Fot. Festiwal Poetycki ks. Pasierba

XXVI Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza Stanisława Pasierba. Zgłoszenia do 20 maja

Wielkimi krokami zbliża się XXVI Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba. W tym rywalizacja na słowa odbędzie się 8 i 9 czerwca 2022 r. w Pelplinie. Po raz pierwszy do grona organizatorów - Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba, Miejski Ośrodek Kultury - dołączyła w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie. Organizatorzy na zgłoszenia do udziału w wydarzeniu czekają do 20 maja.
Krystyna
Paszkowska
27.04.2022 / 12:20

Rywalizacja przebiegać będzie w czterech kategoriach konkursowych: recytacje, poezja śpiewana, juwenilia poetyckie i eseje.

Czas pandemii również na tym wydarzeniu odcisnął swoje piętno. W 2020 r. – ze względów na pandemię – Festiwal Pasierba został odwołany, zaś w 2021 r. odbył w okrojonej formie. Warsztaty dla recytatorów i młodych poetów zostały przeprowadzone w formie on-line. Przygotowano wirtualny (na kanale youtube) koncert poezji w wykonaniu, m.in. aktorów Teatru Wybrzeże. Konkurs dla recytatorów i śpiewających poezję odbył się w formie hybrydowej: uczestnicy przysłali nagrane na nośnikach elektronicznych prezentacje, które zostały ocenione przez jurorów. Koncert finałowy – z zachowaniem obostrzeń pandemicznych – odbył przy skromnej liczbie widzów.

Po tych dwóch chudych latach organizatorzy liczą na udział młodych miłośników poezji.

Od lewej: Rafał Deska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, Piotr Łaga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, Dorota Sakowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie oraz Bogdan Wiśniewski, pomysłodawca i dobry duch tego wydarzenia (fot. Festiwal Poetycki ks. Pasierba)

Najbardziej popularny wśród uczestników jest konkurs dla recytatorów, którzy przygotowują do prezentacji dwa teksty ks. Pasierba (jednym z nich może być fragment prozy). Ta kategoria przeznaczona jest dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

- W tym roku po raz pierwszy mogą recytować także osoby dorosłe (od studentów wzwyż) – mówi Bogdan Wiśniewski, pomysłodawca, dobry duch tego przedsięwzięcia od jego początku po dziś. - Uczestnicy kategorii poezji śpiewanej (już bez podziału na grupy wiekowe) przygotowują jeden wiersz w wersji wokalnej.

Oprócz tego organizatorzy zapraszają do udziału w dwóch konkursach literackich: juweniliów poetyckich i esejów.

Szczegółowy regulamin oraz kartę zgłoszenia zainteresowani znajdą na stronie www.liceum.pelplin.pl/festiwal

Dorośli uczestnicy konkursu recytatorskiego mogą skorzystać z uproszczonej formy zgłoszenia.

Swój akces mogą wysłać (w nieprzekraczalnym terminie do 20 maja) drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected]. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko oraz tytuły dwóch utworów przygotowanych do recytacji; można podać nazwę instytucji, którą dorosła recytatorka/dorosły recytator reprezentuje.

Warto podkreślić, że na uczestników czekają nagrody pieniężne ufundowane przez marszałka województwa pomorskiego oraz nagrody rzeczowe pomorskiej kurator oświaty, starosty tczewskiego, burmistrza Pelplina i przewodniczącego Rady Miejskiej.

W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 3000 młodych ludzi z ok. 200 szkół przede wszystkim z Pomorza, ale także z innych stron Polski (m.in. z: Białegostoku, Warszawy, Żabna k. Tarnowa, Lubawy, Nowego Sącza).

- Kiedy w 1996 r. odbył się w pelplińskim Liceum Ogólnokształcącym organizowaliśmy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ks. Janusza St. Pasierba, nie marzyliśmy nawet, że ta inicjatywa rozrośnie się i przeistoczy w Pomorski Festiwal Poetycki i będzie trwała tak długo – mówi Bogdan Wiśniewski. - W ciągu tych lat, oprócz części konkursowych, odbywały się spotkania z poetami, koncerty muzyczne, wystawy, spektakle teatralne, projekcje filmów.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze