Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Zamek w Gniewie – między historią a współczesnością

To niesamowite, wręcz magiczne miejsce na turystycznej mapie powiatu tczewskiego. To tutaj historia łączy się z wysoką jakością usług turystycznych. A wszystkie te doznania mogą stać się udziałem każdego, kto nie tylko odwiedzi, ale i zagłębi się w tym, co oferuje Zamek Gniew.
(fot. Zamek Gniew)

Gniewska warownia, to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego powstała na lewym brzegu Wisły. Zbudowana została przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku, wkrótce po tym, jak w 1297 r. osada Gniew otrzymała prawa miejskie i od tamtej pory była siedzibą komturów krzyżackich. To oczywiście w czasach, kiedy warownią władali zakonnicy. W czasach, kiedy zamek był w rękach polskich, miejsce to stało się siedzibą starostów. Wśród nich najbardziej znany i znakomity to Jan III Sobieski. Po różnych dziejowych zawieruchach, zamek był wielokrotnie odbudowywany, ostatni raz spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. Po tym wydarzeniu zyskał status trwałej ruiny. Dopiero znacznie później rozpoczęła się odbudowa twierdzy, która praktycznie zakończyła się nie tak dawno.

Kasztelan na wagę złota

Te najbardziej współczesne prace remontowe ruszyły w latach 90. XX wieku. Ich inicjatorem był kasztelan Zamku Gniew Jarosław Struczyński. Żartowano nawet, że zamek udało się podnieść z gruzów z... biedy. Poziom bezrobocia w gminie Gniew szacowany był na 36 proc. Część prac zrealizowano w ramach robót publicznych w latach 1992-1997, w efekcie których udało się warownię doprowadzić do obecnego kształtu.

Husaria i mrożące krew w żyłach opowieści

W warowni stacjonuje Chorągiew Husarska, Żółty Regiment Piechoty Gustawa Adolfa II, działa schola oraz różne stowarzyszenia miłośników historii, zajmujące się dawnym rzemiosłem i ożywianiem miejsc historycznych. Twierdza od lat słynie z inscenizacji batalistycznych, turniejów rycerskich i spektakli historycznych, realizowanych na terenie pięknie zagospodarowanego podzamcza. Filarem działalności odtwórczej są grupy jeździeckie: Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego, skupiająca kilkadziesiąt osób zajmujących się rekonstrukcją XVII-wiecznej husarii, uznawanej za jedną z najlepszych formacji kawaleryjskich w Europie oraz Drużyna Rycerska Zamku Gniew, stanowiąca kilkuosobową reprezentację Polski w International Jousting League, skupiającej około 200 zawodników z 17 krajów. Organizowany w Gniewie Turniej Rycerski uzyskał najwyższą w skali całej Ligi ocenę, za jakość i poziom odtwórczy. Na zamku ponadto działa Żółty Regiment Piechoty Gustavusa II Adolphusa oraz chór Schola Cantorum Gymevensis – jedyny w Polsce amatorski, świecki chór gregoriański.

Jeśli dotychczas zwiedzanie zamku kojarzyło się niektórym jedynie z nudnym pokonywaniem „kilometrów”, to w warowni bardzo mile można zostać zaskoczonym. Przewodnik, bywa nim sam kasztelan, oprowadza gości po zamku w niezwykle ciekawej formule – mocno osadzonej w historii, ale przy tym lekkiej i zabawnej. Czasami goście są zaskoczeni, gdyż na powitanie słyszą staropolskie - kociewskie: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Tymczasem nie powinno to dziwić – bowiem przez pewien czas mieścił się tutaj klasztor! W zamku można odwiedzić nie tylko kaplicę, ale i salę tortur, i zbrojownię. Wędrując po zamkowych zakamarkach można usłyszeć niejedną legendę, niektóre z nich dosłownie mrożą krew w żyłach. Do tego jednak potrzebne są odpowiednie warunki, a te serwowane są podczas nocnego zwiedzania zamku.

Nocowanie w luksusowych warunkach

Zamek wraz z powstałym wokół niego kompleksem mieści luksusowy hotel liczący 250 miejsc noclegowych, wkomponowanych w Królewskie Wzgórze Zamkowe. Hotel Rycerski, Pałac Marysieńki, Zamek Królewski – to wszystko wkomponowane jest w Królewskie Wzgórze Zamkowe. Towarzyszą im bardzo współczesne atrakcje, jak Spa, restauracja i kawiarnia.

Co ciekawe, w warowni w ofercie hotelu są też Królewskie Wesela i eventy. Już niejedna para powiedziała sobie w tym niesamowitym miejscu sakramentalne „tak”.

Dodatkowe atrakcje

Aby poznać walory przyrodnicze Doliny Dolnej Wisły nie zawadzi udać się na wycieczkę rowerową, rejs gondolą, czy przejażdżkę powozem. Królowa polskich rzek, wyżłobiła tu piękną dolinę z licznymi starorzeczami, bogatą w rzadkie gatunki flory i fauny.
Niezwykłą atrakcją jest też spacer po samym Gniewie, nazywanym Kazimierzem Dolnym Północy. Stare Miasto z zachowanym średniowiecznym układem ulic naprawdę robi niezwykłe wrażenie.

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Hotel czynny jest przez cały rok, 24 godziny na dobę.
Zamek udostępniony jest też do zwiedzania, w wyznaczonych godzinach w ciągu dnia, z przewodnikiem. Możliwe jest też zwiedzanie nocne, z latarenką, a właściwie z pochodnią w ręku. Trasa zwiedzania nie jest przystosowana do wózków inwalidzkich.

Zwiedzanie odbywa się w od piątku do niedzieli:

  • Piątek w godzinach 13.00 i 15.00. W grupie - max 20 os 
  • Sobota, niedziela w godzinach 11.00, 13.00 i 15.00
  • Zwiedzanie zamku odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem.

Bilety są do nabycia w hotelowej recepcji. Ceny biletów 15zł/os

Położenie

Zamek Gniew znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w Gniewie, ul. Zamkowa 3

Kontakt

Zamek Gniew - Hotel i Muzeum Zamkowe
ul. Zamkowa 3, Gniew
tel. 58/ 535-25-37
www.zamek-gniew.pl

Trasę do warowni można sobie wyznaczyć w oparciu o GPS: 53°50'5N, 18°49'38E

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze