłacając pieniądze na stronie fundacji: pomagam.pl/solidarnizukraina

godz. 17:10

Zbiórka pieniędzy na pomoc mieszkańcom Ukrainy rozpoczęła się w powiecie malborskim. Wpłaty można wnosić na konto bankowe Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Nowym Stawie. Jej prezes Marek Rukat zachęca wszystkich, którzy chcieliby udzielić wsparcia toczącej wojnę Ukrainie, by wzięli udział w zbiórce.

Akcję promują także lokalni samorządowcy. Do mieszkańców z poparciem pomysłu wystąpili burmistrz Malborka Marek Charzewski, burmistrz Nowego Stawu Jerzy Szałach oraz wójt Lichnów Jan Michalski

Dowolne datki można wpłacać na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta to: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010, z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.

Fundacja Nadzieja II
godz. 16:55

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku bezpłatnie oferuje pomoc prawną obywatelom Ukrainy dotkniętym działaniami wojennymi. W tym celu powołano specjalnych koordynatorów. Są nimi:

– Działania pomocowe zostaną dostosowane do indywidualnych potrzeb obywateli Ukrainy. Prosimy o kontakt zarówno adwokatów i aplikantów adwokackich, chcących nieść pomoc, jak i przede wszystkim obywateli Ukrainy dotkniętych działaniami wojennymi. Pomożemy! – czytamy w komunikacie Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku.

godz. 16:50

Gdynia w piątek, 25 lutego o godz. 18:00 uruchamia specjalną infolinię dla obywateli Ukrainy. Uchodźcy zdobędą tam informacje na temat noclegów, posiłków i wsparcia, jakie oferuje im miasto.

Numer specjalnej całodobowej gdyńskiej infolinii: (+48) 723 236 666.

– Infolinia z założenia będzie przeznaczona dla osób poszukujących wsparcia w postaci noclegu, posiłku, pomocy psychologicznej lub objaśnienia procedur – czytamy w komunikacie.

Gdynia solidarna z Ukrainą. Jak można pomóc?

Gdynianie, którzy chcą zgłosić gotowość do pomocy, proszeni są o zgłoszenia mejlowe na adres: [email protected].

W treści mejla należy podać:

  • rodzaj oferowanego wsparcia (przedmioty, usługi, gotowość do zaoferowania schronienia),
  • dane kontaktowe (najlepiej telefon i mejl),
  • dane personalne.

godz. 16:35

Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej w Gdańsku, w poczuciu pełnej solidarności z Ukrainą i jej mieszkańcami, oferuje pomoc prawną, konsularną oraz pomoc w organizacji zbiórek. Tel: +48 574-152-793.

godz. 16:30

NASK wesprze internautów w weryfikowaniu faktów związanych z wojną informacyjną w Internecie. Na Facebooku i Twitterze ruszają profile #WłączWeryfikację (@WeryfikacjaNASK). Jak zapowiada NASK, doświadczeni eksperci będą na nich weryfikować pogłoski krążące w sieci oraz wskazywać potencjalne przejawy działań dezinformacyjnych.

– Jako internauci nie zawsze wiemy, jak odróżnić informację prawdziwą od zmanipulowanej. Tym bardziej jest to trudne, że wiele z tych przekazów częściowo zawiera prawdę, ale przedstawioną w wykrzywionym kontekście. Do dezinformacji używane są też filmy i zdjęcia, które bardzo trudno jest zweryfikować, a robią silne wrażenie. Czasami zaś mamy do czynienia z trollami (często są to boty), które w ogóle nie podają informacji, a ich wypowiedzi mają formę agresywnych, podżegających do konfliktu opinii – wyjaśnia Robert Król, dyrektor Centrum Nowych Technologii dla Polityk Publicznych w NASK.

Dział Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK zbiera i analizuje przykłady prób wpływania na nastroje społeczne w Polsce.

– Są to m.in. pogłoski o tym, że uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą zajmować miejsca w szpitalach, potrzebne dla polskich pacjentów. Podkreślane są również koszty finansowe wsparcia dla osób, którym Polska udzieli schronienia. Pojawiają się też próby wywołania paniki, np. poprzez przekazy, że we wschodnich regionach Polski zabraknie wkrótce paliwa na stacjach benzynowych z powodu blokady importu ropy naftowej z Rosji – czytamy w komunikacie.

NASK dodaje, że nie zawsze fałszywe informacje dotyczą działań wojennych. Przykładem mogą być kampanie dezinformacyjne związane z pandemią COVID-19 i programem szczepień ochronnych.

godz. 15:55

Trójmiasto solidarne z Ukrainą. W sobotę, 26 lutego planowane są dwie manifestacje:

Tam planowany jest protest „przeciwko dyktatorowi Putinowi i rozpętanej przez niego wojnie oraz w obronie więzionych Polaków”

– Armia dyktatora Putina napadła na Ukrainę. Spełniają się ostrzeżenia śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wypowiedziane w Tibilisi, w czasie rosyjskiego najazdu na Gruzję. Nikt nie ma wątpliwości, że bandyta Putin dziś wziął na cel Ukrainę, jutro może zaatakować kraje bałtyckie, a pojutrze – Polskę – informuje Fundacja „Łączy nas Polska”, która jest organizatorem demonstracji.

Tam planowany jest protest pod hasłem: „SOPOT – Solidarnie z Ukrainą”.

Prosimy POLITYKÓW/-czki o powstrzymanie się od wykorzystywania wieców solidarności z Ukrainą do partyjnych przemówień. W Ukrainie giną ludzie, tysiące Ukraińców/-nek w Polsce cierpi z rozpaczy i niepokoju o swoich bliskich w Ojczyźnie. Nasze solidarnościowe wydarzenia są po to, aby dodać otuchy, wyrazić wsparcie i oddać głos Ukrainkom i Ukraińcom. Można też wywalić z siebie złość na zbrodniczy reżim Putina – informują organizatorzy wydarzenia, którymi są:

  • TAK Trójmiejska Akcja Kobieca,
  • Amnesty International Trójmiasto,
  • Stowarzyszenie Białorusinów na Pomorzu,
  • Fundacja Widzialne – Zmiana jest Kobietą,
  • Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze,
  • Obywatele RP Gdańsk,
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie.
godz. 15:30

Prezydent Gdańska zapowiedziała codziennie spotkania sztabu kryzysowego, którego celem będzie monitorowanie oraz reagowanie, w zależności od rozwoju konfliktu na Wschodzie. Zachęciła również do oferowania za pośrednictwem strony gdanskpomaga.pl pomocy Ukraińcom, którzy, co jest nieuchronne, wkrótce masowo przyjadą także do Gdańska.

WIĘCEJ: Prezydent Gdańska apeluje o pomoc Ukraińcom

konferencja Aleksandra Dulkiewicz, pomoc Ukrainie

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

godz. 14:45

Polskie szpitale są gotowe na przyjęcie kilku tysięcy rannych z Ukrainy - zadeklarował minister zdrowia. Gotowy jest już pociąg sanitarny do transportu rannych do 120 polskich szpitali. Z drugiej strony tylko w pomorskich w placówkach ochrony zdrowia pracuje od 300 do 500 Ukraińców - lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego. Czy część z nich wróci do ogarniętej wojną ojczyzny?

WIĘCEJ: Czy ranni z Ukrainy trafią do Szpitala Tymczasowego w Gdańsku? Polska przygotowuje się na przyjęcie ofiar wojny

godz. 14:00

Coraz więcej pomorskich samorządów solidaryzuje się z Ukrainą. Wsparcie zadeklarowały Chojnice i Starogard Gdański.

WIĘCEJ: Niepokój Ukraińców na Pomorzu. Kraj i region szykują się na uchodźców po inwazji Rosji

godz. 11:00

Na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Gdańsku zakończyła się konferencja poświęcona działaniom miasta w sprawie kryzysu na Ukrainie.

godz. 10:20

Dla nas wojna jest czymś abstrakcyjnym. Znamy ją tylko z filmów. Jeżeli ten konflikt się wydłuży i zamieni w nowy rodzaj zimnej wojny, czekają nas duże zmiany w życiu społecznym, idące wbrew naszym doświadczeniom, np. ograniczenia swobód obywatelskich – uważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

WIĘCEJ: „Czeka nas obniżenie poziomu życia, do którego przywykliśmy”

Na żywo | 24.02.2022 r.
godz. 23:00

Kwiaty i transparenty pod Konsulatem Ukrainy w Gdańsku.

godz. 22:20

– Sława Ukrainie! Solidarność naszą mocą! Putin won! – skandował wielotysięczny tłum na gdańskim placu Solidarności na wiecu spontanicznie zorganizowanym w dniu rosyjskiej napaści na wschodniego sąsiada Polski. Dominowały niebiesko-żółte flagi Ukrainy, ale nie brakowało też polskich i biało-czerwono-białych – białoruskich.

WIĘCEJ: „Solidarnie z Ukrainą!" Wielki wiec w Gdańsku na placu Solidarności

godz. 22:00

– W trybie natychmiastowym rozwiążemy umowę z tą stacją, jak również z każdym innym odbiorcą naszych paliw czy operatorem stacji korzystającej z naszego szyldu, który będzie próbował wykorzystać aktualną sytuację do nieuczciwych praktyk i manipulowania cenami paliw – napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

godz. 21:30

Olivia z gestem wsparcia dla Ukrainy i Ukraińców.

OBC wojna Ukraina

(fot. Marcin Kasperski)

godz. 21:00

W związku z rozpoczęciem przez Federację Rosyjską działań wojennych na Ukrainie, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, KRRiT podjęła uchwałę w sprawie wykreślenia z „Rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych” następujących programów:

  • RT (Russia Today),
  • RT Documentary,
  • RTR Planeta,
  • Sojuz TV,
  • Russija 24.

– Wykreślenie z rejestru oznacza brak możliwości rozprowadzania ww. programów w sieciach kablowych, platformach satelitarnych oraz platformach internetowych – podała w komunikacie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

godz. 20:30

Na placu Solidarności w Gdańsku trwa demonstracja pod hasłem „Solidarnie z Ukrainą!”

godz. 20:20

Prezydent Andrzej Duda wygłosił telewizyjne orędzie. Powiedział w nim:

– Jako Polska byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą i ukraińskim narodem. Musimy na tę agresję zareagować niezwykle stanowczo. Potrzebne są dotkliwe sankcje, które uderzą we wszystkie dziedziny rosyjskiego agresora. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO. Widzimy wyraźnie, jak silne i ważne są więzi transatlantyckie. 

– Ten trudny moment wymaga od nas wielkiej odpowiedzialności. Jesteśmy i będziemy obiektem rosyjskiej dezinformacji. Nie dajmy się skłócić, nie dajmy się podzielić – zaapelował prezydent.

godz. 20:10

Coraz większe kolejki zobaczyć można przed wieloma stacjami paliw na całym Pomorzu. Długie sznury pojazdów powodują nawet utrudnienia w ruchu. Z drugiej strony, znaleźć można też stacje benzynowe, gdzie tankuje się „od ręki”. Czy działa zaniepokojenie wybuchem wojny na Ukrainie, czy obawa przed nagłym wzrostem cen? PKN Orlen zapewnia, że ciągłość dostaw paliw zostanie utrzymana.

WIĘCEJ: Kolejki przed stacjami paliw. Orlen zapewnia że utrzyma ciągłość dostaw

kolejki stacje paliw

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

godz. 20:00

Prezydent USA Joe Biden w specjalnym oświadczeniu powiedział:

– Prezydent Putin odrzucał wszystkie wysiłki, jakie USA i nasi sojusznicy czynili, by zażegnać konflikt. Widzieliśmy rażące naruszenia prawa międzynarodowego. Putin jest agresorem. Putin wybrał tę wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą jej konsekwencje.

O wprowadzanych sankcjach prezydent mówił:

– USA nie robią tego same. Stworzyliśmy koalicję państw stanowiących ponad połowę światowej gospodarki. Już widzimy, jak upadł rubel, który dzisiaj doszedł do najniższego historycznie poziomu. Odcięliśmy największy bank Rosji od systemu finansowego USA, zaś dzisiaj blokujemy cztery kolejne duże banki. Dodajemy nazwiska do listy członków rosyjskich elit oraz członków ich rodzin, których obłożymy sankcjami. Najmocniejsze nasze działania przyjdą dopiero z czasem. Odetniemy około połowy importu wysokotechnologicznego do Rosji. Będzie to potężne uderzenie w ambicje strategiczne Putina. Agresja przeciw Ukrainie będzie kosztowała Rosję bardzo wiele.

Prezydent USA dodał, że amerykańskie spółki nie powinny podbijać cen surowców energetycznych i wykorzystywać wojny w Ukrainie dla dodatkowych zysków. Podjęto działania do kolektywnego uwalniania rezerw ropy naftowej.

Joe Biden podkreślił, że siły amerykańskie nie będą walczyć na Ukrainie, lecz znajdują się w Europie, by bronić każdej piędzi ziemi członków NATO. Autoryzowane zostały plany szybkiej reakcji oraz skierowania dodatkowych sił w Niemczech. To pozwoli rozmieścić siły w ramach oddziałów szybkiego reagowania. 

– Ameryka nie boi się tych, którzy używają siły. Agresja spowoduje że Rosja będzie słabsza, reszta świata zaś silniejsza. Nie miejcie wątpliwości, wolność zatriumfuje – stanowczo stwierdził Joe Biden.

godz. 19:30

W Gdyni wdrożono wszystkie procedury odpowiednie w czasie ogłoszenia alertu III stopnia CRP.

– Spółki komunalne, odpowiedzialne za dostarczanie usług dla ludności, takich jak dostawa wody, ciepła, odbiór ścieków i odpadów nie podlegają krajowemu systemowi cyberbezpieczeństwa, ale wdrożyły ponadstandardowe zabezpieczenia przed ewentualnym cyberatakiem – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez gdyński sztab antykryzysowy.

godz. 19:00

Solidarność z Ukrainą wyrazili rugbiści Ogniwa Sopot.

godz. 18:40

Prezydenci kilkunastu największych miast kraju zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich zadeklarowali gotowość przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Zaapelowali do ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz rodziny i polityki społecznej o przygotowanie przepisów prawnych regulujących te kwestie. List podpisali prezydenci: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia.

„Wszyscy z niepokojem obserwujemy militarny atak Federacji Rosyjskiej na suwerenne państwo – Ukrainę, naszego sąsiada zza wschodniej granicy. Eskalacja konfliktu, bez wątpienia, spowoduje napływ uchodźców na bezprecedensową skalę, szukających schronienia na terenie naszego kraju. Zgodnie z medialnymi deklaracjami przedstawicieli polskiego rządu: „przyjmiemy tylu uchodźców, ilu będzie potrzeba", Polska zobowiązała się do udzielenia pomocy migrantom.

Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego (w tym szczególnie: SPO-9 Działania w Przypadku Masowego Napływu Cudzoziemców na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) stwierdza, że organizatorem i koordynatorem działań jest administracja rządowa. Na podstawie 13. punktu wymienionej procedury, Wojewodowie zwrócili się do organów samorządowych o wskazanie obiektów na punkty recepcyjne i/lub ośrodki, w których mogliby zostać zakwaterowani obywatele i obywatelki Ukrainy.

Z dotychczasowych doświadczeń miast, związanych ze wsparciem uchodźców i uchodźczyń z Białorusi oraz ewakuowanych z Afganistanu, wynika, że w obecnej sytuacji również będą artykułowane wobec samorządów oczekiwania realizacji podobnych zadań. Zaangażowanie w pomoc uchodźcom, szczególnie w kwestii: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych – będzie ogromnym wyzwaniem dla samorządów, które gotowi jesteśmy podjąć.

W związku z powyższym, zwracamy się do strony rządowej o pilne przekazanie samorządom konkretnych informacji o planowanych rozwiązaniach prawno-finansowych w tej kwestii.

Kryzys za wschodnią granicą państwa wprowadza niepewność i nieprzewidywalność, tym bardziej potrzebne jest pilne zaplanowanie odpowiednich działań przy współpracy wszystkich potencjalnych partnerów” – czytamy w liście.

godz. 18:00

Przed konsulatem rosyjskim w Gdańsku Wrzeszczu trwa kolejna demonstracja. „Solidarność naszą bronią!”, „Wolna Ukraina!”, ale też „Putin ch**!” – skanduje kilkuset uczestników pikiety.

WIĘCEJ: „Solidarnie z Ukrainą!" Wielki wiec w Gdańsku na placu Solidarności

godz. 17:58

Poniżej lista oficjalnych źródeł przekazujących sprawdzone informacje na temat Ukrainy.

godz. 17:55

Ważne telefony!

godz. 17:40

W reakcji na działania wojenne prowadzone na Ukrainie, na stacjach benzynowych w całym kraju, szczególnie w rejonie przygranicznym, odnotowuje się wzmożony ruch.

Na Pomorzu, jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na dk 20 w Tuchomiu, na odcinku Bytów-Miastko, pojazdy oczekujące w kolejce przed stacją benzynową blokują pas ruchu na długości ok. 200 m. Kolejki są także m.in. w: Lęborku, Miechucinie, Lesznie, Kartuzach, Sierakowicach.

Tymczasem prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnia, że paliwa w Polsce nie zabraknie.
– Dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni. Jesteśmy bezpieczni, bo na przestrzeni ostatnich sześciu lat realizowaliśmy działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw surowca. Jeszcze w 2013 roku rafineria w Płocku przerabiała 98% rosyjskiej ropy. Dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

PKN Orlen poinformował w komunikacie, że zarówno zapasy ropy, jak i produkcja paliw w Grupie Orlen są na poziomie wystarczającym dla pokrycia bieżącego zapotrzebowania.

Zabezpieczone są również dostawy ropy naftowej do rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie.

– Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco, zgodnie z kontraktami długoterminowymi i spotowymi. Realizowana jest także hurtowa sprzedaż paliw. PKN ORLEN obserwuje sytuację na Ukrainie i jest przygotowany na różne scenariusze – poinformował w komunikacie płocki koncern.

godz. 17:30

Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz Pomorski Park Naukowo Technologiczny zachęcają przedsiębiorców do włączenia się w akcję #TechForUkraine.

Akcja polega na „wsparciu technologicznym dla ukraińskich organizacji pozarządowych. Obie instytucje rozesłały już do swoich baz odbiorców newslettery zawierające prosty formularz deklaracji wsparcia” – czytamy w komunikacie sztabu kryzysowego, który powołano w Gdyni.

PPNT wkrótce nieodpłatnie udostępni też na okres 6 miesięcy 5 miejsc w strefie coworkingu przewidzianych dla ukraińskich przedsiębiorców z branży IT, którzy przybędą do Polski, lub dla polskich albo ukraińskich NGO działających na rzecz wsparcia społeczeństwa ukraińskiego.

godz. 17:10

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że reprezentacja Polski nie poleci do Moskwy na barażowy mecz z Rosją o udział w mistrzostwach świata. Rozegranie meczu z Rosją wykluczają w obecnej sytuacji również federacje Szwecji oraz Czech.

Na stadionie w Moskwie 24 marca planowany był mecz Rosji z Polską w pierwszym etapie baraży. Zwycięzca spotkania miał się zmierzyć z triumfatorem meczu Szwecji z Czechami. Trzy narodowe federacje wydały wspólne oświadczenie:

„Federacje piłkarskie Polski, Szwecji oraz Czech kategorycznie potępiają agresję Rosji na Ukrainę. W związku z obecną sytuacją Polski Związek Piłki Nożnej, SvFF oraz FACR wyrażają zdecydowane stanowisko, że zaplanowane na 24 i 29 marca br. mecze barażowe do mistrzostw świata w Katarze nie powinny odbyć się na terenie Federacji Rosyjskiej. Sygnatariusze niniejszego apelu nie biorą pod uwagę wyjazdu do Rosji i rozgrywania tam meczów piłkarskich. Militarna eskalacja, którą obserwujemy, wiąże się z poważnymi konsekwencjami oraz znaczącym obniżeniem poziomu bezpieczeństwa dla naszych reprezentacji oraz oficjalnych delegacji. W związku z tym oczekujemy niezwłocznej reakcji FIFA i UEFA oraz przedstawienia alternatywnych rozwiązań dotyczących miejsc rozegrania zbliżających się spotkań".

Federacja europejska UEFA wyznaczyła na piątek, 25 lutego termin specjalnego posiedzenia w sprawie sytuacji na Ukrainie (chodzi zwłaszcza o finał Ligi Mistrzów zaplanowany w Sankt Petersburgu).

W kwestii spotkań o udział w mistrzostwach świata nie zajęła dotąd stanowiska światowa federacja FIFA.

godz. 17:00

Gdynia solidaryzuje się z Ukrainą i narodem ukraińskim.

– Dziś w nocy rosyjskie wojska zaatakowały niepodległą Ukrainę. To zbrodnia! Wyobrażamy sobie, co czują teraz Ukraińcy – mieszkańcy terenów, na które wjechały rosyjskie czołgi, i mieszkańcy ostrzeliwanych miast. Gdynianie całym sercem są z Ukraińcami, z tymi, którzy dzielnie walczą z nikczemnym wrogiem, i z tymi, którzy chronią to, co najcenniejsze – swoje rodziny. Jesteśmy także z tymi, którzy od dawna mieszkają poza swoim krajem, również w Gdyni, a teraz zamartwiają się o swoich bliskich w ojczyźnie. Jesteśmy przygotowani, by przyjąć w naszym mieście szukających schronienia przed wojną Ukraińców. Przyjaciele Ukraińcy – jesteśmy z Wami! – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

WIĘCEJ: Niepokój Ukraińców na Pomorzu. Kraj i region szykują się na uchodźców po inwazji Rosji

Mieszkańcy Gdyni, oprócz przekazywania słów wsparcia, chcą także działać, by nie pozostać biernymi i bezradnymi. Zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym na miejscu militarnej agresji zorganizowała już Fundacja Pomagam.pl.

 – Uruchamiamy oficjalną zbiórkę, która jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, a jednocześnie zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu. Nie wiemy, jak sytuacja będzie rozwijać się w kolejnych dniach, ale jedno jest pewne – już teraz nasze wsparcie może zmienić los Ukraińców, którzy zostali dotknięci wrogimi działaniami Rosji. Żeby zapewnić jak najskuteczniejszą pomoc, zebrane środki przekażemy ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach – informuje fundacja.

Link do zbiórki: pomagam.pl/solidarnizukraina.

godz. 16:22

Dzisiejsza sesja Rady Powiatu Sztumskiego rozpoczęła się od minuty ciszy, którą oddano hołd pierwszym ofiarom wojny na Ukrainie. W sali obrad Starostwa Powiatowego na znak solidarności z mieszkańcami Ukrainy, obok flag Polski i Unii Europejskiej znalazła się flaga Ukrainy.

Miastem partnerskim Prabut w powiecie kwidzyńskim jest ukraiński Tomaszgród - osiedle w obwodzie rówieńskim. Burmistrz Prabut Marek Szulc ocenił, że w ostatnich latach wzajemne kontakty nie były intensywne, choć nigdy z nich nie zrezygnowano. Teraz sytuacja się zmieniła - samorząd prabucki podejmie starania o kontakt z władzami Tomaszgrodu i ustalenie, jakie wsparcie z polskiej strony byłoby najbardziej przydatne.

Rada Powiatu Sztumskiego

(fot. archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie) 

godz. 16:10

Zbiórkę dla mieszkańców Ukrainy organizuje Fundacja Gdańska.

– W geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami, w odpowiedzi na brutalny atak ze strony Rosji, uruchamiamy zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na pomoc naszym braciom i siostrom – zarówno na terenie Ukrainy, jak i tym mieszkającym w Gdańsku.

Z dnia na dzień, Ukrainki i Ukraińcy mieszkający i pracujący w Gdańsku, gdańszczanie i gdańszczanki pochodzenia ukraińskiego, zostają pozbawieni kontaktu z rodziną, drżą o losy swoich przyjaciół. Ich bezpieczna codzienność została zniszczona.

Gdańsk nie pozostaje obojętny na krzywdę nie tylko naszych przyjaciół, ale wszystkich obywateli i obywatelek Ukrainy – zarówno tych przebywających w swoim kraju ojczystym, jak również w Polsce.

Niejednokrotnie pokazaliśmy, że w sytuacjach niemożliwych jesteśmy w stanie stanąć ramię w ramię i wspólnie osiągnąć więcej, niż zakładamy. Nie bądźmy obojętni.

 Środki zebrane w ramach zbiórki pieniędzy zostaną przekazane na realizację działań pomocowych przez organizacje pozarządowe, które już dzisiaj prowadzą działania humanitarne w Ukrainie oraz na pomoc udzielaną wspólnocie ukraińskiej w Gdańsku.

 Zbiórka dostępna jest na facebooku – https://www.facebook.com/donate/486031106489144/474915240830725/.

 Darowizny można przekazywać także na specjalne subkonto Fundacji Gdańskiej 92 1090 1098 0000 0001 1637 4445 z dopiskiem „GDAŃSK POMAGA UKRAINIE”.

W symbolicznym geście solidarności, dźwig stoczniowy przy ul. Narzędziowców oraz napis „Gdańsk” na Ołowiance podświetlone będą w niebiesko-żółtych barwach narodowych Ukrainy – poinformowała Dobrawa Morzyńska, dyrektor Fundacji Gdańskiej.

godz. 16:00

Głos w sprawie wojny na Ukrainie zabrał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

– W obliczu rosyjskiej agresji na suwerenną Ukrainę, przesyłamy Narodowi ukraińskiemu wyrazy wsparcia w walce o wolność – napisało Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W tym czasie dramatycznej próby, przed jaką stanęła Ukraina, polska Solidarność jest razem z Wami. Wykorzystamy wszelkie możliwości, abyście w tej walce nie pozostali osamotnieni. Tak jak nie pozostawiliśmy Was podczas Euromajdanu, organizując pomoc humanitarną dla ofiar i rannych, tak również dzisiaj możecie na nas liczyć.

Polakom, a szczególnie ludziom Solidarności, nie trzeba tłumaczyć, czym jest wolność. Przeżyliśmy nie tylko rosyjsko-niemiecko-austriackie zabory, ale również niemiecko-rosyjską okupację i sowiecki komunizm. Doskonale wiemy, jak nieobliczalna jest Rosja, rozumiał to również śp. Lech Kaczyński, który po agresji na Gruzję przewidział, jakie dążenia może mieć putinowska Rosja wobec sąsiednich krajów. Dzisiaj z całą bezwzględnością ten scenariusz jest realizowany.

Wzywamy społeczność międzynarodową do ostrej i zdecydowanej reakcji, w tym ekonomicznej, politycznej, informacyjnej i fizycznej izolacji Rosji. Tylko w ten sposób można zmusić Rosję do zaprzestania – powodowanych imperialnymi urojeniami – agresywnych, bandyckich działań – czytamy w stanowisku Prezydium KK NSZZ „Solidarność”, podpisanym przez przewodniczącego Piotra Dudę.

godz. 15:35

O godz. 20:00 prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. 

godz. 15:30

Konsulat Ukrainy w Gdańsku poinformował, że przez Narodowy Bank Ukrainy założono specjalne konto do zbierania środków na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy.

– Decyzja ta została podjęta w związku z wprowadzeniem na Ukrainie stanu wojennego, zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej oraz realnego zagrożeniem dla niepodległości państwowej Ukrainy, jej integralności terytorialnej. O założeniu konta specjalnego poinformował prezes Narodowego Banku Ukrainy Kyrylo Szewczenko w swoim wystąpieniu z dnia 24 lutego – podał Konsulat Ukrainy w Gdańsku.

Numer oficjalnego konta specjalnego: UA843000010000000047330992708.

Konto jest wielowalutowe, przeznaczone zarówno do przelewu środków od międzynarodowych partnerów i wolontariuszy – w walucie obcej (dolary amerykańskie, euro, funty brytyjskie), jak i od firm i obywateli Ukrainy – w walucie krajowej.

godz. 15:10

Federacja piłkarska UEFA zwołała na piątek nadzwyczajne posiedzenie w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Jednym z tematów ma być kwestia organizacji finału rozgrywek Ligi Mistrzów, który zaplanowany jest 28 maja w Sankt Petersburgu. Grupa europarlamentarzystów skierowała do UEFA list, w którym domaga się zmiany miejsca rozegrania finału i rezygnacji z innych miast rosyjskich jako siedzib rozgrywania meczów. Odwołania zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich zażądał mistrz olimpijski i świata Johannes Klaebo z Norwegii.

Punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy mają powstać dosłownie w ciągu najbliższych godzin na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Takich punktów ma być osiem. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker podał, że punkt recepcyjny będzie posiadać stanowisko Straży Granicznej, przedstawiciela danego urzędu wojewódzkiego, udzielana tam będzie pomoc medyczna, wyżywienie oraz wszelkie informacje dla uchodźców. Z tych punktów uchodźcy będą mogli udawać się do miejsc przygotowanych dla nich w głębi kraju lub do innych państw. Resort przygotował też plan opieki nad rannymi.

godz. 14:47

O godz. 13 pod konsulatem Federacji Rosyjskiej przy ul. Batorego w Gdańsku odbyła się spontaniczna manifestacja. Wzięło w niej udział około 60 osób.

Byli to głównie zamieszkali w Trójmieście Ukraińcy ale także Polacy i Białorusini. Manifestanci trzymali antyputinowskie napisy i wykrzykiwali antywojenne hasła. Z konsulatu nikt do nich nie wyszedł mimo nawoływań. W pewnym momencie na ulicy pojawił się młody mężczyzna, który próbował przerzucić coś przez ogrodzenie na teren konsulatu. Został obezwładniony i wyprowadzony przez policje, przy akompaniamencie braw manifestujących, którzy uznali ten incydent za rosyjską prowokacje.

Protest pod konsulatem Rosji w Gdańsku

Na ul. Batorego w Gdańsku od lat znajduje się konsulat Rosji. Na zdjęciu: protest po wybuchu wojny na Ukrainie (fot. Dariusz Szreter | Zawsze Pomorze)

Sami uczestnicy manifestacji zachowywali się spokojnie. Niektórzy rozdawali pączki, śpiewali, choć było widać wyraźne emocje i niepokój o bliskich na Ukrainie.

- Chciałabym splunąć pod ten budynek. Trudno się powstrzymać, ale musimy się zachowywać w sposób cywilizowany – mówiła Marta Koval, wiceprzewodnicząca gdańskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

Część kierowców przejeżdżających koło manifestacji używała sygnałów dźwiękowych na znak wsparcia.

- Każdy przejaw solidarności ze strony polskiego społeczeństwa dużo dla nas znaczy - przyznała Marta Koval.

Wśród manifestujących znalazł się tez były konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn.

- Czas rozmów, czas współczucia, czas zaniepokojenia już się skończył. Teraz zachód musi adekwatnie zareagować. Teraz jest czas działał. Jak giną żołnierze na ziemi ukraińskiej, to giną nie tylko za Ukrainę, ale za Unię, za wartości zachodnie i żeby – nazwijmy rzeczy po imieniu – rosyjski faszyzm nie wtargnął na teren Europy – powiedział w rozmowie z zawwszepomorze.pl.

godz. 14:45

Nadal trwają bombardowania Ukrainy. Są pierwsze ofiary śmiertelne. Setki ludzi jest rannych. Pokażmy swoją solidarność z Ukrainą! - apeluje kilkanaście organizacji, które o godzinie 20 na placu Solidarności, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku przygotowują wiec. Demonstracja odbędzie się pod hasłem: Solidarnie z Ukrainą!

WIĘCEJ: „Solidarnie z Ukrainą!" Wielki wiec w Gdańsku na placu Solidarności

godz. 14:30

Premier Mateusz Morawiecki z trybuny sejmowej powiedział: - To barbarzyństwo, z którym spotykamy się za naszą wschodnią granicą musi spotkać się z odporem całego demokratycznego świata. Dzisiaj Ukraina walczy również o wolność całej Europy. Jesteśmy w fazie rozmów, by wypracować najdalej idące sankcje wobec Federacji Rosyjskiej. Nasze służby i wojsko postawione zostały w stan podniesionej gotowości. 

Nie jesteśmy zaskoczeni tym, co dzisiaj się dzieje - stwierdził M. Morawiecki. - Władimir Putin chce złamać Europę terrorem. Od naszej zdecydowanej odpowiedzi zależy, czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy. Dzisiejszy poranek zmienił wszystko. Demony wojny, o których powoli zapominaliśmy, odżyły. Polska postawa powinna być postawą zdecydowaną. Działania wolnego świata idą w dwóch kierunkach. Po pierwsze wdrożenie pakietu sankcji, który będzie odstraszał od dalszych działań. Drugi kierunek, nad którym wspólnie musimy pracować, to wzmocnienie wschodniej części NATO i Unii Europejskiej. 

- Wojna za naszą wschodnią granicą musi budzić niepokój, ale stan naszej gospodarki jest dobry. Nasz budżet jest w dobrym stanie mimo wdrożonego dużego pakietu antyinflacyjnego. To nie jest czas, by martwić się kondycją naszej gospodarki - powiedział Mateusz Morawiecki. Zwrócił się też do Ukraińców - Nie zostawimy Was w potrzebie. Jesteśmy razem z Wami. Polska jako jeden z pierwszych krajów podjęła działania dla wsparcia Ukrainy w pomocy o charakterze humanitarnym. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej. Nie damy się zastraszyć, nie damy się złamać terrorowi ze strony Kremla. 

godz. 14:20

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, stanem wojennym i zamknięciem przestrzeni powietrznej dla lotnictwa cywilnego, linie lotnicze do odwołania nie będą latały na Ukrainę.

Z Gdańska do Lwowa w czwartek, 24 lutego miał polecieć Wizz Air.

Z uwagi na bieżące wydarzenia na Ukrainie i zamknięcie przestrzeni powietrznej, Wizz Air z przykrością informuje naszych klientów, że linia lotnicza musi tymczasowo zawiesić wszystkie operacje lotnicze w kraju. Pasażerowie z rezerwacją lotów przylatujących lub odlatujących z Ukrainy mogą znaleźć więcej informacji na wizzair.com lub za pośrednictwem infolinii: 00380 893 202 532. Bezpieczeństwo naszych pasażerów i załogi pozostaje naszym priorytetem i mamy nadzieję, że sytuacja na Ukrainie wkrótce się poprawi – podał Wizz Air.

– Jutro z Gdańska miały się odbyć 4 loty do Ukrainy, Wizz Air miał polecieć do Kijowa i Charkowa, a Ryanair do Odessy i Kijowa. Niestety, w związku z sytuacją w Ukrainie, te loty się nie odbędą. Pasażerów prosimy o kontakt z liniami lotniczymi – poinformował Port Lotniczy w Gdańsku.

godz. 14:10

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, napisał na Twitterze: - Przyłączam się do słów Prezydenta Bidena. Jesteśmy świadkami bezprecedensowego aktu agresji podjętego przez Rosję. Ambasador ponadto stwierdził, że Stany Zjednoczone wspólnie z sojusznikami "odpowiedzą w zjednoczony i zdecydowany sposób na zaplanowaną z premedytacją wojnę Rosji z Ukrainą".

Sztab ukraińskich sił zbrojnych przekazał, że wojska rosyjskie zaatakowały ponad 30 obiektów wojskowej oraz cywilnej infrastruktury. Strona ukraińska potwierdziła zestrzelenie samolotu An-26 ukraińskiego lotnictwa, zginęło 5 osób. 

Zakorkowane są drogi prowadzące przez teren Ukrainy w kierunku zachodnim. Wiele osób opuszcza tereny zagrożone atakiem sił rosyjskich, podróż odbywa się bardzo powoli. Ogromne kolejki tworzą się przed stacjami benzynowymi, zaczyna brakować paliwa. Oblężone są także bankomaty, apteki oraz sklepy spożywcze.

Sejm RP przyjął uchwałę wzywającą stronę rosyjską do natychmiastowego zaprzestania agresji oraz opuszczenia terytorium Ukrainy. Stwierdza w uchwale: Potępiamy zbrodniczą agresję. Wezwano społeczność międzynarodową do nałożenia jak najsurowszych sankcji na agresora. Wyrażono pełną solidarność z narodem ukraińskim. Stanowisko zostało przyjęte przez aklamację. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zarekomendowało obywatelom Polski natychmiastowe opuszczenie Ukrainy w związku z toczącymi się w tym kraju działaniami zbrojnymi.

godz. 13:46

Dla mnie Putin jest chorym człowiekiem. Naraża nie tylko Rosję, Białoruś i Ukrainę. Naraża całą Europę - mówi Marcin Samsel, ekspert ds. bezpieczeństwa, wykładowca Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

WIĘCEJ: Marcin Samsel: Putin jest chorym człowiekiem. Naraża całą Europę

godz. 13:41

Za mniej prawdopodobny scenariusz uważam próbę okupacji całego kraju, choć przed godziną Pieskow podał, że idealny wariant to „oswobodzenie całej Ukrainy od nazistów" - mówi Kacper Dziekan, starszy specjalista ds. międzynarodowych w ECS, doktorant w Zakładzie Studiów Wschodnich UAM.

WIĘCEJ: Prawdziwy scenariusz tej inwazji rozpisany jest w głowie tylko jednego człowieka

(fot. Europejskie Centrum Solidarności) 

godz. 13:04

Rada Północnoatlantycka, czyli najważniejszy organ NATO, określiła atak Rosji na Ukrainę jako całkowicie nieuzasadniony i niesprowokowany. - Zawsze będziemy całkowicie popierać integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej. W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Turcji o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów wojennych. Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji wezwało Rosję do natychmiastowego zakończenia niesprawiedliwego i bezprawnego ataku na Ukrainę. Rosyjską operację militarną wobec Ukrainy określono jako nieakceptowalną.

Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że w związku z agresją rosyjską na Ukrainę minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej.

godz. 13:00

Miastem partnerskim Nowego Dworu Gdańskiego są Sarny na Ukrainie. Miejscowość w obwodzie rówieńskim w zachodniej części kraju. Jak nam powiedział burmistrz Nowego Dworu Jacek Michalski, samorząd nowodworski stara się utrzymywać kontakt z władzami sarneńskimi. Chodzi o podanie konkretnych form pomocy, jaka byłaby przydatna dla zaatakowanych mieszkańców Ukrainy.

- Sytuacja błyskawicznie się zmienia. Oczywiście wszyscy chcą pomagać, lecz my chcielibyśmy udzielić tej pomocy w najlepszy sposób - dodaje Jacek Michalski.

godz. 12:37

Wśród miast partnerskich samorządów na Pomorzu nie brakuje miejscowości na Ukrainie. Dla Kwidzyna jednym z miast partnerskich jest Bar, znany nam choćby z powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem". Bar znajduje się wprawdzie w innej części Ukrainy, oddalonej od wschodnich granic, działania wojenne mogą jednak dotrzeć i tam.

Burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak wystosował list do mera Baru Wołodymyra Sawoluka. Pisze w nim: "To co wczoraj wydawało się snem szaleńca dziś jest faktem. Nad ranem Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej napaści ze strony Federacji Rosyjskiej. Agresja zbrojna na terytorium Ukrainy jest pogwałceniem zasad prawa międzynarodowego oraz wywołuje największy kryzys dyplomatyczny i społeczno-polityczny w Europie w XXI wieku.

Od tygodni Polacy z troską śledzili doniesienia medialne o kolejnych poczynaniach Rosji wobec Waszego kraju. Tym bardziej dotyczyło to mieszkańców Kwidzyna - miasta utrzymującego partnerska współpracę z Barem. Myślami jesteśmy z naszymi przyjaciółmi zza wschodniej granicy oraz potępiamy akt agresji, godzący w niezależność terytorialną i niepodległość Ukrainy.

Społeczność Kwidzyna deklaruje pełne wsparcie dla jedności i niepodległości Ukrainy oraz pomoc dla narodu ukraińskiego w tym trudnym czasie."

godz. 12:21

Rosyjska agresja na Ukrainę w obiektywie amerykańskiego fotoreportera. 

godz. 11:15

- Urzędujący na Kremlu bandyta i jego soldateska idą jak po swoje. Mam nadzieję, że połamią sobie zęby! - napisał na Facebooku Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

godz. 10:59

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zerwaniu przez ten kraj stosunków dyplomatycznych z Rosją. Zaapelował do wszystkich mieszkańców o narodową solidarność.

godz. 10:57

Dowództwo ukraińskich sił zbrojnych poinformowało, że nadal pod ukraińską kontrolą pozostaje miasto Szczastia w obwodzie ługańskim, zaatakowane dziś wczesnym rankiem przez siły rosyjskie i separatystów. W walkach miało zginąć około 50 napastników. Walki toczyć się miały też na obwodnicy Charkowa, gdzie zniszczone zostały cztery rosyjskie czołgi.

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończyło się spotkanie zorganizowane z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, w związku z wojną na Ukrainie. Prezydent Duda określił wydarzenia na Ukrainie jako bezprecedensowy akt naruszenia prawa międzynarodowego i gwałtu na suwerennym i niepodległym państwie.Zapowiedział, że będzie czynił wszystko, aby to, co dzieje się na Ukrainie, zostało jak najszybciej przerwane. Potwierdził, że Polska z całą stanowczością stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako Sojusz Północnoatlantycki, jako Unia Europejska.

- Mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana. Mamy nadzieję, że władze rosyjskie dokonają refleksji nad tym, że to się Rosji nie opłaca. Wierzę w to głęboko, że społeczność międzynarodowa w sposób jednoznaczny na to zareaguje. Dzisiaj przez cały dzień będziemy w kontakcie z przywódcami państw UE i NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Agencja Reutera podała, że prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka wystąpił z propozycją zorganizowania w Mińsku rozmów ukraińsko - rosyjskich. Nie ma na razie wiadomości o reakcjach obu stron na tę inicjatywę. Poczucie zagrożenia ze strony Rosji narasta w krajach nadbałtyckich. Prezydent Litwy Gintanas Nauseda zwrócił się do parlamentu tego kraju z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego. Agencje informują o podobnych planach w graniczącej z Ukrainą Mołdawii, kraj ten przygotowuje się ponadto na przyjęcie licznych uchodźców z Ukrainy.

godz. 10:38

- W Gdańsku, gdzie rozpoczęła się najstraszniejsza z wojen, II wojna światowa, jak nikt inny, jesteśmy zobowiązani głośno krzyczeć, że… wojna jest złem! - napisała na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

godz. 10:36

godz. 10:22

Dmytro Mokrecow jest ukraińskim rugbistą mieszkającym i grającym w Polsce od ośmiu lat. W barwach Ogniwa Sopot zdobył m.in. dwa tytuły mistrza Polski i Puchar Polski. Jest wychowankiem Sokoła Lwów i absolwentem Politechniki Lwowskiej.

- Rozmawiałem z mamą, która mieszka we Lwowie. Na razie jest spokojnie, powiedziała mi, że jeśli coś złego będzie się działo, to będzie dzwonić - powiedział nam Dmytro. Ja tez uważam, że na razie nie ma co panikować, trzeba poczekać na rozwój sytuacji.

W Ogniwie gra jeszcze trzech innych zawodników ze Lwowa. To Władysław Grabowski, Ołeksandr Czasowski i Roman Żuk. Wszyscy pracują w Trójmieście, oraz trenują i reprezentują sopockie Ogniwo. - Dziś jeszcze się z nimi nie widziałem, na pewno zobaczymy się na wieczornym treningu i będziemy rozmawiać co się u nas dzieje - dodaje 34-letni zawodnik z Ukrainy.

godz. 10:20

Bogumiła Berdychowska z kwartalnika „Więź”, specjalizująca się w historii Ukrainy XX wieku i stosunkach polsko-ukraińskich tak komentuje atak Rosji na Ukrainę: - Od momentu wystąpieniu prezydenta Putina, w którym usłyszeliśmy oficjalną groźbę pod adresem Ukrainy, było oczywiste, że on tę wojnę rozpocznie. Kwestią otwartą było tylko to – kiedy i na jaką skalę to zrobi. Dlatego, że w takim łagrowym kodeksie rosyjskim jest zasada, że jeśli komuś grozisz, to musisz swoją groźbę spełnić. Bo inaczej współwięźniowie mogą cię w majestacie prawa więziennego zabić. Nie chcę powiedzieć, że prezydent Putin dokładnie kierował się tą logiką, ale w jego zachowaniu coś z tej logiki jest.

Skala obecnej inwazji jest szokująca. Ale paradoksalnie ciągle nie jest ona tak duża, jak teoretycznie mogłaby być. Raczej są to ataki, których cele są następujące: po pierwsze zniszczenie infrastruktury, która umożliwia szybkie połączenie Ukrainy ze światem. Stąd ataki na kolejne lotniska od wschodu do zachodu kraju. Po drugie, ataki na magazyny wojskowe, bo chodzi o obniżenie zdolności obronnych armii ukraińskiej. I po trzecie wreszcie – zasianie czy doprowadzenie społeczeństwa ukraińskiego do paniki. Panika jest najbardziej skuteczną bronią atakującego. Ale zobaczymy, co będzie się działo i czy te ataki nie zostaną zwiększone. Na razie wiemy z całą pewnością, że oddziały rosyjskie wkroczyły od strony Donbasu i wiemy, z całą pewnością, że jakieś oddziały wojskowe wkroczyły od strony Białorusi. Trudno jednak określić precyzyjnie czy są to oddziały białoruskie czy rosyjskie, które wcześniej były dyslokowane na Białoruś.

Jeżeli Ukraińcy nie poddadzą się panice, a jednostki armii ukraińskiej utrzymają zdolność bojową, to w moim przekonaniu, Ukraina ma spore szanse, żeby przetrwać najgorszy czas. Pytanie czy operacja będzie wyglądać tak jak do tej pory, czy też się nasili? Na razie trudno stawiać jakiekolwiek prognozy.

godz. 9:20

W ślad za decyzją o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Ukrainą kolejne linie lotnicze potwierdzają wstrzymanie lotów do tego kraju. Taką informację podały linie Wizz Air. Loty odbywające się tranzytem nad Ukrainą mają się odbywać z ominięciem terenu tego kraju.

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował do mieszkańców o nieuleganie panice, lecz równocześnie przygotowanie się na wypadek bezpośredniego ataku stolicy Ukrainy. Chodzi m.in. o sporządzenie tzw. walizek alarmowych z dokumentami oraz najbardziej potrzebnymi rzeczami, które można zabrać ze sobą do schronu. Mer poprosił też by nie wychodzić bez potrzeby na ulice.

Nadchodzą doniesienia o przemieszczaniu się wielu mieszkańców Ukrainy do zachodnich rejonów tego kraju. Dotyczy to także stolicy Kijowa, który opuszcza wielu ludzi, na drogach przemieszcza się wiele samochodów. Ludzie ustawiają się w kolejkach do bankomatów, aptek i sklepów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W ciągu kilku godzin złotówka mocno się osłabiła

godz. 9:12

Ukraińska armia informuje, że zestrzelonych zostało pięć rosyjskich samolotów i dwa śmigłowce, ponadto zniszczono dwa czołgi oraz kilkanaście pojazdów wojskowych. Są niestety też doniesienia o ofiarach pośród ukraińskich żołnierzy i pograniczników. Rosyjskie źródła podają o sparaliżowaniu obrony powietrznej Ukrainy, czemu stanowczo zaprzecza strona ukraińska, podaje że nadal prowadzi aktywną obronę przed agresorem.

Rosyjskie lotnictwo prowadzi naloty nie tylko w Donbasie. Media donoszą o syrenach alarmowych we Lwowie, ataki lotnicze miały nastąpić w okolicach Łucka oraz Iwano - Frankiwska. Straż Graniczna Ukrainy donosi o atakach także ze strony Białorusi. 

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że wczesnym rankiem czasu waszyngtońskiego porozmawia z liderami państw G7, następnie wygłosi orędzie, w którym poinformuje o pełnym pakiecie sankcji wobec Rosji. Mają mieć charakter bezprecedensowy. Wystąpienie Bidena powinno nastąpić około godziny 18 polskiego czasu.

Dziś o 4. nad ranem na terytorium Ukrainy spadły rakiety i pociski artyleryjskie. Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że wydał decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, ponieważ Rosja nie może tolerować panującej tam sytuacji. Stwierdził, że ludowe republiki Donbasu zwróciły się do Rosji z prośbą o pomoc. W działaniach używana ma być precyzyjna broń, służąca obezwładnieniu celów wojskowych.

- Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko - podkreślił Putin. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o wybuchach w wielu ukraińskich miastach. Podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego na terytorium całego kraju, poparła to Rada Najwyższa Ukrainy. Prezydent w odezwie do narodu zaapelował do obywateli o spokój i jeśli to możliwe pozostanie w domach. Poinformował o rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem, o deklaracjach wielu państw o pomocy dla napadniętej Ukrainy. 

ZOBACZ TEŻ: Rosja zaczęła wojnę na Ukrainie. Świat się jednoczy, by zatrzymać agresora. Bądźmy solidarni!

Na wydarzenia na Ukrainie natychmiast zareagowali politycy na całym świecie, także w Polsce. Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że mimo wysiłków międzynarodowej wspólnoty, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że natychmiast musimy zareagować na zbrodniczą agresję Rosji. Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje.

W czwartek wczesnym rankiem zebrał się w naszym kraju Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller, komitet polecił stałemu przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Artykuł ten mówi, że strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron.

Linie lotnicze LOT wstrzymały wszystkie loty na Ukrainę. Ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki na antenie TVN 24 stwierdził, że świat powinien pokonać barierę psychologiczną, że jest to wojna ponadlokalna, że to nie jest wojna o Ukrainę i stosownie do tego reagować. Nie możemy potraktować tego, co się dziś od rana dzieje a w zasadzie już ósmy rok jako wydarzenia lokalnego. Ono ma implikacje kontynentalne - powiedział.

Ambasador potwierdził, że polski personel dyplomatyczny pracuje, są przygotowane procedury na wypadek rozwoju konfliktu. 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze